Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Zo kunnen zij bijvoorbeeld een klimaatbeleid formuleren om de CO,-intensiteit van portefeuilles te meten. Zij kunnen ook de dialoog aangaan met bedrijven die erg achterblijven met hun inspanningen om hun milieubelasting te reduceren. Onze ervaring is dat alleen al het stellen van dit soort vragen tot bewustwording en nieuwe initiatieven bij fondshuizen leidt. Daarnaast begonnen we met het monitoren van individuele bedrijven die wij adviseren, ook al is het beleggingsvolume van deze klanten zeer beperkt. We monitorden een deel van hun portefeuilles,. We gaan de dialoog aan met bedrijven en advi seren klanten die collectief een minimumbedrag investeren en niet aan de vereiste minimumnormen voldoen. Ons doel is om er samen voor te zorgen dat ze aan ons duurzaamheidsbeleid gaan voldoen. Als dit uiteindelijk niet lukt, halen we ze van onze advieslijst. Dit komt een aantal keer per jaar voor. De Rabobank staat al in de top 3 van distributeurs van duurzame beleggingsfondsen, wat nog eens werd bevestigd in het jaar lijkse onderzoek (Duurzaam Sparen en Beleggen 2016) van de VBDO, de Nederlandse Vereniging van Beleggers voor Duurzame Ontwikkeling. We blijven daarnaast actief zoeken naar mogelijk heden om ons assortiment van duurzame beleggingsfondsen uit te breiden. Na de succesvolle lancering van een aantal ver antwoorde indexfondsen van Actiam en Northern Trust in 2015, voegde de bank vorig jaar veel duurzame trackers en duurzame beleggingsfondsen toe aan haar platform, waaronder verschil lende fondsen die onze klanten laagdrempelige toegang bieden tot impact investing. Daarbij streeft de belegger expliciet naar een maatschappelijk rendement, naast een financieel rendement. De Rabobank introduceerde een discretionaire duurzame porte feuille voor haar klanten (Rabobank Beheerd Beleggen Actief Duurzaam) en zorgt daarmee voor een verdere verlaging van de drempel naar duurzaam beleggen. De introductie ging gepaard met een mediacampagne om de klanten te informeren over de feiten en fabels van duurzaam beleggen. ESG-risico's DLL DLL hanteert hoge interne en externe normen voor ethisch gedrag. In lijn met deze normen voerden we in 2016 een uitge breide ESG-risicobeoordeling uit bij alle wereldwijde Vendors. Duurzaamheid, en specifiek ESG-risico's, zijn ook opgenomen in de geactualiseerde gedragscode en kernwaarden van DLL, door het naar voren brengen van zakelijke dilemma's die een open dialoog stimuleren en het ethisch zakendoen verbeteren. Daarnaast behandelde het Business Principles Committee van DLL diverse onderwerpen met betrekking tot ESG-risico's. Deze commissie adviseert de raad van bestuur van DLL over ethische en identiteitsvraagstukken binnen DLL. 86 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 87