Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 gebied en kunnen omgaan met een veranderende omgeving. Dit draagt ertoe bij dat ze de regie kunnen nemen over hun eigen ontwikkeling. Bovendien is dit nodig in een veranderende omgeving en cultuur. Het algemene publiek De Rabobank laat de perceptie van het Nederlands publiek van de duurzame prestaties van de bank onder andere meten door de Maatschappelijke Imago Monitor. Dit is een initiatief van bureau Hope Glory, dat het onderzoek uitvoert in samen werking met Motivaction. Zij legden de deelnemers aan het onderzoek in 2016 de volgende doelen van de Rabobank voor, met de vraag in hoeverre zij die passend of herkenbaar vinden voor de Rabobank: Hoofddoel: bijdragen aan duurzame ontwikkeling in Nederland Vier subdoelen met betrekking tot duurzame landbouw en voedselvoorziening'en Vitale gemeenschappen': 1stimuleren dat de landbouw en voedselvoorziening in de wereld duurzamer worden 2. bedrijven op het gebied van landbouw en voedsel, die klant zijn van de Rabobank, helpen economisch succesvol te zijn 3. het ondersteunen van lokale en maatschappelijke initia tieven met menskracht, kennis en geld 4. het ondersteunen van boeren en kleine bedrijven in ontwikkelingslanden KPI: l/l/e streven ernaar dat in 2020 80% van het Nederlandse publiek de Rabobank positief associeert met duurzaamheid en met minimaal een van de thema's 'duurzame landbouw en voedselvoorziening' en 'vitale gemeenschappen'. Beoordelingscategorieën van de twee verschillende vragen: Niet passend, slecht passend, neutraal, redelijk passend, zeer passend - weet niet/geen mening Zeer herkenbaar, onherkenbaar, neutraal, herkenbaar, zeer herken baar - weet niet/geen mening Het was de tweede keer dat we het hoofddoel 'bijdragen aan duurzame ontwikkeling in Nederland' hebben gemeten. Wanneer we de respondenten uitsluiten die 'weet niet' hebben geantwoord, gaf 44% aan het hoofddoel herkenbaar te vinden voor de Rabobank. Dit is een stijging van 2% ten opzichte van vorig jaar. Het uiteindelijke doel voor 2020 is 80%. Ondanks onze aanhoudende inspanningen om de reputatie van de Rabobank op het gebied van duurzaamheidspraktijken en impact te versterken, onderkennen we dat een score van 80% in 2020 ambitieus is en extra inspanningen vergt. In totaal definieerden we vier doelen voor de maatschappelijke thema's duurzame landbouw, voedselvoorziening en vitale gemeenschappen. Het percentage respondenten dat minstens een van de vier doelen passend en/of herkenbaar vond (met uitsluiting van de respondenten die 'weet niet' hadden geant woord), nam in 2016 voor elk doel met 3% toe ten opzichte van vorig jaar. Maar liefst 88% vindt minstens een van de vier doelen passend. Dit sterkt ons in de gedachte dat de gekozen maat schappelijke thema's in Samen Duurzaam Sterker de juisten? zijn voorde Rabobank. Maatschappelijke dialoog Als coöperatieve bank streeft de Rabobank ernaar om haar klanten te helpen bij het realiseren van hun ambities in en voor een duurzame maatschappij. We zijn voortdurend in dialoog met onze stakeholders om op de hoogte te blijven van wat het publiek wil en om feedback te verkrijgen. We gebruiken deze feedback om onze duurzaamheidsrichtlijnen te verbeteren en intern tools te ontwikkelen om onze duurzaamheidsrisico's beter te managen. Een voorbeeld van het laatste is de Expert Opinie'. Met betrekking tot maatschappelijke organisaties bevindt zich in Bijlage 4 een lijst van de besproken onder werpen en de uitkomsten van de gesprekken.Tijdens de gesprekken kwamen diverse duurzaamheidsvraagstukken aan de orde, onder andere over landrechten, veehouderij en de palmolieketen. Publiek debat over voedingsgerelateerde kwesties Met onze visie Banking for Food willen we een prominente rol spelen in het maatschappelijke debat over het brede voedsel- vraagstuk. Dankzij onze netwerken kunnen we producenten met consumenten verbinden. Met onze kennis participeren we actiefin rondetafels voor de verduurzaming van agrarische waardeketens op mondiale schaal. Ook bieden we toegang tot financiering, waarmee we onze klanten helpen om oplossingen in hun bedrijfsvoering te integreren. 1 Meer informatie vindt u in het hoofdstuk OPMERKING hoofdstuk heet anders, we gebruiken ook term duurzaamheid en niet meer MVO - Expert Opinie Results In van het Nederlands publiek (n=478) Positieve associatie met duurzaamheid dat de stelling 'De Rabobank draagt bij aan een duurzame ontwikkeling in Nederland' '(zeer) passend'/'(zeer) herkenbaar' vond dat ten minste een van de vier genoemde doelen voor duurzame landbouw en voedselvoorziening en/of vitale gemeenschappen '(zeer) passend'/'(zeer)' herkenbaar' vond Doel 2016 2015 2014 2020 Passend Herkenbaar Passend Herkenbaar 44 75 44 70 42 72 42 85 67 80 80 61 78 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 79