Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Input van een deskundige De 'expert opinie' is een uitgebreidere risico- en kansenanalyse, die wordt ondersteund door de centrale afdeling Duurzaam heid. Met een op risicoanalyse gebaseerde methode selecteren we klanten die extra ondersteuning ontvangen. Dit zijn bedrijven die niet aan ons duurzaamheidsbeleid voldoen, die veel negatieve media-aandacht krijgen over duurzaamheids- onderwerpen of die actief zijn in landen en industrieën die met grote duurzaamheidsrisico's of-controverses te maken hebben. Deze klanten krijgen deskundig advies tijdens het kredietverle ningsproces, waardoor ook onze besluitvorming verbeterde. Engagement We voeren regelmatig gesprekken met onze klanten over duurzaamheid. Wanneer deze gesprekken als expliciet doel hebben om de duurzaamheidsprestaties van onze klanten te verbeteren, noemen we dit engagement ('klantbetrokkenheid'). De Rabobank initieert een dergelijk klantbetrokkenheidsproces als we informatie ontvangen die er op kan duiden dat de duurzaamheidsprestatie van een klant niet in lijn is met ons duurzaamheidsbeleid. De centrale afdeling Duurzaamheid bepaalt aan de hand van een reeks vaste criteria welke acties we moeten ondernemen. De algemene regel is dat de medewerker die verantwoordelijk is voor de betreffende klant, de leiding neemt in de klant betrokken heidsgesprekken. Waar nodig, ondersteunt een medewerker met specifieke duurzaamheidskennis het proces. Indien noodzakelijk neemt hij de leiding over. De centrale afdeling Duurzaamheid houdt toezicht op de voortgang van het proces en helpt bij het bepalen van de resultaten die we willen bereiken. In 2016 was de centrale afdeling Duurzaamheid betrokken bij 88 kwesties met 47 klanten op het gebied van milieu, mensen rechten, arbeidsrechten en governance. Onze betrokkenheid droeg bij aan de verbetering van woonfaciliteiten voor mede werkers en het herstel van bossen en andere beschermde gebieden die waren beschadigd. (Zie Bijlage 4 voor meer informatie). ESG-kansen voor particuliere klanten In 2016 voerden we het thema duurzaamheid verder door in de financiële diensten voor particuliere klanten, waarbij we vooral aandacht besteedden aan energiezuinigheid in de woning markt en het uitbreiden van het aantal duurzame investerings producten. We streven ernaar om onze producten en diensten af te stemmen op de duurzaamheidseisen van onze klanten. Rabo GroenHypotheek Een goed voorbeeld van onze duurzaamheidsinspanningen is de succesvolle introductie van een 'GroenHypotheek', die we samen met onze Groenbank ontwikkelden. De GroenHypotheek geeft particuliere klanten 0,5% korting op hun hypotheekrente als ze een nieuw, zeer energiezuinig huis kopen. Om in aan merking te komen, moet een woning een waarde van meer dan 150.000 euro hebben, aan de eisen van energiezuinigheid voldoen en met 100% duurzaam hout zijn gebouwd. De groene hypotheek stimuleert projectontwikkelaars om meer energiezuinige woningen te bouwen. Het concept Nul op de Meter-woning (NOM) voor huizen met nagenoeg geen energie kosten wordt hierdoor aantrekkelijker en het gebruik van duurzaam hout gestimuleerd. Slim Verbouwen Andere inspanningen om energiezuinigheid in de woning markt te stimuleren, omvatten het organiseren van meer Slim Verbouwen-evenementen in 2016. Vorig jaar namen aan elke informatiebijeenkomst gemiddeld achttien bedrijven deel en bezochten 50 tot 270 particuliere klanten zo'n bijeenkomst. Tijdens deze bijeenkomsten kunnen onze zakelijke klanten hun producten en diensten aanbieden en in contact komen met onze particuliere klanten om hen te adviseren over het duurzaam renoveren van hun woning. Huidige energielabels van de Rabobank hypotheek portefeuille in Nederland Energielabels hypotheekportefeuille Energie labels verdeling woningen gefinancierd bij de Rabobank in 20151 relatief verschil verdeling woningen gefinancierd bij de Rabobank in 20162 verdeling woningen in heel Nederland3 A 15% +1% 16% 9% B 17% -1% 16% 16% C 26% 0% 26% 31% D 19% -2% 17% 22% E 11% 0% 11% 12% F 7% +1% 8% 7% G 5% +1% 6% 3% Totaal 100% 0% 100% 100% 1In 2010 had ongeveer 10% van de woningen in onze hypotheek portefeuille een definitief energielabel. 2. In 2016 had ongeveer 15% van de woningen in onze hypotheek portefeuille een definitief energielabel. 3. Definitieve energielabels: Rijksdienst voor Ondernemend Nederland. 84 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 85