Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance kunnen recyclen, hergebruiken of herfabriceren. Het concept van een circulaire economie berust op het gebruik en niet zozeer op het eigendom van middelen. Bij op gebruik geba seerde modellen behouden fabrikanten tijdens de technische levensduur van bedrijfsmiddelen de controle en zorgen zij ervoor dat bedrijfsmiddelen niet bij het grofvuil belanden. DLL ondersteunt haar partners in hun transitie naar een circu laire economie door financiële oplossingen te bieden via haar LCAM-programma. Concreet betekent dit dat DLL haar partners helpt door gebruikte en gereviseerde bedrijfsmiddelen te financieren. Ook biedt zij nieuwe servicegebaseerde financiële oplossingen om circulaire modellen toegankelijk te maken, zoals lease en betaling op basis van gebruik (pay-per-use). DLL is een van de leidende organisaties op dit gebied en ziet het als haar verantwoordelijkheid haar kennis en ervaring te delen op alle manieren die zij tot haar beschikking heeft, onder meer via white papers, blogs, presentaties, persberichten en gratis webinars. Het financieringsaanbod van DLL voor gebruikte bedrijfs middelen omvat zowel leaseoplossingen voor de eindgebruiker als voorraadfïnancieringen voor dealers en resellers. In 2016 bracht DLL haar Used Equipment Finance (UEF)-strategie in de praktijk. Zij sloot bijvoorbeeld haar eerste transacties af in Polen en Brazilië. In Duitsland nemen de UEF-activiteiten gestaag toe en DLL sloot overeenkomsten met diverse nieuwe partners die zijn gespecialiseerd in gebruikte bedrijfsmiddelen. Bij DLL steeg het volume aan nieuwe business van gebruikte bedrijfsmiddelen voor dealers in Europa van circa 2 miljoen euro in 2014 tot 39 miljoen euro in 2016, in landen waar voor- raadfïnanciering voor gebruikte bedrijfsmiddelen mogelijk is.Ten opzichte van de totale hoeveelheid nieuwe business wereldwijd stabiliseerde de bedrijfsomzet in gebruikte bedrijfs middelen aan eindgebruikers. Een ander voorbeeld van een innovatief project dat zich richt op behoud van waarde van een product dat al in omloop is, is het opnieuw monteren en reviseren van ambulances. Dit ging van start in het Verenigd Koninkrijk. Een groot deel van de gefinancierde ambulances komt na een periode van vijf tot zeven jaar terug bij DLL en wordt meestal op een veiling verkocht. Door het waardevolste deel van een ambulance, de carrosserie, te monteren op een nieuw chassis, kunnen de investeringskosten voor de eindklant worden gereduceerd met meer dan 20%. Ook wordt zo de levensduur van de wagen met nog eens vijf tot zeven jaar verlengd. In dit voorbeeld speelt DLL een actieve rol in het proces van het verlengen van de levensduur. Dat doet zij door zorg te dragen voor de kosten voor hernieuwde montage en niet alleen het eindproduct te financieren. Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Sustainability EngagementTool voor partners DLL ontwikkelde en implementeerde een Sustainability Enga gementTool voor partners. Deze tooi beoordeelt de prestaties van leveranciers op het gebied van duurzaamheid en biedt alle expertise om duurzaamheidsambities te verwezenlijken. Waardering voor duurzaamheid DLL won in 2016de AllianceTrust Award for Circular Economy Investor, onderdeel van het Circulars awardprogramma dat de Young Global Leaders of the World Economic Forum organi seert in samenwerking met Accenture. DLL kreeg lof voor haar duurzaamheidsinspanningen en ontving daarvoor een prijs van Leasing Life, een toonaan gevend magazine op het gebied van leasing in Europa. DLL blijft op het gebied van duurzaamheid de toon zetten voor deze bedrijfstak. Via haar LCAM-programma beschikt DLL over de financieringsstructuur om recyclen te bevor deren. DLL zet zich ervoor in om, via haar leveranciers, dealers en verkoopteams, klanten ervan te overtuigen om bedrijfs middelen te kopen die een nieuwe bestemming hebben gekregen of zijn gerecycled. Dit onderdeel van DLL groeit snel, al sinds de start in 2013, waaruit het enorme potentieel blijkt. Het belangrijkste is echter dat de huidige meetbare resultaten een bron van inspiratie en motivatie zijn voor de hele industrie. Mobility Solutions In 2016 ging de mobiliteitsdochter van DLL, Athlon, verder met het ontwikkelen van haar aanbod van mobiliteitsproducten en -diensten om klanten te helpen bij het realiseren van een duurzamer en kostenefficiënter mobiliteitsbeleid. Voorbeelden hiervan zijn het leasen van scooters in samenwerking met partners in Italië en het zetten van nieuwe stappen in de ont wikkeling van een Mobility as a Service (MaaS)-oplossing in België. Impactleningen Om de transitie naar een duurzamere en circulaire economie mogelijk te maken, wil de Rabobank meer producten leveren aan koplopers en leiders. Een voorbeeld hiervan is de impact lening, die de bank heeft ontwikkeld en financiert in samen werking met de Europese Investeringsbank. De lening is bedoeld om midden- en kleinbedrijven in Nederland te stimuleren om duurzaam te investeren. De impactlening geeft een maximale korting van 1,1%, afhankelijk van de looptijd van de lening. Na de succesvolle lancering in 2015 gaven we in 2016 een tweede tranche van 100 miljoen euro uit. Klanten die zich inzetten voor duurzaamheid en investeerden in het doorvoeren van bepaalde onafhankelijke keurmerken, kunnen een impactlening krijgen voor nieuwe investeringen waarvoor 98 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 99