Welkom bij het jaarverslag van de Rabobank De Rabobank streeft er als klantgerichte, coöperatieve bank naar waarde te creëren voor klanten, relaties en andere stakeholders. Dit jaar hebben we opnieuw stappen ondernomen om onze verslag legging relevanter te maken voor onze stakeholders door ons model voor waardecreatie te tonen vanuit invalshoeken die voor hen van belang zijn. Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Het jaarverslag 2016 is niet alleen een overzicht van financiële prestaties. Het verslag geeft juist een integrale benadering, waarbij de nadruk ligt op de waardecreatie en impact van de Rabobank. Door zowel financiële als niet-financiële informatie te verstrekken, hopen we dat we onze stakeholders een helder beeld kunnen geven van de toegevoegde waarde die we onze klanten en de maatschappij bieden. Deze benadering rust op twee pijlers: ons waardecreatiemodel en onze materialiteitsmatrix. Ons waardecreatiemodel gaat over de manier waarop wij economische, sociale en ecologische waarde creëren met onze natuurlijke hulpbronnen, businessmodel en strategische prioriteiten. De kernthema's in de materialiteits matrix zijn onderwerpen die van strategisch belang zijn voor onze stakeholders en het langetermijnsucces van de Rabobank. Het is onze missie om een substantiële bijdrage te leveren aan welvaart en welzijn in Nederland, en aan de duurzame pro ductie van voedsel op wereldniveau. Onze ambitie is om de meest vooraanstaande klantgerichte bank in Nederland te zijn én de leidende food- en agribank in de wereld. Onze strategie is om producten en diensten te bieden die waarde toevoegen voor onze klanten in Nederland en wereldwijd in de food- agri-sector, om een ijzersterke bank te worden met sterke kapitaal- en liquiditeitsbuffers voor financiële soliditeit en hoge ratings. Het raamwerk van het IIRC (International Integrated Reporting Council) voor geïntegreerde verslaglegging is als uitgangspunt genomen voor het opstellen van de inhoud en de opzet van ons bestuursverslag. Het bestuursverslag is opgesteld in over eenstemming met de G4-richtlijnen van het Global Reporting Initiative in overeenstemming met de Comprehensive- optie (GRI G4). De GRI G4-index is in Bijlage 5 opgenomen. Doorlopende stakeholderdialoog1 Wij hechten veel belang aan een strategische, constructieve en proactieve dialoog met onze stakeholders. We baseren de inventarisatie van materiële verslagonderwerpen op de dialogen die we gedurende het jaar met de volgende stake- holdergroepen voerden: klanten, leden, medewerkers, maat schappelijke organisaties, overheden, politici, toezichthouders en andere banken. Op deze manier krijgen we een goed beeld van wat onze stakeholders belangrijk vinden. Onze omgeving Elk jaar analyseren we externe trends en ontwikkelingen die van invloed zijn op ons werk. In 2016 zagen we veel veranderingen op het gebied van consumentengedrag, technologie, innovatie, marktspelers, regelgeving, economie en maatschappij. Al deze nieuwe trends en ontwikkelingen betekenen kansen en uit dagingen voor de Rabobank. Samenvattend: De behoeften van de klant zijn aan het veranderen. Virtuele interactie neemt steeds meer de plaats in van persoonlijk contact. We moeten daarom investeren in de kwaliteit van onze diensten en in innovatie om onze dienstverlening aan de klant te verbeteren. Technologische vooruitgang brengt een proactieve, efficiënte klantbenadering met zich mee en biedt ons mogelijkheden om online dienstverlening te combineren met persoonlijke aandacht. Er zijn ruime mogelijkheden om onze branchekennis en ons nationaal/internationaal netwerk verder uit te breiden ten behoeve van onze klanten en omgeving. Om aan de behoeften van de klant te voldoen, moeten we innovaties in, en met betrekking tot, de financiële sector pro actief monitoren en strategische partnerschappen aangaan. 1 Meer inzicht in onze dialoog met stakeholders wordt gegeven in Bijlage 4 en in het hoofdstuk Betrekken stakeholders. 6 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 7