Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Het nemen van gezonde rendement-risicobeslissingen: We maken transparante keuzes over de meest efficiënte inzet van vermogen en middelen voor bepaalde sectoren of sectorconcentraties. Deze doelen zijn sterk verweven met en volledig afhankelijk van een verstandige governance en een sterke risicocultuur door de hele organisatie. Klantwaarde voor de lange termijn vereist een solide balans, beperkte financieringskosten en moet het rendement en de reputatie van de bank ondersteunen. Om een solide balans te behouden, hebben we een gezond rendement en een goede reputatie nodig. Risk appetite De Rabobank heeft haar risicostrategie verankerd in een aantal strategisch risicoverklaringen, die direct zijn gekoppeld aan het Strategisch Kader 2016-2020. Zij voorzien in een hoge risico bereidheid voor risico's die effect hebben op dit kader voor de thema's volledige klantfocus, ijzersterke bank, betekenisvolle coöperatie en medewerkers in hun kracht. De risicoverklaringen geven de grenzen aan van de risk appetite waarbinnen we moeten opereren. Het Risk Appetite Statement (RAS) specificeert de strategisch risicoverklaringen en definieert de risiconiveaus en -soorten die de Rabobank bereid is te nemen om haar bedrijfsdoelstellingen te realiseren. De RAS geeft het algemene gewenste niveau van risicoblootstelling aan in kwantitatieve en kwalitatieve zin. We gebruiken de RAS voor alle bedrijfs activiteiten om het gewenste risicoprofiel af te zetten tegen het rendement-risicoprofiel van een bepaalde activiteit. De risk appetite op groepsniveau maakt integraal deel uit van de strategie van de bank. De risk appetite statements van de verschillende entiteiten specificeren de risk appetite van de Rabobank op niveau van die entiteit. We hebben de risk appetite opgenomen in de uitgangspunten, het beleid, de indicatoren, limieten en controls van de hele Rabobank Groep. Het Risk Appetite Statement wordt elk jaar vastgesteld door de raad van bestuur en goedgekeurd door de raad van commis sarissen. In 2016 namen we duurzaamheid voor het eerst op in het Risk Appetite Statement om het niet-naleven van duur zaamheidsrichtlijnen van de Rabobank aan te kaarten. Monitoring van de RAS gebeurt op basis van een benchmark van het feitelijke risicoprofiel ten opzichte van de risk appetite. De raad van bestuur en de risicocommissie van de raad van commissarissen bespreken dit elk kwartaal. Hierdoor voeren we onze dagelijkse activiteiten uit binnen de grenzen die de bank en de risicostrategie aangeven. Het overtreden van de risk appetite leidt tot onmiddellijke actie van het toepasselijke managementniveau. Risicocultuur Bij de Rabobank is risico een zaak van iedereen. Een gezonde risicocultuur is de basis voor goed risicomanagement. De Rabobank verwacht van alle medewerkers dat ze bijdragen aan een gezonde risicocultuur die is gericht op langetermijn- relaties met, en in het belang van, onze klanten. Van medewerkers verwachten we dat ze goed omgaan met risico's en dilemma's, zorgvuldige afwegingen maken in het belang van stakeholders, altijd integer en betrouwbaar zijn en verantwoordelijkheid nemen voor hun acties. Elke medewerker draagt bij aan het risicoprofiel van de Rabobank en de manier waarop de bank risico's beheerst, in lijn met het Three Lines of Defense-model. We moedigen gewenst gedrag aan en corrigeren ongewenst gedrag. In 2016 namen we voor het eerst duurzaamheid op in de Risk Appetite Statement, met betrekking tot niet-financiële risico's voor onze grootzakelijke klanten. In de RAS gaan we in op het niet-naleven van de duurzaamheidsrichtlijnen van de Rabobank. Een belangrijk uitgangspunt is dat er een omgeving ontstaat waarin medewerkers risico's en dilemma's die zich voordoen op het werk, openlijk bespreken. Bij de beoordeling van risico's moeten we tunnelvisie en vooringenomenheid vermijden. Het is essentieel om van fouten te leren en om herhaling te voorkomen door oorzaken weg te nemen en ervaringen te delen. Risicomanagementactiviteiten zorgen ervoor dat risico's binnen de gestelde risk appetite blijven. Zij ondersteunen een zorgvuldige beoordeling van risico-rendementafwegingen en gepaste maatregelen op basis van actuele risicoanalyses. De risico-uitgangspunten van de Rabobank geven aanvullende richtlijnen voor het behoud van onze kernwaarden, integriteit, respect, professionaliteit en duurzaamheid, en voor ons streven om met onze klanten langetermijnrelaties op te bouwen en altijd in het belang van de klant te handelen. Deze uitgangspunten geven richting aan onze acties en zijn de standaard voor het gewenste gedrag binnen de Rabobank. Voor alle medewerkers zijn er trainingsprogramma's over risico bewustzijn en compliance. De Rabobank volgt externe ontwikkelingen en bewaakt nauw gezet de risico's die het behalen van de organisatiedoelen in de weg staan. Regelmatig vinden er top-down- en bottom-up- risicoanalyses plaats om de verschillende soorten risico's gestructureerd in kaart te brengen. Ook vinden er stresstesten plaats om de impact van nadelige scenario's door te rekenen. Een geïntegreerd overzicht van de belangrijkste risico's, de veranderingen hierbinnen en de getroffen maatregelen zijn een terugkerend gespreksonderwerp in de raad van bestuur en 60 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 61