Flexibiliseren balans Onze output en impact Diverse transacties om de balans te verlichten uitgevoerd De Rabobank wil haar balans reduceren en flexibiliseren om een ijzersterke bank te kunnen blijven. We volgen nauwlettend alle ontwikkelingen rond de voorgestelde hervormingen van de Basel lll-richt- lijnen. De definitieve uitkomst van deze voorstellen bepalen uiteindelijk de mate van balansreductie, waarbij we tegelijkertijd vasthouden aan onze andere financiële doelstellingen voor 2020. We namen kennis van de substantiële wijzigingen die sinds 2014 in deze voorstellen zijn aangebracht, inclusief de verlengde termijnen. De beoogde reductie van onze balans is sterk afhankelijk van de uitkomsten van Basel. In 2016 besloten we om transacties voor balansverlichting uit te voeren, zoals in dit hoofd stuk is beschreven. We gingen door met het aanpassen van onze infrastructuur en processen om in de toekomst een grotere reductie mogelijk te maken. Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 We zijn er klaar voor om de volgende stappen te zetten om de risicogewogen activa te reduceren en om hiermee de impact van de nieuwe Basel-regelgeving op te vangen. De beperkingen van de voorgestelde wijzigingen ten opzichte van Basel lil zijn nog onbekend. Desondanks beoordeelt de Rabobank kritisch welke transacties de balans zouden kunnen verlichten. Als gevolg hiervan hebben we de eerste stappen gezet naar het flexibiliseren van de balans in 2016: De transactie met de meeste impact was de verkoop van Athlon Car Lease aan Daimler Financial Services. Deze transactie zorgde voor een balansreductie van ongeveer 4 miljard euro en verbeterde ons common equity tier 1-vermogen (CET1met circa 40 basispunten. We begonnen de transactie in juni en rondden deze afin december. Meer informatie staat op Rabobank.com. De woninghypotheekportefeuille vormt een materieel risico op de balans. Als de Rabobank al haar woninghypotheken op de eigen balans zou opnemen, zou zij extra vermogen moeten vastleggen om aan de verwachte vermogenseisen te voldoen. De bank koos er daarom voor om een deel van haar portefeuille aan institutionele beleggers, zoals pensioenfondsen en verzekeraars, over te dragen. In maart 2016 verkocht de Rabobank een deel van haar hypotheek- portefeuilleter waarde van 1 miljard euro aan verzekerings maatschappij VIVAT Verzekeringen (meer informatie staat op Rabobank.com). In juli verkochten we een aandeel van 0,5 miljard euro aan verzekeringsmaatschappij Delta Lloyd (meer informatie vindt u op Rabobank.com). Obvion verkocht 0,3 miljard euro van haar portefeuille Nederlandse woninghypotheken aan BinckBanck. Ook verkortte zij haar balans door 1 miljard euro van haar hypotheekportefeuille te securitiseren. Het regulatory capital in de vastgoedsector nam in de eerste helft van 2016 af na de verkoop van het gebouw 'De Rotterdam'. In juli 2016 verkocht FGH Bank een deel van de portefeuille commerciële vastgoedfinancieringen aan een institutioneel belegger. In september ging FGH Bank een overeenkomst aan om de vastgoedfinancieringsactiviteiten van RNHB te verkopen. Deze activiteiten omvatten een kredietportefeuille van ongeveer 1,7 miljard euro. FGH Bank rondde de transactie afin december. Meer informatie vindt u op Rabobank.com. In oktober resulteerde de verkoop van ons resterende belang in Robeco in een daling van 0,2 miljard euro in activa. We reduceerden in oktober ook ons belang in Van Lanschot met 2,3%. Dit vertegenwoordigt een waarde van 16,2 miljoen euro. De verkoop van een deel van de hypotheekportefeuille heeft geen gevolgen voor onze hypotheekklanten. De hypotheek overeenkomsten de voorwaarden die zij met de bank zijn overeengekomen, blijven van kracht. De Rabobank blijft nog steeds het eerste en enige contactpunt voor de klant. Kortom, de Rabobank behoudt het financieel regisseurschap en blijft dezelfde vertrouwde adviseur voor onze klanten. Bovendien ontvangt de Rabobank provisie van de investeerder voor het beheer van de leningen. Dit leidt op de winst-en-verlies- rekening tot een verschuiving van rentewinst naar een hogere provisiewinst. 56 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 57