Uitbreiden circulaire economie Onze output en impact De circulaire economie is voor de Rabobank een thema met strategisch belang. Het dient als refe rentiepunt voor onze strategieën Bankieren voor Nederland en Banking for Food. Ook leidde het tot de ontwikkeling van drie concrete initiatieven ter ondersteuning van het circulaire bedrijfsmodel. Wij vinden dat een circulair systeem een versterking moet zijn van het concurrentievermogen van de Nederlandse economie en van klanten die actief zijn in de wereldvoedselvoorziening. Dit in tegenstelling tot de huidige lineaire economie. Wij proberen de transitie naar een circulaire economie te stimuleren, onder meer door de Herman Wijffels Innovatieprijs, het Life Cycle Asset Management (LCAM)-programma van DLL, impactleningen en duurzame obligaties. Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Circulaire economie: drie concrete initiatieven Onze visie op het belang van een goed functionerend circulair bedrijfsmodel vooreen sterke economie en een leefbare samenleving leidde dit jaar tot drie initiatieven. Het eerste initiatief is de Prestatie Indicator Circulair Ondernemen, een online tool die circulaire activiteiten bij bedrijven meet om inzicht te krijgen in circulaire mogelijkheden. De Rabobank ontwikkelde deze tooi in samenwerking met de Radboud Universiteit Nijmegen. Het tweede initiatiefis samenwerking met The Source Shakers - een platform voor food- en agri-ondernemers die oplossingen zoeken voor het terugdringen van verspilling en het verhogen van waarde. De Rabobank is een van de initiatiefnemers van het platform, samen met Wageningen University, HAS, Foodsquad en anderen. Het derde initiatiefis de Circular Economy (CE) Challenge. Dit programma daagt bedrijven uit om hun ideeën voor circu laire activiteiten om te zetten in zakelijke kansen. De Rabobank startte de CE Challenge in 2014. Het succes van de eerste nationale circular business challenge leidde tot de lancering van regionale challenges, die drie tot zes lokale Rabobanken organiseerden in hun regio. In 2016 vonden er twee circular economy challenges plaats in de regio Amsterdam en het Groene Hart. Hieraan namen 24 bedrijven deel. Voor 2017 staan er meer challenges op de agenda. Naast de business challenges organiseerde de Rabobank masterclasses over de circulaire economie, waaraan ruim 81 ondernemers deelnamen in ver schillende regio's en op verschillende locaties in Nederland. Daarnaast tekende de Rabobank in 2016 een overeenkomst met de twee Nederlandse banken ABN AMRO en ING, waarin de banken formeel hun medewerking verlenen aan het delen van kennis, het versterken van het netwerk en het aanbieden van financiële diensten om de overstap naar een circulaire economie mogelijk te maken. Herman Wijffels Innovatieprijs Om duurzame koplopers te stimuleren en te ondersteunen, organiseert en financiert de Rabobank al 15 jaar de Herman Wijffels Innovatieprijs. De prijs is genoemd naar de voormalige voorzitter van de Rabobank, een visionair leider op het gebied van duurzame ontwikkeling. De competitie omvat drie cate gorieën: circulaire economie, food en agri en vitale gemeen schappen. Het totale prijzengeld in 2016 liep op tot 60.000 euro. De prijsuitreiking vond plaats in Nijmegen, in samenwerking met de lokale Rabobank Rijk van Nijmegen. O Meer informatie kunt u hier vinden. LCAM: helpen in de transitie naar een circulaire economie Omdat de wereldbevolking blijft groeien en de consumptie stijgt, is er behoefte aan duurzame bedrijfsmodellen die ver antwoord omgaan met de schaarse middelen op onze planeet. Met circulaire economische methoden kunnen bedrijven op duurzame wijze waarde en winst genereren. Fabrikanten kunnen bijdragen aan het verminderen van de druk op de eindige hulpbronnen van de planeet door producten te ont werpen die zij aan het einde van hun eerste levenscyclus 97 Onze output en impact: Uitbreiden circulaire economie

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 98