Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 De CRR kent een aantal CET1-aftrekposten, zoals uitgestelde belastingvorderingen en de IRB-shortfall (internal ratings-based shortfall, het verschil tussen de IRB expected loss en de voor zieningen) die de bank geleidelijk doorvoert over de periode 2014-2018. De aanvullende tier 1-instrumenten die de Rabobank vóór 2014 uitgaf, voldoen niet aan de CRR-voorwaarden. Daarom mogen we deze instrumenten geleidelijk in steeds mindere mate mee tellen als vermogen. In 2016 verlaagden we deze grandfathered instrumenten met 40%. In april 2016gafde Rabobank voor een bedrag van 1,25 miljard euro aanvullende tier 1-instrumenten uit, die voldoen aan de CRR-voorwaarden. In juli 2016 gaf de Rabobank voor 1,5 miljard US dollar tier 2-instrumenten uit. De kapitaalratio nam met 1,8 procentpunt toe tot 25,0% (23,2%). Bail-in en Minimum requirement for own funds and eligible liabilities (MREL) Omdat de Rabobank het bail-in-risico voor schuldeisers zo veel mogelijk wil beperken, houdt ze een flinke buffer eigen vermogen en achtergesteld vreemd vermogen aan, die zij als eerste aanspreekt in geval van een bail-in. Pas daarna zullen nietachtergestelde schuldeisers, van wie vorderingen niet zijn gedekt door zekerheden, moeten gaan meebetalen als de bank in moeilijkheden komt. De bail-in buffer van de Rabobank bestaat uit ingehouden winsten, overige reserves, Rabobank Certificaten, hybride en achtergestelde schuldinstrumenten en andere schuldinstrumenten (de zogeheten Senior Contingent Notes). Ook positieve valuta-effecten leverden een beperkte bijdrage aan de verhoging van de bailin buffer. De bail-in buffer nam toe van 57,5 miljard euro tot 58,0 miljard euro. Dit komt overeen met ongeveer 28% (27%) van de risicogewogen activa. Regulatory capital Regulatory capital of de externe vermogenseis is het voor geschreven minimumkapitaal dat de Rabobank dient aan te houden, zoals vereist door de CRR en CRD IV. Eind 2016 kwam het regulatory capital voor de Rabobank uit op 16,9 (17,0) miljard euro. Van het totale regulatory capital heeft 84% betrekking op krediet- en transferrisico, 13% op operationeel risico en 3% op marktrisico. Het regulatory capital daalde met 0,1 miljard euro. Deze daling werd voornamelijk veroorzaakt door een afname van het vereiste kapitaal voor kredietrisico. Het kredietrisico nam mede af door een lagere blootstelling, de verkoop van Athlon en verschillende andere relatief kleine mutaties. Rabobank berekent het regulatory capital voor kredietrisico voor nagenoeg de gehele kredietportefeuille op basis van de door de prudentiële toezichthouder goedgekeurde geavan ceerde interne rating-benadering (IRB). De bank past de stan daardbenadering, in samenspraak met de toezichthouder, toe op portefeuilles die qua uitstaand bedrag relatief klein zijn en op enkele kleinere buitenlandse portefeuilles waarvoor de geavanceerde IRB niet voorhanden is. Operationeel risico berekenen we aan de hand van het door de toezichthouder goedgekeurde interne model dat gebaseerd is op de geavan ceerde meetbenadering (Advanced Measurement Approach). Wat betreft marktrisico heeft de Rabobank toestemming van de toezichthouder om het algemene en specifieke positierisico te berekenen op basis van haar interne Value at Risk (VaR)- modellen, gebaseerd op de CRR. Economie capital Economie capital (EC) of de interne vermogenseis verwijst naar Rabobank's interne beoordeling van het minimum benodigd kapitaal om de risico's te dekken. Naast het regula tory capital hanteert de Rabobank een interne vermogenseis op basis van een raamwerk van het economie capital. Het belangrijkste verschil met het regulatory capital is dat in de berekening van het economie capital rekening wordt gehouden met alle materiële risico's waarvoor de bank kapitaal moet aanhouden. We gaan daarbij uit van een hoger betrouwbaarheidsniveau (99,99%) dan bij het regula tory capital (99,90%), waardoor het economie capital in het algemeen voorzichtiger is dan het regulatory capital. Op een consistente manier wordt een breed palet aan risico's gemeten om inzicht te krijgen in die risico's en om risico en rendement rationeel tegen elkaar te kunnen afwegen. We gebruiken een serie modellen om de risico's van de Rabobank in te schatten. Het gaat hierbij om krediet-, transfer-, operationeel, bedrijfs-, rente- en marktrisico. Het marktrisico is onderverdeeld in handelsboekrisico, private-equityrisico, valuta-, vastgoed- en restwaarderisico. Regulatory capital naar bedrijfsonderdeel Bedragen in miljarden euro's 31-12-2016 31-12-2015 Binnenlands retailbankbedrijf 6,4 6,7 Wholesalebankbedrijf en internationaal rural-en retailbankbedrijf 6,5 6,4 Leasing 1,7 1,7 Vastgoed 1,2 1,1 Overig 1,1 1,1 Rabobank 16,9 17,0 Bail-in buffer Bedragen in miljarden euro's 31-12-2016 31-12-2015 Ingehouden winsten en overige reserves 25,8 25,7 Rabobank Certificaten 5,9 5,9 Hybride kapitaalinstrumenten 8,2 9,1 Achtergestelde schulden 16,9 15,5 Senior Contingent Notes 1,2 1,3 Bail-in buffer 58,0 57,5 Risicogewogen activa 211,2 213,1 Bail-in buffer/risicogewogen activa 27,5% 27,0% 54 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 55