Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Sustainalytics Beoordelaar Beschrijving RobecoSAM In samenwerking met S&P Dow Jones Indices publiceert RobecoSAM de wereldwijd hoog aangeschreven Dow Jones Sustainability Indices (DJSI). Op basis van een eigen Corporate Sustainability Assessment bij 3.000 beursgenoteerde en niet- beursgenoteerde ondernemingen, heeft RobecoSAM een van de meest uitgebreide databases ter wereld opgebouwd met financieel relevante duurzaamheidsinformatie. Sustainalytics is wereldwijd leider op het gebied van duurzaam- heidsonderzoek. Sustainalytics ondersteunt beleggers bij de ont wikkeling en uitvoering van verantwoorde beleggingsstrategieën. Beleggers gebruiken de onderzoeken van Sustainalytics om milieu-, sociale en governance-factoren in hun investering te integreren. Transparantiebench- De Transparantiebenchmark is een jaarlijks onderzoek in mark Nederland naar de inhoud en de kwaliteit van maatschappelijke verslaglegging bij Nederlandse bedrijven. Eerlijke Bankwijzer De Eerlijke Bankwijzer is een jaarlijks onderzoeksrapport in opdracht van zes Nederlandse maatschappelijke organisaties: Amnesty International, Dierenbescherming, FNV, Milieudefensie, Oxfam Novib en PAX. Het doel van de Eerlijke Bankwijzer is om maatschappelijk verantwoord ondernemen te bevorderen bij banken die in Nederland actief zijn. De Eerlijke Bankwijzer vergelijkt de 10 belangrijkste Nederlandse aanbieders van particuliere betaal- en spaarrekeningen op ethische en duurzaamheidsthema's die als prioriteit zijn benoemd. Het rapport beoordeelt het investerings- en financieringsbeleid van Nederlandse bankgroepen en kijkt naar bepaalde thema's en sectoren, zoals arbeidsrechten, dierenwelzijn, woningbouw en vastgoed en wapens. Prestatie Rabobank Groep in 2016 In 2016 ontving de Rabobank 91 punten. Daarmee behaalden we de 7e plaats in de categorie banken. Dit is een puntenstijging ten opzichte van 2015, toen de Rabobank 87 punten behaalde. We daalden echter 2 plaatsen op de ranglijst in vergelijking met 2015, toen we op de 5e plaats eindigden. Dit geeft aan dat onze concurrenten ook streven naar een verbetering van hun duurzaamheidsprestaties. In 2016 behaalde de Rabobank met een score van 85 punten een 2e plaats in een peer group van 396 financiële instellingen. Dit is een verbetering van 5 punten ten opzichte van het jaar ervoor. Bovendien stegen we 9 plaatsen op de ranglijst. Met deze plaats in de top 5 is de Rabobank geclassificeerd als een Industry Leader. Sustainalytics zette de Rabobank op de 1 e plaats van 396 banken in de subcategorie Milieu. De Rabobank scoorde 188 punten op de Transparantiebenchmark met het geïntegreerde jaarverslag 2015. Dit is 19 punten hoger dan het voor gaande jaar. De Rabobank behaalde een 2e plaats in de financiële sector en een 11 e plaats in het totale bedrijvenoverzicht. De score van de Rabobank in de Eerlijke Bankwijzer steeg flink in de afge lopen jaren. We hebben belangrijke stappen gezet om de transparantie te verbeteren en om een helderder en consistenter duurzaamheidsbeleid te voeren. In 2016 gaf de Eerlijke Bankwijzer de Rabobank'voldoende' tot 'goed' op het merendeel van de 21 beoordeelde onderwerpen dit jaar. De Eerlijke Bankwijzer vindt wel dat de Rabobank op een aantal punten de lat hoger zou moeten leggen, waaronder klimaatverandering. De rapporten van de ratinginstituten geven feedback over de manier waarop de Rabobank duurzaamheid integreert in haar bedrijfsvoering. De rapporten geven aan hoe succesvol de Rabobank daarin is ten opzichte van andere partijen. We nemen de aanbevelingen serieus en werken aan een verbetering van de in de rapporten geconstateerde zwakkere punten. Deze verbeteringen leidden in 2016 tot een stijging van de Rabobank op de verschillende ranglijsten. 71 Onze output en impact: Vergroten transparantie

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 72