De laatste jaren zijn niet makkelijk geweest, vooral niet voor onze medewerkers. Begin 2017 hebben ze in het Organisational Health Index-onderzoek aangegeven behoefte te hebben aan een duidelijkere strategieën doelstelling. We hebben hieraan gehoor gegeven in onze nieuwe missie, Growing a better world together, die duidelijk aangeeft wat ons doel is. Namens de groepsdirectie wil ik onze medewerkers hartelijk danken voor hun grote inspanningen in 2017 en kijk ik uit naar de groei die we samen in 2018 kunnen realiseren. Vooruitblik In 2017 heeft Rabobank een solide basis gelegd voor de volgende stap in de transitie. De omgeving verandert snel en we zullen extra inzetten op digitalisering en innovatie, zodat we onze klanten optimaal van dienst kunnen blijven. Onze klanten spelen een cruciale rol in dit proces. Door nieuwe Europese wet geving, zoals PSD-2 en AVG, zal de interactie met klanten in alle sectoren veranderen. Door open banking kunnen wij een van de vele ecosysteem keuzes worden. Nu de reglementaire vereisten van het hervormingspakket Basel lil eindelijk duidelijk zijn geworden, zien we dat die niet in het voordeel zijn van Noord- west-Europese banken, zoals onze bank, met een behoudend risicoprofiel zoals Rabobank. We zullen vanzelfsprekend op tijd aan deze nieuwe vereisten voldoen, maar we zouden liever een gelijker speelveld zien. Door het gunstige economische klimaat in vele delen van de wereld hebben veel klanten het in 2017 goed gedaan en deze ontwikkeling zal zich in 2018 voortzetten. En als onze klanten het goed doen, doen wij het ook goed. Toch staan ons ook grote onzekerheden te wachten. De rentetarieven in 2018 zullen voor onze klanten en onze balans een uitdaging blijven. En de geopolitieke situatie zal gespannen en onvoor spelbaar blijven. De enige constante in de wereld - en niet alleen in de financiële sector - is verandering en verstoring. Ook al kunnen we blij zijn met de vooruitgang die we in 2017 hebben geboekt, we zijn er nog niet. Ik denk dat onze nieuwe positionering met de duidelijke strategische pijler'betekenisvolle coöperatie'een inspiratiebron zal zijn voor onze medewerkers en onze klanten. Het is de grondslag voor de keuzes die we in de toekomst maken. Zoals de natuur ons leert, is het vermogen om je te kunnen aanpassen essentieel in een veranderende, en soms vijandige, omgeving. In de toekomst zullen we ons daarom nog sterker richten op ons aanpassingsvermogen. Dit is niet alleen de sleutel tot voortbestaan, maar ook tot succes. Wiebe Draijer, Voorzitter Groepsdirectie Rabobank Rabobank Jaarverslag 2017

Jaarverslagen Rabobank | 2017 | | pagina 4