Balanceren tussen zakelijke en maatschappelijke belangen Dilemma Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Overeenkomst Nederlandse bankensector In 2016 bereikte de Nederlandse bankensector een overeen komst om internationaal verantwoord zaken te doen met betrekking tot mensenrechten. De Rabobank was een van de individuele banken in de werkgroep die de dialoog voerde ter voorbereiding op de overeenkomst van de bankensector. De werkgroep bestond uit vertegenwoordigers van de vier partijen aan de overeenkomst: brancheverenigingen, vakbonden, ngo's en overheid, en de individuele banken. De partijen en de banken die de overeenkomst ondertekenden, willen een mate rieel, positief effect teweegbrengen voor (mogelijke) slachtoffers van misstanden op het gebied van mensenrechten, voorzover die gerelateerd zijn aan activiteiten van klanten in de Nederlandse bankensector. De Rabobank wil gezamenlijk zoeken naar oplos singen voor het aanpakken van problemen die een individuele bank zelf niet kan oplossen. We kwamen als partijen overeen dat we van elkaar willen leren via een gezamenlijk onderzoeks programma en via het delen van best practices, zoals succes volle manieren om invloed uit te oefenen op bedrijven in sectoren met een hoog risico. We onderkennen dat we actuele, gedetailleerde informatie nodig hebben over mensenrechten situaties en over alle factoren die daarop een positief of negatief effect kunnen hebben. We willen de kennis van alle partijen bij elkaar brengen en een gemeenschappelijke database ontwik kelen met betrouwbare informatie over mensenrechtenrisico's in landen en sectoren. De Rabobank kan deze informatie gebruiken voor besluitvorming over project- en zakelijke finan ciering. Door onze krachten te bundelen, verwachten we dat we beter zijn uitgerust om structurele veranderingen te realiseren. De materialiteitsmatrix De Rabobank gebruikt haar dialogen met stakeholders als belangrijke input voorde materialiteitsmatrix. De materialiteitsmatrix geeft een overzicht en analyse van de onderwerpen die wij en onze stakeholders als materieel beschouwen. De onderwerpen die we in de matrix noemen, vormen de ruggengraat van dit verslag. Meer informatie over de materialiteitsmatrix vindt u in Bijlage 1. Ngo's zoals Milieudefensie en Amnesty International, streven met concrete acties naar bescherming van het regenwoud en het uitbannen van kinderarbeid. Zij geven aan dat producenten van palmolie het regenwoud zouden kappen om oliepalmen te telen. Ook zouden deze produ centen kinderen inzetten om goedkope olie te produceren. Ngo's dringen er bij de Rabobank op aan om deze kwesties aan te kaarten bij onze klanten. Zij vragen ons om sneller en effectiever aanvullende maatregelen te nemen, met als uiterste consequentie het beëindigen van de klantrelatie. In lijn met onze visie op het bijdragen aan een duurzame ontwikkeling, hechten we er grote waarde aan onderdeel te zijn van de oplossing. Daarom willen we actief het gesprek aangaan met deze klanten om de complexiteit van het probleem te doorgronden en met alle partijen in de waardeketen een verandering teweeg te brengen. Het oplossen van deze complexe problemen vergt echter veel tijd. In de tussentijd beleggen we spaargelden van onze particuliere klanten voor de financiering van deze ondernemingen. Hoeveel geduld kunnen we hebben bij het oplossen van deze complexe kwesties en hoeveel tijd gunnen we klanten om hun beleid en bedrijfsvoering te versterken? Reactie Amnesty International De ernstige schendingen van arbeidsrechten waarop Amnesty stuitte bij palmolieplantages in Indonesië vergen onmiddellijke actie. We waarderen dat de Rabobank actief het gesprek met haar klanten aangaat over deze thema's. Voor Amnesty en de slachtoffers tellen echter alleen con crete resultaten. Dit zal misschien niet gemakkelijk zijn, maar we geloven dat het noodzakelijk is en niet onmoge lijk. Er moet maximaal druk worden uitgeoefend, in samen werking met andere investeerders en afnemers. Zo biedt het mensenrechten convenant voor de bancaire sector bijvoorbeeld ook kansen om samen te werken aan het ver beteren van arbeidsomstandigheden in het veld. 81 Onze output en impact: Betrekken stakeholders

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 82