Bijdrage Rabobank aan de UN Sustainable Development Goals Bankieren voor Nederland Einde aan armoede Rabobank Foundation investeert 28 miljoen euro om armoede terug te dringen1. Positieve impact op 4,9 miljoen kleinschalige boeren in ontwik kelingslanden en 619.565 kwetsbare personen in Nederland1. Einde aan honger Rabobank investeert 98 miljard euro in de wereld voedselvoorziening. Meer dan 200 kennisrapporten over Food Agri aan klanten en relaties aangeboden. Gezondheid en welzijn Financieren van meer dan 48.000 zakelijke klanten in de zorg sector in Nederland. 5,4 miljard euro aan investeringen in de gezondheidszorg. Het Innovatie Fonds Rabobank steunt startups in de zorgsector. Goed onderwijs We financieren de onderwijssector met 668 euro miljoen en zo dragen we bij aan het onderwijs. Vrouwen en mannen gelijk Positieve ontwikkeling gendergelijkheid binnen Rabobank: RvC 33% vrouwen, Groepsdirectie 40% vrouwen, Senior manage ment 26% vrouwen. Fliervoor ontving Rabobank de Diamant 2017 voor Diversiteit. Duurzame en betaalbare energie 3,4 miljard euro aan investeringen in duurzame energieop wekking, vooral via wind en zon, en deels via biomassa en geothermie. 500 miljoen euro aan investeringen vanuit de Rabobank Groen Obligatie in 12 duurzame zonne- en windenergieprojecten. 548 miljoen euro aan investeringen via Rabo Groen Bank in duurzame energieprojecten. Fatsoenlijke banen en economische groei We stimuleren economische groei met 213 miljard euro aan investeringen in Nederlandseen internationale bedrijven en via 198 miljard euro aan kredieten aan particulieren (m.n. hypotheken). We ondersteunen zakelijke klanten in NL via opleidingen. Innovatie en duurzame infrastructuur We investeren 4,6 miljard euro in de bouwsector. Cijfers 2016. De Rabobank Foundation maakt in juridische zin geen onderdeel uit van Rabobank Groep. Veilige en duurzame steden 65,9 miljoen euro aan maatschappelijke investeringen zonder winstoogmerk. Verduurzamen woningen via de Groen-hypotheek. We ondersteunden in Nederland sinds 2016175 nieuwe lokale coöperatieve initiatieven met geldmiddelen, kennis en onze netwerken. Nieuwe vastgoed financieringen en verlengingen moeten aan ambitieuze energielabels voldoen. Via de Rabo Impactlening Zorg en Onderwijs hebben we 14 miljoen euro geïnvesteerd (in totaal is in 2017 100 miljoen euro beschikbaar gesteld). Duurzame consumptie en productie Investering van 18,9 miljard euro aan duurzame financiering en 4 miljard euro in duurzame fondsen. D.m.v. de Prestatie Indicator Circulair Ondernemen, finan cieringen voor circulaire bedrijfsactiviteiten, Circular Economy Challenges en CE Regioscans helpen we bedrijven om hun ideeën over circulair ondernemen om te zetten in business-mogelijkheden. Klimaatverandering aanpakken Via de Rabo Impactlening investeerden we 179 miljoen euro in duurzame koplopers met een positieve impact op het milieu. Rabobank weer klimaatneutraal in 2017 (eigen bedrijfsvoering). Rabobank Klimaat Strategie geïntroduceerd, deelname pilot UNEP-TCFDen Sounding Board PCAF. Geen financiering van gaswinning in het Waddengebied, steenkoolwinning, kolencentrales. Rabo Groen Bank investeerde 342 miljoen euro in groene leningen aan energiezuinige gecertificeerde kassen. Bescherming van zeeën en oceanen We steunen duurzame aquacultuur onder andere door finan ciering met rentekorting aan te bieden aan gecertificeerde visteeltbed rijven. Herstel ecosystemen en behoud biodiversiteit 326 miljoen euro aan investeringen in biologische landbouw projecten en 38 miljoen euro in natuurbehoud. Vrede, veiligheid en rechtvaardigheid Investeringsfondsen stimuleren te voldoen aan de UN Global Compact principles en de UN Principles for Responsible Investment. Deelname IMVO-convenant voor duur- zame ontwikkeling en mensenrechten. Partnerschappen voor de doelen Betrokken bij het World Economie Forum. CEO Wiebe Draijer lid van adviesgroep duurzaamheid Europese Commissie. Rabobank Jaarverslag 2017 13

Jaarverslagen Rabobank | 2017 | | pagina 13