Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 voor start-ups en staat op de tweede plaats in de Europese top 25 van Corporate Startup Stars, een lijst met bedrijven uit alle sectoren. We streven ernaar om doelen te realiseren, varië rend van diensten voor het Internet ofThings (loT) tot aan het helpen van klanten om te besparen op energiekosten in de woning via het virtuele platform Bleeve.nl. We zijn trots op veel van onze virtuele partnerschappen in 2016 en we zien uit naar nog meer partnerschappen in 2017. Samenwerken met accelerators om nieuwe specialisatiege- bieden aan te pakken De Rabobank breidt haar samenwerking met start-ups en accelerators steeds verder uit. Het aantal projecten met inno vatieve partners vervijfvoudigde in de afgelopen driejaar. We experimenteren met nieuwe technologieën om de snelheid van, het inzicht in en de waarde van onze producten en diensten te verhogen, zoals het gebruik van blockchain technologie en kunstmatige intelligentie. De Rabobank is een partner voor vele lokale accelerators, zoals Utrechtlnc en YeslDelft, waarin onze accountmanagers ondernemers ontmoeten en hen onder steunen met hun plannen voor de toekomst. We werken inter nationaal samen met onze partner Startupbootcamp FinTech London, de vooraanstaande accelerator van start-ups die ondersteuning en schaalvergroting biedt aan innovators en dis- ruptors in de financiële sector. In 2016 werd de Rabobank ook partner van de Accenture FinTech Innovation Lab Accelerator in London. Als founding partner van het Startup Fest, hét toonaangevende innovatie-evenement in Europa, speelden we in 2016 een matchmaking rol. We publiceerden een online magazine voor bedrijven in ons netwerk om 700 veelbelovende start ups bij hen onder de aandacht te brengen. Dit was een win- winsituatie voor alle betrokkenen: we ondersteunden start-ups bij het vinden van hun eerste afnemers en het verkrijgen van knowhow, terwijl de gevestigde bedrijven konden profiteren van de innovatie en nieuwe businessmodellen van de start-ups. We waren medeorganisator van Campus Party in Utrecht en van F&A Next. Campus Party in Utrecht is een vijfdaags groot schalig internet- en technologie-evenement waar deelnemers kunnen werken aan virtuele uitdagingen. F&A Next is een platform voor investeerders, start-ups en scale-ups in de food- en agri-industrie. Om meer inzicht te krijgen in de ontwikkelingen van loT en nauw betrokken te zijn bij de meest recente ontwikkelingen, ging DLL in het voorjaar van 2016 een partnerschap aan met 'Startupbootcamp loT Connected Devices'in Londen. Binnen dit programma krijgen startende ondernemingen ondersteu ning bij het ontwikkelen van een loT-applicatie: van idee tot werkbaar prototype. Thuis energie besparen met Bleeve Niet alleen de samenwerking met accelerators heeft een hoge vlucht genomen, ook de samenwerking met start-ups is flink toegenomen. Binnen het kader van Samen duurzaam sterker, de duurzaamheidsstrategie van de Rabobank, hebben we het bestaande programma voor het bevorderen van duurzame woningen uitgebreid en gingen we een samenwerking aan met Bleeve.nl. Huiseigenaren kunnen via Bleeve.nl gratis een snelle scan uit voeren en zo zien hoe ze thuis op hun energiekosten kunnen besparen. Bleeve.nl kan huiseigenaren in contact brengen met lokale installatiebedrijven die metingen uitvoeren om te bepalen hoe zij op energiekosten kunnen besparen. Door de samenwerking met Bleeve.nl helpt de Rabobank haar klanten om hun maandelijkse lasten te verlagen en stimuleert zij hen om minder energie te verbruiken. De Rabobank verbindt haar naam aan dit onafhankelijke platform om haar klanten te laten zien dat het om een betrouwbare website gaat. In 2016 zijn de Rabobank en Bleeve met een pilotprogramma gestart waarbij we nieuwe en bestaande klanten doorverwijzen naar Bleeve en hun de snelle scan en het gratis energieadvies thuis aanbieden. De dienstverlening van Bleeve bestaat uit een combinatie van sterke technische onderdelen en een per soonlijke benadering, waarbij we de kosten tot een minimum beperken. Deze samenwerking is een ideale digitale match voor de bank. Het onderschrijft onze ambitie om innovatieve mogelijkheden te onderzoeken in dit nieuwe tijdperk en om tegelijkertijd dicht bij onszelf te blijven. We zetten de pilot voort in 2017. Daarbij willen we aandacht voor energiebesparing opnemen in het hypotheekadviesgesprek. Ook willen we de snelle scan en een adviesgesprek voor energiebesparing aan bieden aan onze retailklanten via alle lokale Rabobanken. Interne diensten digitaliseren In 2016 namen tweeduizend aanstormende internationale ondernemers en andere geïnteresseerde partijen, waar onder klanten en medewerkers, deel aan de eerste Massive Online Open Course (MOOC) voor internationaal zakendoen. De Rabobank ontwikkelde deze masterclass in internationaal zakendoen in samenwerking met haar sociale partners en een aantal Nederlandse universiteiten. MOOC brengt digitale klan tenondersteuning en interne digitalisering samen. De Rabobank is al lang leidend in het digitaliseren van interne diensten om de prestaties van medewerkers te verbeteren. Onderzoek in het User Experience Center is een standaard onderdeel van het ontwerp en de ontwikkeling van de werk omgeving. Onze medewerkers volgen e-learningmodules op 75 Onze output en impact: Digitaliseren dienstverlening

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 76