Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Stimuleringsmaatregel TLTRO Vanwege de deelname van de Rabobank aan hetTLRO Il-pro- gramma (voor gerichte langerlopende herfinancieringstrans acties) van de Europese Centrale Bank, kan de Rabobank leningen tegen lagere kosten dan gebruikelijk verstrekken. Omdat hetTLTRO-programma bedoeld is om kredietverstrek king aan de reële economie te stimuleren, resulteren de lagere financieringskosten in een lagere rente voor onze zakelijke klanten. Duurzaamheid De Rabobank erkent de steeds grotere rol die duurzame ont wikkeling in onze moderne samenleving speelt. We willen aan deze ontwikkeling bijdragen en hebben onze duurzaamheid sambities vastgelegd in onze nota Samen Duurzaam Sterker. In dit duurzaamheidsprogramma beschrijven we veertien KPI's, die gekoppeld zijn aan vijf in 2014 geselecteerde overkoepe lende thema's voor een duurzame ontwikkeling tot 2020. We zijn nu halverwege dit traject en zijn tevreden met de voortgang van de implementatie van onze doelen. Als we in vier jaar onze beloftes van 2014 nakomen, leveren we een duidelijke bijdrage aan de duurzame ontwikkeling in de samen leving. We zien onze concrete duurzaamheidsactiviteiten en -producten, de publicatie van Samen Duurzaam Sterker en onze ontwikkelingen in de rapportage van het jaarverslag als bij dragen aan het versterken - of in feite herstellen - van het ver trouwen van de samenleving in financiële instellingen. Voor een gedetailleerd overzicht van de KPI's in ons duurzaamheids programma, verwijzen we naar Bijlage 2. Ethiek Het herstellen van het vertrouwen in de financiële sector is een proces dat uit veel stappen bestaat, leder stapje brengt ons dichter bij ons uiteindelijke doel. Veel stappen brengen ethische vragen met zich mee. Deze vragen moeten we zorg vuldig behandelen en daarom heeft de Rabobank sinds 1998 een Commissie Ethiek. In het begin was deze Commissie vooral bedoeld om na te denken over dilemma's die voortkwamen uit internationaal zakendoen. In de loop der tijd breidden we de scope van de Commissie uit naar alle aan ethiek gerelateerde zaken en thema's waarmee de bank wordt geconfronteerd. Iedere medewerker van de Rabobank kan een (vaak praktische) ethische kwestie aan de Commissie Ethiek voorleggen. 1 Ga voor de laatste versie van de Gedragscode en andere kern- documenten naar: https://www.rabobank.com/nl/about-rabobank/ profile/oraanisation/kev-documents/index.html Ethische thema's zijn vaak abstract, maar vloeien voort uit ont wikkelingen waarop de Rabobank anticipeert. Door deze zaken systematisch te bespreken, kan de Commissie Ethiek beslis singen nemen die zorgvuldig, uitlegbaar en houdbaar zijn1 aan de hand van ons moreel kompas: de Rabobank Gedragscode. Het voornaamste doel van de Commissie Ethiek is het nemen van eerlijke beslissingen voor de relevante stakeholders. Toen de Commissie Ethiek werd opgericht, nam zij een reactieve houding aan ten aanzien van ethische conflicten en pakte zij vraagstukken op wanneer deze zich voordeden. Tegenwoordig proberen we proactieverte reageren om aan de eisen van een snel veranderende wereld te voldoen. In achttien jaar tijd behandelde de Commissie Ethiek bijna 500 zaken met een breed scala aan thema's. In 2016 kwam de Commissie Ethiek vijf keer bijeen en behandelde zij 25 verschillende onderwerpen. Eén zaak betrof een klant die zich bezighield met het trainen en exporteren van honden. Het ging hierbij om reddingshonden, maar bijvoorbeeld ook om patrouillehonden die het Israëlische leger uit veiligheidsoverwegingen inzette tegen Palestijnse militanten. Op zijn website presenteerde de klant de honden als effectieve wapens. De Commissie Ethiek beschouwde deze zaak als problematisch. De klant werd te verstaan gegeven de vereiste garanties te geven dat er geen mensenrechten werden geschonden en zo niet, een andere bankte zoeken. Twee andere zaken die de Commissie Ethiek behandelde, hadden betrekking op vluchtelingen en LHTB-rechten. Na een discussie over de vraag of de Rabobank ondernemers moet faciliteren die op oneerlijke wijze willen profiteren van vluchte- lingenhuisvesting, bood de Commissie Ethiek aan om het COA bij te staan bij de commerciële aspecten van zijn huisvestings projecten. Het COA is het centraal orgaan dat verantwoordelijk is voor de opvang, de supervisie en het vertrek van asielzoekers in Nederland. De Commissie Ethiek ondernam ook stappen op het gebied van LHTB-rechten, variërend van veilig reizen voor LHTB-medewerkers tot hoe om te gaan met landen die LHTB- rechten schenden. Specifieke thema's die de Commissie Ethiek in 2016 behandelde, zijn onder meer kunstmatige intelligentie (KI) en lobbyen en ethiek. KI kan een heel nuttig middel zijn, dat de belangen van de banken de klant dient. Maar het blijft twijfelachtig of onaf hankelijk denkende KI in staat zal zijn om ethisch en in overeen stemming met de Gedragscode te handelen. Daarnaast zal massaal gebruik van KI een enorme impact hebben op het personeelsbestand. Alle toekomstige grensgevallen waarbij deze belangen uiteenlopen, zal de Commissie Ethiek behandelen. 66 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 67