Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 De Rabobank gaf ook aan een Nederlands parlementair initiatief te steunen om de transparantie in het lobbyproces te vergroten en kennis over specifieke onderwerpen te willen delen. Niet alleen de Rabobank heeft profijt van deze contacten, maar de hele samenleving. De Rabobankzette in 2016 een aantal belangrijke algemene stappen om de samenwerking tussen banken op het gebied van ethiek te intensiveren. Het herstel van het vertrouwen in de financiële sector is in het algemeen belang van alle banken. Met een zorgvuldige, uitlegbare, houdbare besluitvorming blijft het paard voor de wagen gespannen. De Rabobank werkt op dit gebied via de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) samen met ABN AMRO, ING en Volksbank. Deze samenwerking is bedoeld om de individuele programma's van de banken ten aanzien van ethiek, cultuur en gedrag te stimuleren. In oktober 2016 kwamen de CEO's van deze banken bijeen om te onder zoeken hoe zij de dialoog over ethische kwesties binnen en tussen hun organisaties kunnen stimuleren. Hierbij was fiscale ethiek een belangrijk onderwerp van gesprek (voor meer infor matie over de mening van Bureau Ethiek over fiscale ethiek bezoekt u onze website). Het Bureau Ethiek van de Rabobank, dat ondersteuning biedt aan de Commissie Ethiek, leverde in 2016 een bijdrage aan een boek voor het mkb over ethisch leiderschap. Dit is slechts één manier waarop de Rabobank probeert om andere stakeholders met ethische dilemma's te helpen. Voor interne doeleinden ontwikkelde de Rabobank het Rabobank-dilemmaspel, dat medewerkers op een speelse manier vaardigheden aanleert om gesprekken over ethiek en ethische besluitvorming te voeren. In 2017 hoopt de Commissie Ethiek haar ethisch standpunt ten aanzien van het gebruik van big data verder uit te werken. Rabobank Right: het vertrouwen van onze klanten behouden In 2016 lanceerden we voor onze medewerkers het wereldwijde leerprogramma Rabobank Right. Dit programma zorgt ervoor dat medewerkers effectief leren omgaan met operationele risico's in hun dagelijkse werk door deze risico's beter in te schatten en te beheersen. Dit draagt bij aan het behoud van het vertrouwen dat klanten in ons stellen. Rabobank Right is verplicht voor alle medewerkers van de Rabobank. Het is gericht op een verandering in kennis, houding en gedrag. Uitgangspunt is het groepsbeleid. Het programma geeft aan alle medewerkers eenduidige, integrale handvatten om hun risicobewustzijn te ontwikkelen. Iedere medewerker leert de belangrijkste risico's, hoe daarmee om te gaan en daardoor om dejuiste beslissing in de praktijkte kunnen nemen. Het programma helpt medewerkers om hun risicobewustzijn te vergroten, dejuiste balans te vinden tussen commerciële doel stellingen en risico's en dit als logisch onderdeel van hun werk te beschouwen. Week van Waarde De Rabobank hield van 31 oktober tot en met 4 november 2016 haar wereldwijde Week van Waarde. Tijdens deze week stond de productieve dialoog onder medewerkers centraal over wat de Rabobank voor haar klanten en de samenleving. Dit programma spoort medewerkers aan om na te denken over hun bijdrage hieraan. Het thema van 2016 was 'De betekenisvolle coöperatieve bank'. We hebben gesproken over hoe medewerkers individueel kunnen bijdragen aan de strategische pijler'betekenisvolle coöperatie' en wat dit inhoudt. Tijdens deze Week van Waarde werden leden van de centrale organisatie uitgenodigd om deel te nemen aan dialogen met collega's van lokale Rabobanken in hun woongebied. Dit gaf een extra impuls aan de onderlinge relaties tussen medewerkers. De dialogen gingen over hoe medewerkers hun dagelijkse werk als professionals uitvoeren, vanuit hun eigen kracht en onze gezamenlijke gedragingen. Onze uitdaging is om de uitkom sten van deze dialogen op doeltreffende wijze in acties om te zetten, tot een gemeenschappelijke visie te komen en ervoor te zorgen dat onze klanten de Rabobank elke dag als een betekenisvolle bank ervaren. In 2017 houden we opnieuw een Week van Waarde. Communicatie en klantfeedback In 2015 voerde de Autoriteit Financiële Markten (AFM) een ver kennend onderzoek uit om na te gaan hoe banken mkb-klanten benaderen die op de afdeling Bijzonder Beheer terechtkomen - de afdeling die bedrijven met financiële problemen begeleidt. De AFM concludeerde dat banken hun communicatie met klanten kunnen verbeteren, wat ons ertoe bracht om te komen tot een transparantere communicatie over het doel en de werk wijze van de afdeling Bijzonder Beheer. Naar aanleiding van de onderzoeksbevindingen van de AFM biedt de Rabobank haar mkb-klanten nu een document aan, waarin we uitleggen waar de afdeling Bijzonder Beheer voor 67 Onze output en impact: Herstellen vertrouwen

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 68