Voorwoord Een gezonde basis voor de coöperatieve bank van de toekomst We hebben in 2018 verder gewerkt aan de ontwikkeling van de Rabobank die we voor ogen hebben voor de toekomst. Dat is een unieke, coöperatieve bank die van grote maatschappelijke betekenis is en die een bijdrage levert aan het oplossen van het wereldvoedselvraagstuk. De transitie naar die coöperatieve bank van de toekomst ligt op schema. De klanttevredenheid ging afgelopen jaar weer omhoog, we hebben opnieuw sterke financiële resultaten neergezet, en de balans is verder geoptimaliseerd. Zo ontstaat een stevig fundament voor de betekenisvolle coöperatie die we willen zijn, zowel in onze thuismarkt Nederland als in de andere landen in de wereld waar we actief zijn in de Food Agrisector. Onze missie 'Growing A Better World Together' kreeg afgelopen jaar zichtbaar invulling en daar gaan we de komende tijd mee door. We mogen trots zijn op wat we in 2018 hebben bereikt Rabobank begon driejaar geleden aan een enorme omslag. Dat is een intens proces waarin veel zaken binnen de bank in hoog tempo veranderen en de aard van het werk van onze mensen ook. Afgelopen jaar gaf mij voor het eerst het gevoel dat er weer ruimte is om te stralen. Zo dragen wij met overtuiging bij aan de realisatie van UN Sustainable Development Goals en intensiveren wij onze investeringen in innovatie en digitalisering ten behoeve van onze klanten. Dit zijn allemaal positieve ontwikkelingen en we kunnen meteen tevreden gevoel terugkijken op 2018. Natuurlijk zijn we er nog niet en ik ben dan ook blij en dankbaar dat ik in september door de raad van commissarissen gevraagd ben vooreen tweede bestuurstermijn. In die volgende fase zal ik nog meer aandacht geven aan de toekomst van coöperatief bankieren in een veranderende wereld en aan het verder invullen van onze missie. We zijn trots om te vermelden dat we ieder van de vier strategische doelen die verbonden zijn aan onze missie- excellente klantfocus, betekenisvolle coöperatie, ijzersterke bank en medewerkers in hun kracht-vooruitgang hebben geboekt. De situatie op de financiële markten is nog steeds volatiel. De aanhoudend lage rentes maakten het afgelopen jaar niet makkelijk voor banken. Daarnaast voltrekt de digitalisering van onze branche zich steeds sneller waardoor we constant alert moeten zijn op nieuwe technologische mogelijkheden die bankieren voor onze klanten nog eenvoudiger en aangenamer maken. Die ontwikkeling houdt nog wel even aan, verwacht ik. De tevredenheid van onze klanten is ook in 2018 toegenomen en we zien ook dat onze reputatiescores oplopen. De publieke opinie over de financiële sector blijft kwetsbaar en wij zijn er met elkaar nog niet in geslaagd dit structureel te verbeteren. Als een coöperatieve bank kunnen wij als Rabobank dit alleen maar realiseren door ons naar het publiek in positieve zin te onderscheiden als een ijzersterke, betrouwbare en missie gedreven organisatie. Afgelopen jaar heeft aangetoond dat we met de nieuwe management binnen onze organisatie goed uit de voeten kunnen. We hebben het Nederlandse bankbedrijf volledig aangesloten en in hoog tempo zie je één Rabobankcultuur ontstaan. Het leiderschapsprogramma zorgt er voor dat steeds meer collega's mede-eigenaar zijn van de verandering binnen de bank. Het aantal vrouwen in hoge posities binnen de bank is hoog en neemt steeds verder toe. Vooral jonge col lega's zien dat er een cultuur ontstaat waarin voor iedereen kansen en mogelijkheden liggen. Petra van Hoeken is afgetreden als Chief Risk Officer en lid van de Groepsdirectie. Graag wil ik haar bedanken voor haar toewijding en bijdrage aan het vergroten van de risk awareness van Rabobank. Met haardecennialange, internationale ervaring heeft zij een stevig fundament gelegd en verbeteringen in ons systeem van risicobeheersing en rapportage aangebracht. Al met al laten onze resultaten een gunstige ontwikkeling zien. De nettowinst is gestegen en de kapitaalbuffers zijn verder versterkt. We zijn ons bewust van het feit dat we in een lage rente Verkort Nederlands verslag 2018 - Management rapport 3

Jaarverslagen Rabobank | 2018 | | pagina 3