Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Reputatie scores gebaseerd op RepTrak Reputatie drivers 2016 8,0 1111111111111111 okt nov dec jan feb mrt apr mei jun jul aug sep okt nov dec Rabobank Rabobank klanten ING ABN De RepTrak Monitor is een model van het Reputation Institute dat 27 Kritieke Prestatie Indicatoren (KPI's) meet en deze groepeert rond de acht reputatiedimensies die voor bedrijven het effectiefst blijken om de steun van stakeholders te krijgen. De reputatie van de Rabobank en de geselecteerde benchmark- bedrijven ING en ABN AMRO is online gemeten onder een represen tatieve steekproef van de Nederlandse bevolking. Onze reputatie is ook onder onze eigen klanten gemeten. De Rabobank is bij de onder vraagden gemeten als Rabobank Groep en de ING als ING Groep. Werkomgeving Maatschappelijk Leiderschap Coöperatief Reputatie score 6,61 (waarderen-bewonderen-vertrouwen-gevoel) De Rabobank nam in 2015 deel aan het reputatieonderzoek RepTrak® van het Reputation Institute. RepTrak® meet de overall reputatie en acht reputatiepijlers. Zij kent voor elk attribuut punten toe. De reputatie van de Rabobank laat in de laatste zes maanden grote schommelingen zien. Onze reputatie onder klanten is stabiel en wordt hoog gewaardeerd. De meest posi tieve reputatiepijlers voor de Rabobank zijn (financiële) pres taties en producten en diensten. De scores voor coöperatieve waarden bevinden zich in de rode zone, de scores voor ethiek liggen tevens op een relatief laag niveau. Vertrouwensmonitor Banken 2016 De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) presenteerde op 3 oktober 2016 de uitkomsten van de tweede Vertrouwens monitor Banken. De Vertrouwensmonitor Banken onderzoekt de antwoorden op de volgende vragen: Hoeveel vertrouwen hebben consumenten in banken in het algemeen en in hun eigen bank in het bijzonder? Hoe beoordelen zij de diensten van banken? In hoeverre stellen banken het belang van hun klanten centraal? Banken kunnen dit onderzoek gebruiken om aansluiting te zoeken bij consumenten, vertegenwoordigers van stakeholder- organisaties en regelgevende instanties op het gebied van private banking-diensten. Meer informatie over de scores van de Rabobank en de banksector is te vinden op Rabobank.nl. Naast de resultaten van het online onderzoek worden de indivi duele scores van banken in de Klantbelang Dashboard-modules van de Autoriteit Financiële Markten (AFM) gepubliceerd. Hiertoe behoort onder meer de module betalen die de Betaal- vereniging Nederland (BVN) heeft ontwikkeld. De Rabobank ondersteunt en maakt deel uit van dit initiatief. De integratie van klantfeedback in ons proces is onderdeel van een voort durend streven naar algehele verbetering. De resultaten van dit onderzoek, gecombineerd met onze eigen inzichten, maken het voor ons eenvoudiger om vast te stellen op welke gebieden er verbetering mogelijk is en op welke gebieden we al goed presteren. Meer lenen tegen lagere rente Ondernemers die hun investering moeten financieren met een krediet of lening, kunnen van een rentekorting profiteren als ze aan de bepaalde criteria voldoen. Dat geldt van mkb- tot grote bedrijven. In de afgelopen zeven jaar (2009-2016) verstrekten de Rabobank en DLL aan ruim 2.500 ondernemers in het mkb- en midkapsegment EIB-leningen met een aantrekkelijke rente korting. Deze ondernemingen hebben in Nederland samen meer dan 40.000 medewerkers. In eerste instantie maakten alleen bedrijven in de landbouw en fooddetailhandel gebruik van de EIB-leningen, maar steeds meer ondernemers uit andere sectoren weten van deze faciliteit te profiteren. 65 Onze output en impact: Herstellen vertrouwen

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 66