Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Vanwege de huidige economische situatie en andere factoren moeten we op een kosteneffectieve basis werken. Toezichthouders en nieuwe wet- en regelgeving (zoals de voorgestelde wijzigingen op Basel III) hebben een toenemende impact op de wijze waarop banken hun diensten kunnen aanbieden. Diverse maatschappelijke veranderingen laten een wereld wijde trend zien richting het coöperatieve model. Samen staan we sterker in een veranderende en onzekere wereld. Materialiteit Het verslag geeft invulling aan de onderwerpen van het verslagjaar 2016. De materialiteitsanalyse biedt inzicht in de keuzes die zijn gemaakt voorafgaand aan het opstellen van het verslag. Dit heeft geleid tot een materialiteitsmatrix die de onderwerpen toont die aandacht behoeven, aangezien ze een substantiële impact hebben op zowel onze stakeholders als op de Rabobank zelf. Alle materiële thema's vallen op hun plaats in de output van het waardecreatiemodel. Informatie over hoe materialiteit wordt bepaald, staat in Bijlage 1 Ons waardecreatiemodel Het waardecreatiemodel geeft een helder overzicht van ons vermogen om waarde te creëren op de korte, middellange en lange termijn. Als input voor ons waardecreatiemodel onder scheiden we drie belangrijke kapitaalstromen: menselijk en maatschappelijk kapitaal, intellectueel kapitaal en financiële middelen. Deze input resulteert in ons businessmodel, waarin de missie, visie en strategie van de Rabobank zijn opgenomen. Tot slot worden de output en de impact van het waardecreatie model geordend naar onze 15 materiële thema's die zijn ontleend aan de materialiteitsmatrix. Met de uitvoering van onze materiële thema's geven we invulling aan de Sustainable Development Goals van de Verenigde Naties (SDG's). In het waardecreatiemodel koppelen we de materiële thema's aan specifieke SDG's. Meer informatie over onze invulling van de SDG's vindt u in het hoofdstuk'Over de Rabobank'. Keminput De keminput vormt de basis voor onze strategie en ons businessmodel, waarmee we onze missie en ambitie kunnen volbrengen en zowel onze output als onze impact op leden, klanten, de maatschappij en onze medewerkers kunnen maximaliseren. Menselijk en maatschappelijk kapitaal Met de implementatie van onze nieuwe strategie blijft de focus van de Rabobank gericht op het menselijk kapitaal en empowerment van medewerkers door deskundigheid en ondernemerschap te stimuleren en de nadruk te leggen op ontwikkeling en training, diversiteit onder medewerkers en organisatiecultuur. Als leidende, klantgerichte coöperatieve bank met 1,9 miljoen leden, 8,7 miljoen klanten en ruim 45.000 medewerkers neemt de Rabobank haar rol als maatschappelijk verantwoorde bank serieus. We nemen deel aan vele lokale, branche-en keteninitia tieven en ondersteunen zowel zakelijke als particuliere klanten, waarbij we duurzaamheid actief bevorderen. Intellectueel kapitaal Het intellectueel kapitaal van de Rabobank omvat 120 jaar kennis over bankzaken en deskundigheid in de food- en agri business. We gebruiken onze kennis om klanten innovatieve producten en diensten te bieden in lijn met continue econo mische veranderingen en sociale trends. Financiële middelen De Rabobank biedt financiële middelen aan klanten over de hele wereld. We hebben producten en diensten op het gebied van bankieren, vermogensbeheer en leasing tot verzekeringen en vastgoed. Met 40,5 miljard euro eigen vermogen, 347,7 miljard euro aan toevertrouwde middelen en 188,9 miljard euro wholesalefunding is de Rabobank een ijzersterke bank met sterke kapitaal- en liquiditeitsbuffers voor financiële soliditeit en hoge ratings. Bij het uitvoeren van onze strategie wil de Rabobank vast houden aan haar model voor waardecreatie, zodat we een betekenisvolle coöperatieve en ijzersterke bank kunnen blijven waarop onze leden, klanten, de maatschappij en onze mede werkers kunnen vertrouwen. Rabobank Jaarverslag U kunt onze verslagen op een computer, tablet of mobiel apparaat lezen via rabobank.com/jaarverslag. Kijk ook eens naar ons jaaroverzicht dat een samenvatting geeft van de resultaten die we in het afgelopen jaar hebben behaald en de toegevoegde waarde van deze resultaten laat zien voor klanten, maatschappij en medewerkers. Ons jaaroverzicht is een website met informatie en verhalen uit de praktijk met foto's, infographics, animaties en filmpjes. Vragen over ons jaarverslag kunt u stellen via: jaarverslagen@rabobank.nl 8 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 9