Bas Brouwers lid van de Groepsdirectie en Chief Financial Officer uitgifte van Rabobank Certificaten. Een andere opmerkelijke gebeurtenis was de allereerste uitgifte van covered bonds in onze geschiedenis. Nadat we in 2016 voor het eerst Groene Obligaties hadden uitgegeven, was dit een belangrijke vervolgstap in de diversificatie van onze financieringsmix. Wat de toekomst betreft hebben we ons proactief voorbereid op de herziening van Basel III. Zoals ik al eens eerder zei: de nieuwe kapitaaldrempels zijn voor banken met ons soort risicoprofiel buitenpropor tioneel. De definitieve uitkomst van de nieuwe herziening van Basel III hangt nog steeds af van de implementatie daarvan door de EU, waarbij mogelijk nog sprake kan zijn van verlichting of specifieke regelingen voor bepaalde vermogens categorieën. Ondanks deze onzekerheid nemen we de benodigde maatregelen om te zorgen dat de Rabobank ook na die implementatie van Basel IV een ijzersterke bank blijft. Voor mij persoonlijk was 2017 het tweede jaar in mijn functie als CFO. In de dynamiek Dit was het jaar waarin we zijn opgestaan en onze prestaties publiekelijk hebben verbonden met een hoger doel: Growing a better world together. In combinatie met de merkbare vooruitgang die we geboekt hebben bij het versterken van onze strate gische pijler'IJzersterke Bank', verkeren we in een unieke startpositie om die missie waar te maken. Voor mij is het een privilege daaraan te mogen bijdragen. Doelen halen Ik kijk terug op 2017 als het jaar, waarin we merkbaar vooruitgang hebben geboekt bij het uitvoeren van onze strategie, en onze doelen hebben gehaald voor wat betreft het optimaliseren van de balans en het verbeteren van de prestaties. We houden de veranderingen om ons heen goed in de gaten, met name de trends in het gedrag van klanten, strengere wettelijke eisen en nieuwe, digitale concurrentie. Als reactie op die veranderingen heeft de Rabobank het Strategisch Kader 2016-2020 geformuleerd. We zijn erin geslaagd onze kapitaaleisen en financieringsvoorwaarden te verlichten, enerzijds door enkele hypotheekportfolio's te verkopen en anderzijds door transacties met gedeeld risico uit te voeren voor onze MKB en grootzakelijke klanten. Daarnaast hebben we ons eigen vermogen versterkt met gezonde inkomsten, mede dankzij de van de wereld om ons heen heeft onze Finance functie in potentie een enorme toegevoegde waarde voor ons bedrijf; we kunnen nog beter gebruikmaken van onze schat aan data en in nog grotere mate krachtige technologieën inzetten zoals automatisering van processen door roboti sering, en geavanceerde analysemethodes. Ik ben van nature competitief en krijg er enorm veel energie van om deze verande ringen aan te sturen en alles met mijn team steeds weer een niveau hoger te tillen. Bovendien heb ik sinds mijn aanstel ling het bredere maatschappelijke doel van onze coöperatieve bank echt beter leren kennen.

Jaarverslagen Rabobank | 2017 | | pagina 36