Bas Brouwers lid van de Groepsdirectie en Chief Financial Officer initiatieven en doelen. Dit heeft onze strategische richting duidelijker gemaakt, waardoor de instelling binnen de bank beter is afgestemd op onze algehele missie. Om in deze missie in de toekomst duurzaam waar te kunnen maken, hebben we ons gecommitteerd om de rock-solid bank te blijven die we nu zijn. Ik ben trots op de vooruitgang diewe het afgelopen jaar hebben geboekt; we hebben onze kapitaalpositie versterkt, we hebben onze financieringsmix gediversifieerd en wezijn doorgegaan met het optimaliseren van onze balans, anticiperend op toekomstige wettelijke vereisten. Het werk bij een bank verandert in hoog tempo, dit geldt ook voor de benodigde vaardigheden. En met alle data die we ter beschikking hebben, met alles wat hier in de boeken staat, kunnen we nog veel beter de toekomst duiden. Data geven je de harde feiten en data driven werken, leidt automatisch tot meer waarde gedreven adviezen voor onze collega's en klanten. Het zorgt er ook voor dat de mensen die in het financiële domein van een bank ais de onze werken tegenwoordig andere talenten moeten hebben. We zijn constant op zoek naar mensen met data expertise en analytische vaardigheden om de transformatie naar een data gedreven organisatie vooruit te helpen. Het vraagstuk waar we als bank nu veel over nadenken is de juiste balans vinden tussen enerzijds effectief investeren in een gezonde bank voor morgen en aan de andere kant ervoor zorgen dat we op korte termijn nog meer kosten efficiënt worden. Het is een lastige afweging en het is belangrijk om voortdurend te bepalen waar je op welk moment de meeste nadruk op legt. Met onze cost/income ratio lopen we achter ten opzichte van onze eigen doelstellingen. Maar intussen investeren we in een sterke, stabiele bank en een prachtige missie. In mijn beleving was 2018 een jaar waarin we de blikweer verdernaar voren hebben gericht. We zijn al een paar jaar bezig met de transformatie van onze bank, waarin we verschillende stappen nemen om de bank klaar te maken voor de toekomst. Dit vereist een verandering in denkwijze met een meer toekomst gerichte focus. Onze missie 'Growing a better world together'zorgt in dat proces voor extra cohesie. Ik zie het echt ais een bonus dat wij ons werk in deze context mogen doen. De concrete voortgang in het afgelopen jaar zit voor mij vooral in de verdere doorvertaling van de missie en de vier pilaren van onze strategie (ijzersterke bank, medewerkers in hun kracht, betekenisvolle coöperatie en excellente klantfocus) naar concrete

Jaarverslagen Rabobank | 2018 | | pagina 33