Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 de raad van commissarissen. Bij bankieren draait alles om het nemen en beheren van risico's. Wanneer we zaken doen, opties onderzoeken of beslissingen nemen, maken we voortdurend een afweging van de risico's. Kredietrisicomanagement Het behoedzame kredietacceptatiebeleid van de Rabobank wordt gekenmerkt door een zorgvuldige beoordeling van de klant en diens mogelijkheden het verstrekte krediet te kunnen terugbetalen (continuïteitsperspectief). Daardoor heeft de kredietportefeuille ook in minder gunstige economische omstandigheden een aanvaardbaar risicoprofiel. Het doel van de Rabobank is om een langetermijnrelatie met de klant aan te gaan, die zowel de klant als de bank tot voordeel strekt. Een belangrijk uitgangspunt bij het acceptatiebeleid voor zakelijke kredieten is het 'ken uw klant'-principe. Dit houdt in dat de bank alleen kredieten verstrekt aan zakelijke klanten waarvan de Rabobank het management integer en deskundig acht. Daarnaast volgt de Rabobank nauwlettend de ontwik kelingen in de bedrijfstakken waarin klanten opereren en kan ze de financiële prestaties van haar klanten goed beoordelen. Duurzaam ondernemen betekent ook duurzaam financieren. Daarom zijn er duurzaamheidsrichtlijnen vastgesteld voor het kredietproces. We gebruiken interne kredietmodellen om de PD-, LGD- en EAD-parametersin te schatten. De Rabobank past een breed scala aan kredietmitigatietechnieken toe om ook specifiek kredietrisico van tegenpartijen of landenrisico te beperken. We passen verschillende modelleringsmethodes toe voor de verschillende portefeuilles. Deze variëren van statische modellen tot expert-based modellen en houden rekening met risicobepalende factoren, zowel in kwantitatieve als kwalitatieve zin. De kredietrisicoparameters gebruiken we bij het berekenen van de kapitaalbehoeften. Binnen de Rabobank gebruiken we de defauItdefinities van Basel II om een voorziening voor kredietverliezen te identi ficeren. De definitie criteria voor forborne non-performing exposure zijn echter strikter dan voor impaired exposure. Bovendien gelden er voor verbeterde forborne non-performing exposure strengere herstel criteria en kunnen deze opnieuw als non-performing exposure worden aangemerkt, zelfs als er niet aan de impaired criteria is voldaan. De Rabobank past concentratiemitigatie toe op bijvoorbeeld activacategorieën voor bepaalde sectoren en landen. Voor haar activacategorieën heeft de Rabobank een risk appetite bepaald, die wordt uitgedrukt in exposure, defaultpercentage en kosten kredietverliezen. Bovendien stellen we exposurelimieten vast op zowel sector- als landniveau. Concentratierisico's jegens één tegenpartij (single name) hebben een beperkte exposure en loss at default (LAD). Deze risico's volgen wij nauwlettend. Operationeel risico Operationeel risico (OpRisk) is een integraal onderdeel van zakendoen. Operationeel risicomanagement (ORM) binnen de Rabobank is gericht op het onderhouden van een gezond evenwicht tussen blootstelling aan risico's en de tools om deze risico's te beheersen. Het doel van ORM is om operationele risico's te identificeren, mitigeren en monitoren en om risico bewustzijn en een gezonde risicocultuur binnen de Rabobank te bevorderen. Kwantifïcatie van risico's en risicobewustzijn ondersteunen het management bij het prioriteren van acties en het toewijzen van mensen en middelen. Binnen de Rabobank definiëren we operationeel risico als het risico van verliezen veroorzaakt door ontoereikende of falende interne processen, mensen en systemen (inclusief fiscaal en juridisch risico) of door externe gebeurtenissen, inclusief mogelijke reputatiegevolgen. De primaire verantwoordelijkheid voor operationeel risico management (inclusief fraude, IT-risico, bedrijfscontinuïteit en risicogedrag) ligt bij de eerste lijn, aangezien dit fundamenteel verweven moet zijn in de strategische en dagelijkse besluit vorming. Risicomanagementcommissies spelen een belangrijke rol bij het identificeren en monitoren van het operationele risico van de entiteit. De afdeling Risicomanagement ondersteunt deze verantwoordelijkheden. Zij zorgt voor overzicht, middelen, expertise, het uitdagen van de groepsentiteiten en trans parantie voor de Rabobank Groep en het senior management. Marktrisico/Renterisico Marktrisico is het risico dat het resultaat en/of de economische waarde van de bank negatief wordt beïnvloed door verande ringen in rentes of marktprijzen. Blootstelling aan een zekere mate van marktrisico is inherent aan bankieren en biedt de mogelijkheid tot het realiseren van winstresultaat en waarde. Bij het managen en monitoren van marktrisico maken we onderscheid tussen marktrisico in de handelsomgeving en marktrisico in de bankomgeving. Binnen de handelsomgeving zijn de belangrijkste soorten marktrisico: renterisico (inclusief basisrisico), creditspread- risicoen valutarisico. Van klanten verworven risicoposities kunnen we doorzetten naar andere klanten of afdekken via risicotransformatie (hedging). De handelsdesks treden op als markthouder voor secundaire markten (door het bieden van liquiditeit en tariefstelling) in rentederivaten en schuldpapieren, zoals Rabobank Obligaties en Rabobank Certificaten. Marktrisico in de handelsomgeving managen en monitoren we dagelijks binnen het risicoraamwerk voor de handelsmarkt. Er is een prudent limiet- en controle kader opgezet. 61 Onze output en impact: Afwegen risico en rendement

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 62