Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Waardeketen Lid RT/lnitiatief Soja Suikerriet Lid van de Round Table for Responsible Soy (RTRS) - waarnemend voorzitter van de raad van bestuur in 2016 Bron: http://www.responsiblesoy.org/about-rtrs/governance/ executive-board/?lang=en Bonsucro Bron: http://bonsucro.com/site/members/list-of-members/ Rabobank-highlights 2016 Voorzitter van het 11e jaarcongres van RTRS Bron: http://www.responsiblesoy.org Het belangrijkste werk met Bonsucro vindt plaats door de samenwerking met het WNF in India en als partner van EID Parry. Meer informatie in het artikel over Bonsucro en in het monitoringsrapport van de stuurgroep WWF/Rabo: http://bonsucro.com/site/dhampur-india-an-organic-revolution-for-smallholders/ Public affairs Vanwege de cruciale rol die financiële instellingen spelen, gaan we het gesprek aan met al onze stakeholders over een breed scala aan onderwerpen die invloed hebben op de mogelijkheden om onze klanten te financieren. Hieronder vallen de functie en inrichting van het bankwezen, richtlijnen en wetgeving voorde financiële sector en overige initiatieven van regelgevers. De onderwerpen die we in 2016 met onze stakeholders bespraken, zijn onder meer de herziene richtlijn betalings diensten (PSD2), kapitaalstandaarden, afwikkelen van instel lingen, ontwikkelingen in kredietverlening, initiatieven met betrekking tot zorgplicht, bijzonder beheer en het oplossen van uitstaande kwesties met derivaten voor het mkb. Aan deze gesprekken, die in heel Europa plaatsvonden, namen verschil lende partijen deel: van het Nederlandse en Europees Parlement tot aan de Europese Commissie en werkgeversorganisaties. We gingen ook het gesprek aan met regelgevers en toezicht houders in andere delen van de wereld. Lees meer over onze position papers op Rabobank.com. Dialoog met investeerders en ratingbureaus De Rabobank is een actieve emittent op de kapitaalmarkt. In 2016 gaf de Rabobank 14,2 miljard euro uit aan niet achtergestelde ongedekte obligaties, waaronder haar eerste groenobligatie ter waarde van 500 miljoen euro. Daarnaast hebben we diverse achtergestelde leningen uitgegeven en kapitaaltransacties gedaan. Om tegen een gunstige prijs gelden te kunnen blijven aan trekken op de kapitaalmarkt is het van belang om goede relaties te onderhouden met zowel beleggers in deze obligaties als met bureaus die de kredietwaardigheid van emittenten beoordelen. Dit vraagt om een proactieve aanpak en vormt een essentiële voorwaarde om een ijzersterke bank te zijn. De afdeling Investor Relations Rating Agencies (IR&RA) van de Rabobank is ervoor verantwoordelijk dat deze stakeholders zich zo comfortabel mogelijk voelen bij de kredietwaardigheid van de Rabobank en bij de principes waarvoor de Rabobank staat. De primaire verantwoordelijkheid van IR&RA is om een lan- getermijnrelatie op te bouwen met zowel ratingbureaus als beleggers. Dit doet zij door beleggers en ratingbureaus inzage te geven in het risicoprofiel van de Rabobank. We informeren beleggers en ratingbureaus zowel proactief als op verzoek over alle interne en externe ontwikkelingen die impact (kunnen) hebben op de kredietwaardigheid van de Rabobank. Hierdoor kunnen beleggers een weloverwogen beslissing nemen als zij beleggen in schuld- of kapitaalinstrumenten die door de Rabobank zijn uitgegeven.Tevens stelt IR&RA ratingbureaus in staat om een nauwkeurige beoordeling te maken van de huidige en toekomstige kredietwaardigheid van de Rabobank. Onderwerpen waarover we in 2016 in gesprek zijn geweest met beleggers en ratingbureaus zijn onder meer: de financiële prestaties van de Rabobank, de wijzigingen in onze organisa tiestructuur, het Strategisch Kader 2016-2020, de vermogens positie, de kwaliteit van ons leningenboek en ontwikkelingen in regelgeving. Daarnaast ontvingen de ratingbureaus ook infor matie die was afgestemd op hun specifieke behoeften en rating methodologie. Over de gehele linie zijn de ratingbureaus positief over de ver wachte stijging van de winstgevendheid, die mede is gestoeld op de nieuwe structuur van de bank. In haar meest recente rapport meldde Fitch dat zij verwacht dat de opwaartse trend in de winstgevendheid van de Rabobank dankzij structurele en cyclische ontwikkelingen zal doorzetten en dat de Rabobank Groep haar achterstand qua winstgevendheid ten opzichte van concurrenten met een vergelijkbare rating zal verkleinen'. S&P verklaart dat de 'vermogenspositie van de Rabobank verder zal versterken naarmate zij haar middellange termijn optimalisatie strategie uitvoert, waarbij de bank inspeelt op de lage rentestand en uitdagingen qua regelgeving'. Alle ratingbureaus zijn te spreken over de kwaliteit van de leningenportefeuille van de bank. Moody's typeert deze als solide, alhoewel de risico's kunnen toenemen 'indien zich weer een neergang voordoet in de Nederlandse commerciële vastgoedsector of meer probleem gevallen ontstaan in de zakelijke kredietportefeuille'. Alle ratingbureaus spreken zich positief uit over de sterke markt positie van de Rabobank in Nederland en de hoge krediet waardigheid van de binnenlandse woninghypotheekportefeuille. Meer informatie over de credit ratings van de Rabobank vindt u hier. 80 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 81