Herstellen vertrouwen Onze output en impact Het vertrouwen in financiële instellingen is laag. De economische neergang, meerdere crises en de reddingsoperaties door de overheid zorgden ervoor dat het vertrouwen van het publiek in commer ciële financiële instellingen sterk daalde. De Rabobank vormt hierop geen uitzondering. We zijn van mening dat het herstellen van dat vertrouwen van groot belang is voor een goede en langdurige relatie met al onze belanghebbenden: klanten, leden, medewerkers, toezichthouders, politici, investeer ders, beoordelingsbureaus en de samenleving in het algemeen. Alhoewel recente rapportages laten zien dat onze inspanningen vruchten beginnen af te werpen en het vertrouwen langzaam terugkeert, is er nog veel werk te verrichten. Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 De Rabobank denkt dat zij het vertrouwen alleen kan terug winnen door daadwerkelijk te luisteren naar de zorgpunten van alle stakeholders en door onze coöperatieve houding te tonen ten aanzien van klantparticipatie, langdurige relaties, duurzaam heid en financiële soliditeit. We namen een aantal initiatieven om klanten makkelijker toegang te verlenen tot nieuwe, rele vante producten, om de focus op duurzaamheid en bankethiek te vergroten, om communicatie en probleemoplossing te ver beteren en om de transparantie te vergroten. Deze producten, maatregelen en programma's zijn slechts enkele voorbeelden waar wij als bank aan werken om het vertrouwen van onze klanten en stakeholders te herstellen en te versterken. Reputatie Het verlies van vertrouwen in bankinstellingen had gevolgen voor de reputatie van banken. De reputatie van de Rabobank kreeg sinds 2012/13 uiteraard ook een flinke knauw. Wij nemen niet langer de leidinggevende positie in die wij van oudsher hadden. Maar we scoren nog steeds het hoogst op betrouw baarheid en voorkeur, en het gat tussen de Rabobank en haar concurrenten is klein. De bekendheid van de Rabobank als coöperatie bleef hoog, met een score van 78% in 2016. De positieve waardering op de Rabobank als coöperatie laat echter een geleidelijke daling zien ten opzichte van de signi ficant hogere scores in 2013. Deze waardering daalde in 2016 verder en is lager dan in voorgaande jaren. Bankreputatie in Nederland' Jaargemiddelde 2016 Jaargemiddelde 2015 Jaargemiddelde 2014 Jaargemiddelde 2013 Jaargemiddelde 2012 Rabobank als coöperatie Bekendheid Rabobank als coöperatie 78% 79% 78% 81% 76% Positieve waardering Rabobank als coöperatie 47% 49% 52% 56% 57% Imago Rabobank Betrouwbaar Nr. 1:33% Nr. 1:33% Nr. 1:33% Nr. 1:39% Nr. 1:46% Voorsprong op nummer 2 3 procentpunt 5 procentpunt 5 procentpunt 12 procentpunt 14 procentpunt Bankvoorkeur Voorkeur Rabobank Nr. 1:47% Nr. 1:46% Nr. 1:48% Nr. 1:52% Nr. 1:53% Voorsprong op nummer 2 3 procentpunt 2 procentpunt 4 procentpunt 10 procentpunt 10 procentpunt 1 Deze cijfers zijn gebaseerd op onderzoek uitgevoerd door NoTies. Jaarlijks vragen zij ruim 7.500 Nederlanders om hun oordeel te geven over de reputatie van de banken in Nederland. Men kan aangeven welke indicatoren men het beste bij welke banken vindt passen (meerdere antwoorden zijn mogelijk). Dit resulteert in scores van de banken op de diverse reputatie-indicatoren. Voor andere landen waarin de Rabobank actiefis, zijn soortgelijke cijfers niet beschikbaar. 64 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 65