Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Betrokkenheid klanten en medewerkers Medewerkers van de Rabobank kunnen ook bijdragen aan Rabobank Foundation. Het medewerkersfonds van Rabobank Foundation haalde in 2015 751.000 euro op en 790.141 euro in 2016 voor boerengemeenschappen in 22 ontwikkelingslanden. Dankzij deze donaties krijgen mensen toegang tot onderwijs en water (in casu drinkwater en irrigatie). Donaties van particuliere en zakelijke klanten vergroten de mogelijkheden van Rabobank Foundation om haar doelen te realiseren. Het Rabo Foundation Klantenfonds ontving in 2015 zo'n 2 miljoen euro en in 2016zo'n 1,4 miljoen aan nieuwe donaties van maatschappelijk betrokken Rabobank-klanten. Aangezien het Klantenfonds een roulerend fonds is, financierde het ook projecten via eigen vermogen. Alles bij elkaar leverde dit een substantiële bijdrage op aan het totale budget van Rabobank Foundation in 2016. Via het Klantenfonds kunnen klanten van de Rabobank ook hun kennis en netwerken inbrengen om de impact van Rabobank Foundation verder te vergroten. O Meer informatie over Rabobank Foundation vindt u hier. Charity Management De Rabobank helpt vermogende klanten met hun persoonlijke ambitie om bij te dragen aan de maatschappij. We zijn van mening dat deze klanten en hun schenkingsstrategie, die vaak is gebaseerd op persoonlijke affiniteit, geholpen zijn met professionele ondersteuning bij het ontwikkelen van deze strategie. We maken een persoonlijk schenkingsplan voor deze klanten, dat zij kunnen gebruiken voor het initiëren van hun eigen stichting, fonds op naam, donatieprogramma of voor legaten aan goede doelen. Rabo Development De achtergrond van de Rabobank gaat terug naar negentiende- eeuwse agrarische gemeenschappen in Nederland die geen goede toegang hadden tot financiële diensten.Tegenwoordig zijn zo'n 2 miljard volwassenen uitgesloten van financiële diensten, met name in plattelandsgebieden. De agrarische sector, die in veel ontwikkelingslanden voor een groot deel bijdraagt aan de economie, wordt vaak onvoldoende bediend door banken. Financiële inclusie levert een positieve bijdrage aan economische groei en zorgt voor een meer gelijke welvaartsverdeling die ten goede komt aan plattelands gebieden. Via het partnernetwerk van banken levert Rabo Development een bijdrage aan een meer gelijke welvaarts verdeling die ten goede komt aan plattelandsgebieden. In september werd door de Rabobank, FMO en Norfund een nieuwe ontwikkelings- en investeringsmaatschappij opgericht, Arise. De joint venture versterkt de bijdrage van de Rabobank aan economische groei in Afrika en bevordert de welvaart van de mensen door het bieden van toegang tot financiële diensten, het bevorderen van werkgelegenheid, versterken van plattelandsontwikkeling en het bestrijden van armoede. De drie partijen zullen hun huidige investeringen in Afrikaanse banken overdragen naar Arise, dat deze banken met kennis, netwerken en kapitaal zal ondersteunen bij het implementeren van hun strategieën. Arise is vanaf januari 2017 operationeel. O Meer informatie over Rabo Development vindt u hier. 96 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 97