Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 In de volgende onderdelen gaan we in op de activiteiten die onze transparantie over duurzame ontwikkeling bevorderen. Verder bespreken we hoe de bevindingen van externe rating instituten hun weerslag vinden in ons beleid en de dagelijkse praktijk. Beleidskader Duurzaamheid De Rabobank publiceerde in 2016 een nieuw Beleidskader Duurzaamheid. Dit verbeterde kader beschrijft het duur- zaamheidsbeleid van de Rabobank en werpt meer licht op de duurzaamheidsstandpunten van de Rabobank voor klanten, medewerkers en de maatschappij. De voordelen en het belang van het Beleidskader Duurzaamheid 2016 zijn zichtbaar in de verbeterde onderlinge samenhang van twee soorten beleid. Ten eerste ons beleid op het gebied van duurzaamheid, zoals mensenrechten. Ten tweede ons sectorbeleid, zoals het beleid voor duurzame palmolie. We hebben de reikwijdte van het beleid beter gedefinieerd en het taalgebruik toegankelijker gemaakt. Het nieuwe kader bevat een aantal nieuwe en gewij zigde elementen, zoals een update van het Beleid Dieren welzijn en een nieuw Beleid Land Governance. Dat laatste is een uitwerking van de verklaring over land governance uit 2015. De inhoud van het nieuwe Beleidskader Duurzaamheid hebben we gebaseerd op bestaande beleidsdocumenten van de Rabobank en op diverse externe richtlijnen die de Rabobank onderschrijft, zoals de richtlijnen van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) voor multinationals en het Global Compact van de Verenigde Naties. Het Beleidskader Duurzaamheid is beschikbaar in het Nederlands en in het Engels. Standaard voor Duurzaam Inkopen Het Beleidskader Duurzaamheid geeft ook een overzicht van standaarden: documenten die beschrijven hoe medewerkers het beleid in de praktijk kunnen brengen. We breiden het kader in de toekomst uit met meer standaarden. In 2016 voerden we de Standaard voor Duurzaam Inkopen in. De Standaard voor Duurzaam Inkopen hebben we gebaseerd op een best practice van de afdeling Facilitair Management. Deze standaard is van toepassing op de hele organisatie en schrijft voor dat we het duurzaamheidsniveau van een leverancier tijdens het inkoop proces vastleggen in de offerteaanvraag (RFP). Bij in koop projecten boven de 50.000 euro maakt de afdeling Procurement deel uit van het inkoopteam van het betreffende bedrijfsonderdeel. Daarvoor heeft zij een mandaat van de raad van bestuur. Procurement ondersteunt het bedrijfsonderdeel bij het controleren van potentiële leveranciers op de duurzaam heidscriteria uit de IS026000-richtlijn. De standaard schrijft voor dat de Rabobank potentiële leveran ciers uitsluit als zij zijn betrokken bij activiteiten die de Rabobank beschouwt als onethisch of ongepast. Alle inkoopmedewerkers maken beoordelingen aan de hand van duurzaamheidscriteria en nemen die op in hun besluitvormingsproces.Tot slot moeten al onze leveranciers de Duurzaamheidsverklaring voor zaken partners van de Rabobank Groep ondertekenen. Duurzaamheidsrating De Rabobank streeft ernaar haar duurzaamheidsprestaties voortdurend te verbeteren. We hechten veel waarde aan onze toppositie in de ratings van belangrijke instituten, omdat die onze impact op duurzame ontwikkeling bevestigen. Een goed inzicht in het beeld dat de maatschappij van onze prestaties heeft, zegt veel over de voortgang die we hebben geboekt en over de duurzaamheidsverbeteringen die we hebben door gevoerd. Naast het eigen duurzaamheidsprogramma van de Rabobank, Samen Duurzaam Sterker, vinden we deelname aan de beoordelingen van verschillende ratinginstituten voor duurzaamheid een belangrijke manier om inzicht te geven in hoe duurzaamheid een integraal onderdeel vormt van onze bedrijfsvoering. We monitoren de maatschappelijke waardering voor onze wereldwijde duurzaamheidsinspanningen op basis van RobecoSAM's ranglijst van mondiaal opererende financiële instellingen, de analyse van Sustainalytics en (in Nederland) deTransparantiebenchmark van het ministerie van Econo mische Zaken. De scores van de duurzaamheidsprestaties van de Rabobank zijn geanalyseerd. We zijn trots op de behaalde scores, maar onze doelstellingen op het gebied van duurzaamheid zijn ambitieus. We willen onze duurzaamheidsprestaties verder verbeteren en daarmee onze scores verhogen in de duurzaam heidsratings. Hieronder staat een overzicht van een aantal belangrijke beoordelaars en onze scores. We denken dat deze onafhankelijke en transparante scores onze klanten, ngo's, medewerkers en de samenleving inzicht geven in onze bijdrage aan duurzame ontwikkeling. 70 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 71