Petra van Hoeken lid van de Groepsdirectie en Chief Risk Officer We hebben vorig jaar in onze bank veel energie geïnvesteerd in het verbeteren van ons risicomanagement, zowel wat betreft ons gedrag als cultuur. Ik ben enorm trots op de focus en inzet die mijn teams - wereldwijd in totaal zo'n 3.600 professionals - aan de dag leggen bij de transformatie van de Rabobank naar één Bank. We opereren in een complexe, gereguleerde wereld met uiteenlopende stakeholders met soms tegengestelde belangen. Door te testen en in balans te brengen, stimuleren we nieuwe zakelijke activiteiten en groei, managen we de risico's in onze bestaande portefeuilles en pakken we niet-strategische vraag stukken aan. Ook ontwikkelen we nieuwe risicomodellen, innovatieve tooiing- en risicoprocessen, en ons begrip van nieuwere risico's (zoals digitalisering en gegevensbescherming) en hoe deze te managen. In de huidige wereld is verande ring aan de orde van de dag, en wereldwijd geven onze risicoteams er blijk van dat ze in staat zijn uiterst flexibel en adequaat te reageren. We hebben vooruitgang geboekt op het gebied van risicomanagement. De Chief Risk Officers zitten nu aan tafel bij de belangrijkste managementteams van de groep, waar ze kunnen bijdragen aan een beter begrip en betere samenwerking op het gebied van risico en bedrijfsvoering, en beter geïnformeerde besluitvorming. We hebben de samenstelling en mandaten van de verschillende risicocommissies opnieuw onder de loep genomen en deze waar mogelijk gerationaliseerd, om taken en verantwoordelijkheden helderder vast te leggen en de efficiëntie en effectiviteit van de besluitvorming op het gebied van risico's te verbeteren. We houden vaker 'In Control'-bijeenkomsten - voor elk gebied van de leden van de Groepsdirectie - waar het hogere management regelmatig de eigen zelfevaluaties op het gebied van risico en beheer kan bespreken op basis van adequate en eerlijke risicorapportages. We hebben extra middelen ingezet voor de infrastructuur voor data en rapportage. Een ander voorbeeld van hoe we het risico bewustzijn en een proactieve cultuur bevor deren is dat we rechtstreekser betrokken zijn bij - en kritischer kijken naar - begrotingen, bedrijfsjaarplannen en risicoplannen voor de middellange termijn, met de focus op risicobereidheid en -management. We hebben ook vooruitgang geboekt op het gebied van kredietrisico's (Credit Risk). In het kader van de rationalisering van ons kredietmodellenlandschap - ook in over eenstemming met het Europese Targeted Review of Internal Models (TRIM) - zijn er drie modellen opgeleverd (het tegenpartij- kredietrisicomodel, het hypotheekmodel en het mkb-bedrijfsmodel) die wachten op goedkeuring van de regelgevende instanties. Verder hebben we veel energie gestoken in IFRS 9, AnaCredit en EBA-richt- lijnen. De omvang van onze krediet- (leningen)-portefeuilles is stabiel en de kwaliteit ervan is verbeterd, zoals blijkt uit de historisch lage provisies en de afnemend aantal NPLs (Non-Performing loans). Behalve met hun normale activiteiten hebben onze risicoteams de organisatie gesteund door uitgifte van Covered Bonds (eerste keer) en Rabo-ledencertificaten, door naleving van MiFID ll-regelgeving en door het versterken van ALM. Er hebben nieuwe ontwikkelingen en verbeteringen plaats op het gebied van stresstests, met inbegrip van het renterisico in het banken- boek en de ECB-stresstest in de zomer. Lees verderop volgende pagina

Jaarverslagen Rabobank | 2017 | | pagina 39