Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 met F&A-klanten in Nederland. Duurzaamheid was daarbij altijd een van de thema's die we bespraken. Accountmanagers hebben toegang tot deze informatie, zodat ze kennis met klanten kunnen delen en hun duurzaamheidsprestaties kunnen beoordelen. KPI: l/l/e formuleren onze visie op kansen voor verduurzaming van de agrarische waardeketens van soja, palmolie, suikerriet, bosbeheer, rundvlees, zuivel, vis, koffie, cacao en biomaterialen. l/l/e delen onze visie en participeren actiefin rondetafels of vergelijkbare initiatieven om de verduurzaming van deze agrarische waardeketens te versnellen. Ook werken we met onze klanten samen om de uitkomst van deze dialogen succesvol in hun bedrijfsvoering te integreren. Rondetafels en waardeketens De Rabobank is van mening dat zij waarde kan toevoegen aan rondetafels door kennis en expertise te delen en door met klanten samen te werken binnen de tien waardeketens soja, palmolie, suikerriet, bosbouw, rundvlees, zuivel, vis, koffie, cacao en biomaterialen. De keuze voor deze ketens baseren we op drie criteria: er zijn veel klanten actief in de keten, onze klanten zijn verspreid over de hele keten en er spelen relevante duur zaamheidsvraagstukken in de keten. Duurzaam functionerende agrarische voedselketens zijn belangrijk om voldoende en goed voedsel te waarborgen. We zijn actiefin alle schakels in de keten, zowel nationaal als internationaal, met onze uitgebreide kennis van de food- en agrisector, in de samenwerking met onze klanten en met onze betrokkenheid bij de negen rondetafels en vergelijkbare initiatieven. Als financiële instelling werken we in meerdere sectoren. Daarom zijn we afhankelijk van een breed gedragen visie op duurzaamheid in een keten. Criteria die via een multistakeholder- beleid tot stand kwamen, integreren we in ons sectorbeleid. Zo verlangen we bijvoorbeeld van klanten die palmolie produceren, dat ze zich aan de criteria van de Roundtable on Sustainable Palm Oil (RSPO) houden. In november 2016 presenteerde de Rabobank haar visie Making Sustainable Palm Oil the Norm tijdens een Nederlandse handelsmissie naar Indonesië, waarmee wij ons standpunt over de sector bepleitten. Dit evenement gaf de aanzet tot een intensievere samenwerking met klanten en de Indonesische en Nederlandse overheid binnen het Initiatief Duurzame Handel (IDH) om de transitie naar een duurzamere toeleveringsketen te versnellen. Hoewel de Rabobank in 2015 al tien position papers heeft gepubliceerd, wijzigden we de definitie om de KPI beter af te stemmen op onze belofte om visies op sectoren te presen teren. Visies kijken vooruit en hebben als doel de toekomstige richtingen in de sector aan te geven. Daarom presenteren we de eerder gepubliceerde papers nu als apart cijfer en voegden we het aantal visies toe. De Rabobank presenteerde haar visies op duurzame palmolie en koffie (zie infoaraphic). We updaten de visies zodra zich nieuwe trends voordoen, die vragen om een nieuw perspectief voor de sectoren. Kennis, netwerken en financiële oplossingen in de praktijk brengen: koffie De huidige koffie-industrie is zeer dynamisch. Kosten en marges fluctueren vanwege de snel wijzigende consumentenbehoeften aan kwaliteitskoffie en door beperkingen in de productie aan de aanbodkant, zoals problemen op het gebied van toegankelijk heid, kwaliteit en duurzaamheid. Spelers in de keten met elkaar verbinden Als actieve deelnemer in de hele koffiewaardeketen verbindt de Rabobank spelers met elkaar door het bieden van financiële oplossingen en het delen van kennis en netwerken. Zo helpen Rabobank Foundation, Rabo Development en het Rabo Rural Fund met hun expertise en diensten kleine boeren en coöpera ties in de vorm van technische bijstand, door hen in contact te brengen met betrouwbare afnemers en via toegang tot finan ciële middelen om op te schalen, zoals inkoopleningen, inves teringskrediet en werkkapitaal. De case van Café Gourmet Sierra Azul, 32 cup en Koffiebranderij Boon is een goed voorbeeld van hoe de Rabobank de hele waardeketen met elkaar verbindt. De infographic in de link hierboven toont de unieke propositie van de Rabobank voor de hele koffiewaardeketen, van boeren tot handelshuizen en van koffiebranders tot retailers, én hoe we onze Banking for Food visie hierbij implementeren. Global coffee platform De Rabobank werd lid van het Global Coffee Platform (GCP) dat in april 2016 werd gelanceerd. Het GCP is een multistakeholder- platform voor duurzame koffie, dat stakeholders op een niet- concurrerende manier met elkaar verbindt en werkt aan een bloeiende, duurzame sector. De Rabobank participeert actief, geeft input aan het GCP en brengt de duurzame koffieagenda steeds naar voren in haar klantrelaties. Resultaten n aantallen 2016 2015 2014 Doel 2020 Aantal gepubliceerde visies op waarde ketens (cumulatief) 2 0 0 10 Aantal gepubliceerde position papers (cumulatief) 10 10 10 n.v.t. Aantal in het verslagjaar gepubliceerde visies op agrarische waardeketens 0 0 0 n.v.t. Aantal rondetafels of vergelijkbare initiatieven waaraan we deelnamen 9 9 8 10 88 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 89