Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 We werken samen met innovatieve klanten en maatschappelijke partners aan ambitieuze duurzaamheidsprojecten. We hopen dat zij vervolgens andere partijen inspireren om de verduur zaming van hun eigen waardeketens te versnellen. We willen onze toegevoegde waarde voor de klant combineren met een versnelde verduurzaming van de mondiale landbouw en voedselvoorziening. Kennis delen over verduurzaming beschouwen we als een waardevolle ondersteuning voor de food- en agrisector. In 2016 participeerden we in negen rondetafels en waren we actief binnen tien waardeketens. De kennis die hieruit naar voren kwam, deelden we met klanten in de vorm van evenementen, studies en klantgesprekken. Overzicht van de tien waardeketens en de rol van de Rabobank in 2016: Waardeketen Lid RT/lnitiatief Rundvlees - Global Roundtable Sustainable Beef (GRSB) voor duurzaam rundvlees - Brazil Livestock Roundtable (GTPS) voor duurzame veehouderij Biomaterialen - Geassocieerd lid van het Bio-based Industries Consortium van de EU - Geassocieerd lid van het Dutch Biorefinery Cluster - Organisator van de derde Agri Meets Chemicals-conferentie - Organisator van Europese conferentie over bio-economie Rabobank-highlights 2016 - Actieve rol in gesprekken over Braziliaanse richtlijnen voor duurzame veehouderij - Deelname aan meerdere gesprekken van de GTPS - We publiceerden samen met het WNF een studie over geïntegreerde systemen voor landbouw, veehouderij en bosbouw, gericht op een klimaatvriendelijkere aanpak van de veeteelt De Rabobank gaf een vervolg aan haar rol als partner. We droegen nieuwe mogelijk heden aan voor biomaterialen bij de derde AgriMeetsChemicals-conferentie. We organiseerden deze conferentie in nauwe samenwerking met Deloitte. Meer informatie: https://www2.deloitte.com/nl/nl/pages/manufacturing/events/agri-meets-chemicals- conference.html Cacao Koffie Zuivel Bosbeheer Palmolie Visserij Bron: http://biconsortium.eu/news/bic-welcomes-25-new-members http://www.dutchbiorefinerycluster.nl/over-dbc--apc/ geassocieerde-leden Lid Global Coffee Platform (voorheen 4C, dat nu onderdeel is van dit platform) Advisory council Global Dairy Agenda for Action (GDAA) en Dairy Sustainability Framework (DSF) Bron: http://dairysustainabilityframework.org/wp-content/ uploads/2016/1 O/Rabobank IN574 Dairy and the Sustaina ble Development Goals Bellamy Boqdan Qct2016.pdf Banking Environment Initiative Bron: https://www.rabobank.com/nl/about-rabobank/in-society/ sustainability/vision-and-policy/vision-sustainably-successful- together.html Lid van de Round Table for Sustainable Palm Oil (RSPO) Bron: http://www.rspo.org/about/who-we-are/board-of- governors en http://www.rspo.org/about/who-we-are/ board-of-governors/alternate-members Partner ASC Via ASC partner in het Global Salmon Initiative Partnerschap WNF/de Rabobank Op verzoek van de EU-commissie en het Nederlandse voorzitterschap in 2016 organiseerden we in april de conferentie over bio-economie in Utrecht. Wiebe Draijer was een van de keynote-sprekers. Zie http://www.bioeconomyutrecht2016.eu/ programme#speakers - Verschillende afspraken met cacaohandelaren om kleine boeren steun te bieden door financiering van de productieketen via Rabobank Foundation - Verschillende samenwerkingsverbanden met cacaohandelaren en -bedrijven en ngo's om kleine boeren steun te bieden door productieketenfinanciering en vermo gensopbouw met coöperaties via Rabobank Foundation en Rabo Development De Rabobank werd lid van het Global Coffee Platform (GCP) dat in april 2016 van start ging. Het GCP is een multistakeholderplatform voor duurzame koffie dat stakeholders op een niet-concurrerende manier met elkaar verbindt en werkt aan een bloeiende, duurzame sector. De Rabobank participeert actief, geeft input aan dit nieuwe platform en bespreekt de duurzame koffieagenda steeds met onze klantrelaties. Zie http://www. globalcoffeeplatform.org/membership/our-membership) Een ander voorbeeld is onze gouden sponsoring van de jaarlijkse bijeenkomst van de Swiss Coffee Trade Association, waar 'de toekomst van de koffiehandel' en 'Climate change and Coffee: Risk and Response' twee thema's waren die op de agenda stonden voor een forumdiscussie waaraan de Rabobank deelnam. Hier presenteerden we de koffie-infographic Als onderdeel van ons werk voor DSF publiceerden we een paper over de Duurzame Ontwikkelingsdoelen (SDG's), het werk van DSF en de benodigde acties. Met het WNF en FrieslandCampina werkten we verder aan biodiversiteitsprojecten, waarbij we een sterker kader opstelden voor KPI's. Hierin namen we biodiversiteit voor de waardeketen op. Meer informatie: https://www.oneworld.nl/business/partnerships/ frieslandcampina-wnf-en-rabobank-werken-samen-aan-biodiversiteit-landbouw Het Banking Environment Initiative (BEI) is een initiatief van wereldwijde bankinstel lingen in Azië, Europa, de Verenigde Staten en Latijns-Amerika. Samen met leden kijkt het BEI hoe banken het beste kunnen aansluiten bij onze strijd tegen ontbossing. De overkoepelende missie van het BEI is om het bankwezen te sturen naar een collec tief verstrekken van kapitaal voor duurzame ecologische en maatschappelijke econo mische ontwikkeling De Rabobank droeg bij aan werkgroepen voor verduurzaming van de activiteiten van kleine boeren De Rabobank participeerde in de Financial Institution Task Force We publiceerden onze visie op duurzame palmolie In 2016 presenteerden we onze visie op het Global Salmon Initiative: http://globalsal- moninitiative.org/wp-content/uploads/2016/11/AquaSur-Ra bobank-2016.pdf De Rabobank ondersteunt de ASC met een impactlening (met EIB-gelden): https:// www.rabobank.nl/images/overzicht-duurzaamheidskeurmerken 29800042.pdf Bron: http://www.asc-aqua.org/pa rtners&supporters https://www.rabobank.com/nl/about-rabobank/in-society/ sustainabilitv/partnership-wnf/index.html Met het WNF ondersteunen we een project van ASC en zalm in Chili. Meer informatie hierover staat in het monitoringsplan 2016 van de stuurgroep van het WNF/Rabo-partnership 79 Onze output en impact: Betrekken stakeholders

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 80