Steunen vitale gemeenschappen Onze output en impact Het steunen van vitale gemeenschappen is een centraal thema binnen het duurzaamheidsprogramma van de Rabobank. Onze focus ligt op lokale thema's, waarbij we ons richten op het versterken van de economische en maatschappelijke vitaliteit door lokale maatschappelijke collectieve initiatieven te ondersteunen in de landen waar we actief zijn. In Nederland zijn deze thema's duurzaamheid, econo mische vitaliteit en leefbaarheid in zorg en wonen. In ontwikkelingslanden richten we ons op het oprichten en professionaliseren van boerenorganisaties, en op de toegang tot de lokale financiële infrastructuur. De Rabobank levert hiervoor menskracht, kennis, netwerken, faciliteiten en financiële diensten. Daarnaast steken we jaarlijks 3% van onze winst in lokale maatschappelijke projecten zonder winstoogmerk. Om ervoor te zorgen dat lokale gemeenschappen de voordelen inzien van verbeterde zelfredzaamheid, samenwerking en een sterkere economische en maatschappelijke vitaliteit, heeft de Rabobank een aantal KPI's (meetindicatoren) opgesteld. Deze KPI's identificeren specifieke doelstel lingen die bijdragen aan bovengenoemde ambities en bieden ons de mogelijkheid om onze resultaten te meten. Meer informatie hierover vindt u in Bijlage 2. Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Als klantgerichte, coöperatieve en maatschappelijk verant woorde bank ondersteunt de Rabobank een groot aantal lokale initiatieven en organisaties. In 2016 deden we dit onder andere met een financiële bijdrage van 72,8 miljoen euro aan maatschappelijke projecten en met de persoonlijke inzet van medewerkers in Nederland en in het buitenland. De bijdragen vertegenwoordigen 3,6% van onze nettowinst. Daarnaast besteedden we extra aandacht aan het ondersteunen van lokale burgercoöperaties om duurzame energie op te wekken of om coöperatieve initiatieven op het gebied van glasvezel te ondersteunen. De Rabobank lanceerde ook een speciale toolkit en organiseerde workshops voor medewerkers, zodat zij deze initiatieven beter kunnen begeleiden. Betekenisvolle coöperatie In 2016 werkten we aan het thema'betekenisvolle coöperatie', een van de strategische pijlers van het Strategisch Kader 2016- 2020. Om de betrokkenheid van lokale Rabobanken bij het thema 'nieuwe coöperaties'te stimuleren, hebben we verschil lende stappen gezet. Eén daarvan is de ontwikkeling van de Coöperatieplanner - een publicatie voor burgers en onder nemers over het opzetten van een coöperatie - en daaraan gekoppelde workshops voor collega's bij lokale Rabobanken. In de tweede helft van 2016 organiseerde de Rabobank acht workshops en trainden we 105 collega's van 81 lokale Rabobanken. De workshops bieden inzicht in het ondersteunen van de initiatieven, zodat die zich kunnen ontwikkelen tot vol waardige coöperaties op het gebied van bijvoorbeeld energie, zorg en glasvezelinternet. MiddenBraban tGlas Een goed voorbeeld is MiddenBrabantGlas. In Midden-Brabant is het initiatief genomen om bewoners in afgelegen gebieden te voorzien van glasvezelverbindingen, zodat zij sneller en stabieler internet hebben. Het initiatief heeft een coöperatieve grondslag: deelnemers doen mee aan het initiatief en delen in de verantwoordelijkheid voor de financiering. Het gebied heeft ongeveer 4.000 potentiële aansluitingen en de initiatiefnemers streven naar 75% deelname van bedrijven en huishoudens. Rabobank Hart van Brabant speelde al in een vroeg stadium een faciliterende rol bij de voorbereidingen voor het project met een bijdrage in de discussie over de financiering. De bank zegde financiering toe als aanvulling op het ledenkapitaal. Dankzij de inspanningen van de initiatiefnemers en de bank werd op 14 januari 2017 een begin gemaakt met de aanleg. 91 Onze output en impact: Steunen vitale gemeenschappen

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 92