Vergroten transparantie Onze output en impact De Rabobank vindt het belangrijk open te zijn over hoe klanten haar dienstverlening ervaren en beoor delen. We gebruiken de feedback van onze klanten elke dag om onze dienstverlening te verbeteren. In 2016 namen we een aantal maatregelen om de transparantie te bevorderen. Voor de tweede keer volgden we de ontwikkeling van het vertrouwen dat de klanten hebben in de Rabobank. Daarnaast werkten we aan het verbeteren van onze bankvoorwaarden, onder meer door de toegankelijkheid te vergroten van het taalgebruik in onze communicatie met klanten. Met het oog op het verbeteren van de algehele transparantie en heldere communicatie hebben we een aantal belangrijke teksten herschreven, zoals brochures, productvoorwaarden en brieven aan klanten. Steeds hielden we hierbij rekening met het perspectief van de klant. De maatregelen betroffen ook de verslaglegging van duur- zaamheidsonderwerpen in onze kernprocessen. Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Gewijzigde bankvoorwaarden: een belangrijke verbetering voor klanten De Rabobank werkt aan het verbeteren van de algemene bank voorwaarden. De huidige Algemene Bankvoorwaarden (ABV) vervangen we op 1 maart 2017 door nieuwe en toeganke lijker geformuleerde voorwaarden. De nieuwe ABV zijn in een begrijpelijke stijl geschreven en voorzien van voorbeelden ter verduidelijking. De voorwaarden bevatten meer informatie over de rechten van de klant tegenover de bank, zodat de klant hier beter inzicht in heeft. Interne meidregeling misstanden De interne meidregeling misstanden biedt de mogelijkheid om op een veilige manier (mogelijk) wangedrag binnen de organi satie te melden. De regeling draagt bij aan transparante gover nance en bevordert de integriteit binnen de Rabobank. In 2016 actualiseerden we de procedures voor het rapporteren van wangedrag. De belangrijkste verandering is dat medewerkers anoniem een melding kunnen doen. De Vertrouwenscommissie ontving in 2016 acht meldingen van mogelijk wangedrag. Zij heeft deze allemaal besproken en op een correcte manier afgehandeld. Daarnaast handelde de Ver trouwenscommissie vijf zaken af, die in 2015 waren aangemeld. In 2016 lanceerden we het externe Speak Up-platform in combinatie met een lokale externe vertrouwenspersoon. Alle internationale locaties beschikken inmiddels hierover, Nederland volgt in de eerste helft van 2017. Transparantie bevorderen: goed voor duurzame ontwikkeling Bij de Rabobank geloven we dat een grotere transparantie bij draagt aan vruchtbare discussies over duurzaamheid met leden, klanten en andere stakeholders.Transparantie draagt ook bij aan het versnellen van een duurzame ontwikkeling. De Rabobank streeft naar grotere transparantie in haar verslaglegging over de voortgang en integratie van duur zaamheidsthema's in haar kernprocessen. Het jaarverslag is een van de belangrijkste hulpmiddelen die we hebben om deze informatie te delen. De Rabobank steeg in 2016 sterk in deTransparantiebenchmark (TB) en bezet nu een top positie in de Nederlandse financiële sector. Deze bevestiging van onze inspanningen om de transparantie te vergroten, is bemoedigend. Onze inspanningen om de transparantie te bevorderen en duurzame ontwikkeling te stimuleren, gaan echter verder. We gaan het gesprek aan met relaties die extra stappen moeten zetten om volledig te voldoen aan onze richtlijnen. Wij ontvangen graag beoordelingen van onafhankelijke rating instituten, zodat we kunnen leren van hun visie op onze voort gang. In 2016 stelde de Rabobank een vernieuwde versie van het Beleidskader Duurzaamheid op en introduceerden wij de Standaard voor Duurzaam Inkopen. 69 Onze output en impact: Vergroten transparantie

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 70