Voorwoord Goede resultaten, maar we zijn er nog niet We willen een betekenisvolle coöperatieve bank zijn, die een wezenlijke bijdrage levert aan welvaart en welzijn in Nederland en aan het oplossen van het wereldvoedselprobleem. We dragen met passie onze missie "Growing a Better World Together" uit en dit werpt zijn vruchten af. In 2017 hebben we ons extra ingezet om de doelstellingen van ons Strategisch Kader 2016-2020 te realiseren. We hebben onze positie in Food en Agri versterkt, in Nederland en maar ook wereldwijd. De Rabobank van de toekomst begint zich af te tekenen met meer tevreden klanten, innovaties, een sterkere balans en betere financiële resultaten. Onze coöperatieve structuur helpt ons om kwesties te signa leren die onze 7,3 miljoen particuliere en zakelijke klanten in Nederland belangrijk vinden en om daarop in te spelen. Zo hebben we vorig jaar specifieke maatregelen genomen om starters en senioren in de woningmarkt te helpen. Onze recente inspanningen met betrekking tot dierproductierechten (zoals fosfaatrechten) onderstrepen onze sterke betrokkenheid bij onze klanten en partners in de Nederlandse Food Agrisector. Lokale Rabobanken hebben van hun nettowinst een bedrag van 45 (2016:40) miljoen euro gereserveerd voor toekomstige investeringen in lokale maatschappelijke initiatieven in Nederland. Als internationaal toonaangevende Food Agribank, die zo'n 98 miljard euro aan krediet heeft uitstaan bij zakelijke en agrarische klanten in de Food Agrisector, zijn we in de unieke positie om onze klanten te helpen om op een duurzamere manier meer en kwalitatief betere voeding met minder hulpbronnen te pro duceren. In oktober hebben we het Kickstart Food-programma gelanceerd. In samenwerking met het VN-Milieuprogramma investeren we 1 miljoen dollar in een faciliteit die de transitie naar een duurzamere voedselvoorziening helpt versnellen. Aan de hand van onze missie Samen Duurzaam Sterker en onze inzet voor de Sustainable Development Goals van de VN helpen we onze klanten overal ter wereld om hun bedrijven duurzamer te maken. in 2017 is toegenomen. We hebben meer focus gelegd op onze Food Agriportefeuilles. Door de inspanning van Rabo Development en de bijdrage van de onafhankelijke Rabobank Foundation helpen we vijf miljoen arme kleine boeren in ontwikkelingslanden om zelfredzaam te worden. We hebben talrijke digitale innovaties gelanceerd en verder ontwikkeld (waaronder onze eerste blockchainapplicatie in 2017) en onze operationele indicatoren op het gebied van betrouwbaarheid en bereikbaarheid zijn sterk verbeterd. We hebben binnen het dienstverleningsaanbod aan onze klanten vele innovaties geïntroduceerd en de digitale producten van Rabobank op veel terreinen verbeterd. De Rabo Bankieren App biedt een breed pakket aan diensten en wordt hoog gewaardeerd. Verreweg de meeste van onze segmenten en bedrijfsonderdelen hebben dit jaar beter gepresteerd ten opzichte van vorig jaar. En dat niet alleen, we hebben dit ook nog eens met een zeer divers managementteam gedaan: 26% van onze seniormanagement functies wordt nu door vrouwen bekleed (was 25%). Daarnaast bestaat 40% van de groepsdirectie en 33% van de raad van commissarissen uit vrouwen. We zetten ons sterk in voor alle vormen van diversiteit en zullen dat ook in 2018 blijven doen. Onze medewerkers maken het verschil. Zij geven de transitie van de bank vorm en we waarderen hun inzet enorm. De aandacht De kapitaaldoelstellingen die we voor 2020 hebben vastgesteld, hebben we dit jaar bereikt, wat van zorgvuldigheid getuigt gezien de komende nieuwe regelgeving. En we hebben een nettowinst van 2.674 miljoen euro geboekt. Ondanks externe instabiele omstandigheden zijn onze ratings, marktaandelen en marges stabiel. Uit onze Net Promotor Score en andere cijfers blijkt dat voor bijna alle bedrijfsonderdelen de klantwaardering 1 De Rabobank Foundation is een onafhankelijke stichting die zo'n 40 jaar geleden door lokale Rabobanken is opgericht.Tot op de dag van vandaag doneren de lokale Rabobanken een percentage van hun winst aan de stichting. De jaarrekening van de stichting is niet opgenomen in de geconsolideerde jaarrekening van Rabobank. Rabobank Jaarverslag 2017 2

Jaarverslagen Rabobank | 2017 | | pagina 2