Versterken kapitaalratio's Onze output en impact We komen onze beloftes na De Rabobank heeft doelen voor haar vermogensratio's gesteld om een ijzersterke bankte blijven. We baseren de doelstellingen deels op de verwachte verhoging van de kapitaaleisen als gevolg van nieuwe regelgeving. De risicoweging van activa en de daaruit voortvloeiende kapitaalbehoefte zullen naar verwachting stijgen, wat ook van invloed is op onze doelstellingen. Vooruitlopend op de regel geving streven we naar handhaving van een common equity tier 1-ratio (CET1) van minimaal 14% en een kapitaalratio van minimaal 25% eind 2020. We namen al belangrijke stappen om onze vermogens ratio's te verbeteren. Ultimo 2016 steeg de CET1-ratio (het CET1-vermogen als percentage van de risicogewogen activa) met 0,5 procentpunt tot 14,0% en de fully loaded CET1-ratio steeg met 1,5 procentpunt tot 13,5%. De kapitaalratio (het toetsingsvermogen gerelateerd aan de risicogewogen activa) verbeterde met 1,8 procentpunt tot 25,0%. Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 De inhouding van de nettowinst over 2016 (na aftrek van beta lingen op vermogensinstrumenten en Rabobank Certificaten) en de balansverkortende maatregelen hadden een positief effect op de vermogensratio's. De invoering van de Capital Requirements Regulations (CRR) had een negatief effect op de CET1 -ratio, die 0,3 procentpunt steeg als gevolg van de toe voeging van de winst over 2016. De verkoop van Athlon Car Lease deed de CET1 -ratio van de Rabobank met nog eens 0,4 procentpunt stijgen. Deze ontwikkelingen wogen ruimschoots op tegen de gevolgen van de invoering van de Capital Require ments Directive IV (CRD IV) op 1 januari 2016, die resulteerde in een negatief effect van 0,4 procentpunt op de CET1-ratio. Ontwikkeling van de CET1 -ratio in 2016 0,2 14,0 31-12 Invoering Winst Verkoop Overige 31-12 2015 CRR verminderd Athlon 2016 met dividend Dezelfde factoren die de CET1 -ratio versterkten, zorgden ook voor een verbetering van de kapitaalratio, samen met de uitgifte van aanvullende tier 1-instrumenten in april en de uitgifte van tier 2-instrumenten in juli. Lees meer over de ont wikkeling van de vermogensratio's. Kapitaalstrategie Stevige kapitaal- en liquiditeitsbuffers vormen het fundament voor financiële soliditeit. Deze buffers zijn noodzakelijk voor het behouden van een hoge kredietwaardigheid en toegang tot professionele funding op de kapitaalmarkten tegen aantrek kelijke voorwaarden. De kapitaalbuffer van de Rabobank bestaat uit ingehouden winsten, Rabobank Certificaten, aanvullend tier 1-vermogen en tier 2-vermogen. Ingehouden winsten De toevoeging van de nettowinst na aftrek van betalingen op Rabobank Certificaten en hybride vermogensinstrumenten en betalingen aan overige belangen van derden, verhoogt het aandeel van ingehouden winsten. Hoewel de Rabobank niet streeft naar winstmaximalisatie, is een gezonde winstontwikke ling wel belangrijk om de continuïteit en financiële gezondheid te waarborgen. Rabobank Certificaten Rabobank Certificaten zijn diep achtergestelde instrumenten die worden aangemerkt als common equity tier 1 -vermogen. 52 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 53