Stimuleren duurzame landbouw Onze output en impact Het versnellen van duurzame landbouw en voedselvoorziening wereldwijd is een kernthema op de duurzaamheidsagenda van de Rabobank. Het is een van de twee centrale maatschappelijke kwesties van het programma Samen Duurzaam Sterker, waarin onze ambitie om klanten te ondersteunen bij het realiseren van duurzaamheidsdoelstellingen staat beschreven. De Rabobank benadert klanten, ngo's en andere stakeholders om het versnellen van duurzaamheid te bevorderen via verschillende activi teiten, zoals rondetafels en het bieden van toegang tot financiering, kennis en netwerken. Deze acties dragen bij aan het realiseren van de visie van de Rabobank om de wereld op een duurzamere manier te voeden en zijn een directe ondersteuning van de Banking for Food visie - de visie van de Rabobank op voedselzekerheid en de rol van de bank hierin. Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Food en agri in Nederland: Banking for Food in de praktijk brengen Voor 2016 was de verdere implementatie van Banking for Food het belangrijkste initiatief binnen food en agri (F&A) in de Nederlandse retailmarkt. Dit resulteerde in diverse activiteiten die zijn gericht op het versnellen van duurzame landbouw. Banking for Food-toolbox Aangesloten banken hebben nu toegang tot een toolbox die is ontworpen om gebruikers te inspireren en te stimuleren om kennis te delen met stakeholders en klanten binnen F&A. Meer dan 35 lokale Rabobanken steunen het programma en ontwikkelen hun eigen activiteiten. De initiatieven in het kader van Banking for Food lopen in 2017 door, als onderdeel van de bredere agenda om F&A-kennis met de Nederlandse markt te delen. F&A-sectoren revitaliseren Varkenshouderij Een aanbodoverschot dat lage prijzen als gevolg had, was de aanleiding voor een groot project om de Nederlandse varkenshouderij te revitaliseren. De Nederlandse overheid en producentenorganisatie POV namen hieraan deel, de Rabobank verschafte toegang tot kennis en netwerken. Dit leidde tot de recente publicatie van het actieplan Vitalisering Varkenshouderij voor het revitaliseren van de sector. Het is nu aan de sector spelers om actie te ondernemen. Ruimte voor nieuwe activiteiten in de tuinbouw In de tuinbouwsector neemt de Rabobank deel aan het project Herstructurering en Ontwikkeling Tuinbouw (HOT). Het doel van dit project is om oudere tuinbouwgebieden te revitaliseren door oude kassen te verwijderen en ruimte voor nieuwe activi teiten te maken. De Rabobank zou de voorfinanciering van dit proces kunnen verzorgen. Duurzame veehouderijsector De deelname van de Rabobank aan het convenant Uitvoerings agenda Duurzame veehouderij liep door in 2016. De bank werkte samen in een platform met ngo's, vertegenwoordigers van de veehouderij-, veevoeder-, vleesverwerkings- en zuivelsector, de Nederlandse overheid, opleidingscentra en Wageningen University Research (WUR) om een traject op te stellen voor het realiseren van een duurzame veehouderijsector vanaf 2023. Het platform streeft ernaar om andere partijen in de veehouderij sector te stimuleren en te activeren om in de aanloop naar 2023 de juiste stappen te zetten in de richting van een duurzame veehouderijsector. Een specifiek project in dit kader waarbij de Rabobank betrokken is, is boeren te helpen om duurzaamheid als integraal onderdeel op te nemen in hun ondernemingsplan. Hierover wordt een gids gepubliceerd. Duurzaamheidskennis We willen een betekenisvolle dialoog tussen klanten en onze accountmanagementteams faciliteren. Daarom zetten we ons verder in voor het integreren van duurzaamheidskennis in ons sectorinformatiesysteem. In 2016 hadden we vele gespreken 87 Onze output en impact: Stimuleren duurzame landbouw

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 88