Berry Marttin lid van de Groepsdirectie verantwoordelijk voor Rural Retail International, Sustainability, Leasing en Banking for Food Inspiration Centre 'Onze nieuwe missie draait voor mij vooral om de vraag hoe we als bank kunnen bijdragen aan het voeden van 10 miljard mensen die straks op deze planeet leven. We moeten anders gaan eten en anders ons voedsel gaan produceren. Cruciaal daarbij is dat we ook anders leren denken. Ik wil nieuwe invalshoeken vinden om naar bepaalde problemen in de voedselketen te kijken. Waarom wordt bij het berekenen van de productiekosten om voedsel te produceren bijvoorbeeld geen rekening gehouden met de belasting voor onze planeet? Daarover wil ik in gesprek want daar ligt wat mij betreft de kern van onze missie. En dat gesprek moeten we samen voeren met bedrijven, met klanten. Maar het begint hier, binnen de bank. Dit jaar hebben we binnen Rabobank een 'Food Agri Leadership Team' opgezet. We bundelen onze kennis en zetten die gezamenlijk in voor een hoger doel: de rol die onze ban k kan spelen om de Food Agrisector te helpen de wereld duurzaam te voeden. Alles komt bij elkaar in dat 'Leadership Team'. We stellen vragen: waar hebben we het nou precies over als we de C02-uitstoot van een product berekenen? En kunjedeC02-uitstoot van voedsel niet beter per nutriënt berekenen? Met elkaar kom je altijd op nieuwe inzichten. Een voorbeeld: vanuit mijn eigen ervaring als boer weet ik dat als je mest snel scheidt in twee delen - vast en vloeibaar-je de ammoniak-uitstoot in één klap significant terugdringt. Ik wil dat soort nieuw denken verder aanzwengelen hier binnen de bank. Dat voel ik als mijn persoonlijke bijdrage aan de missie. Rabobank is wereldwijd een grote speler bij de financiering van boeren en alle andere grote spelers in de Food Agri waardeketen. We gaan het debat met ze aan, we stellen voorwaarden voor onze financiering en verbinden waar dat nuttig is partijen uit ons netwerk aan elkaar. Die rol past perfect in onze missie en daarom vind ik het ook zo van belang dat we nog beter weten waarover we het hebben en elkaar altijd weer kritische vragen blijven stellen. Dat is de beste manier om oplossingen te vinden voor de toekomst van onze planeet. Banken zijn gewend alles in eerste instantie vanuit financieel oogpunt te bekijken. Wat mij betreft zouden banken in de toekomst met een soort e-rating moeten komen waarbij in kaart gebracht is hoe klanten omgaan met het milieu. Klanten met een hoge e-rating worden beloond, die met een lage rating spreken we aan. De cruciale vraag is dan natuurlijkhoeveel risico we als banken bereid zijn te nemen als een klant een betere e-rating wil maar het financieel even lastig heeft.

Jaarverslagen Rabobank | 2018 | | pagina 19