Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Daarnaast beogen we minder kredieten op onze eigen balans te houden. Ook in 2017 gaan we door met het verlichten van onze balans. Medewerkers Wij zijn onze medewerkers zeer dankbaar voor hun inzet in het intensieve jaar 2016. De transitie van de bank verloopt in hoog tempo en gaat ook in 2017 door. Dit vraagt veel van onze mensen. Uit intern onderzoek weten we dat er brede steun bestaat voor de strategische koers van de Rabobank en dat de loyaliteit aan de missie van de Rabobank hoog is, maar ook dat het tempo van de ontwikkelingen voor veel interne druk zorgt. Veel collega's zien hun vertrouwde werkplek verdwijnen als gevolg van de digitalisering van onze dienstverlening en het doorvoeren van noodzakelijke verbeteringen in vooral de back office en ondersteunende diensten. Om het commitment vast te houden en de bevlogenheid te bevorderen, introduceren we onder meereen nieuw performance management-systeem dat gericht is op persoonlijk leiderschap en het vergroten van vak manschap. Daarnaast lanceren we een programma dat mentale en fysieke fitheid stimuleert. We maken werk van diversiteit: vrouwen bekleden inmiddels 25,8% van de topfuncties binnen de Rabobank. Maatschappelijke betekenis De Rabobank heeft ook in 2016 bijgedragen aan vele maat schappelijke initiatieven en goede doelen door de inzet van onze eigen mensen en het ter beschikking stellen van kennis, netwerken en financiële middelen. Ons coöperatief dividend, waarvan de ledenraden van de lokale Rabobanken de bestem ming bepalen, bedroeg 49 miljoen euro. Dit bedrag komt rechtstreeks ten goede aan de lokale gemeenschappen waarin de Rabobank actief is. We hebben veel erkenning gekregen voor onze inspanningen op het gebied van duurzaamheid. De Rabobank bezet de (gedeelde) eerste plaats onder finan ciële instellingen in de NederlandseTransparantie Benchmark en is elfde op de ranglijst van meer dan 200 grote Nederlandse ondernemingen. RobecoSAM plaatst de Rabobank op de zevende positie van haar wereldwijde ranglijst met meer dan 100 internationale banken en geeft een maximale score voor onze bijdrage aan het klimaat. Sustainalytics beoordeelt de Rabobank als de nummer 1 voor haar positieve impact op het milieu, op basis van een analyse van 396 banken wereldwijd. Onze samenwerking met FMO en Norfund onderstreept onze sterke betrokkenheid bij de duurzame groei en ontwikkeling van Afrika en de Afrikaanse financiële sector. Gezamenlijk investeren wij in Afrikaanse banken om groei te stimuleren. Noemenswaardig is ook dat we in 2016 onze eerste Green Bond uitgaven, ter waarde van 500 miljoen euro. De opbrengst hiervan investeren we in duurzame energieprojecten, zoals windparken en zonnepanelen. Vooruitzicht De Rabobank zal in 2017 verder investeren in haar dienst verlening. Onze digitale activiteiten en innovatie krijgen priori teit. We combineren dit met ons karakter van lokaal verankerde bank die dichtbij haar klanten staat. In het buitenland benutten we het groeipotentieel van Rural Banking en door onze focus op food en agri versterken we met Wholesale onze leidende positie in de food- en agriketen. We doen dit in een omgeving waarin de economische groei wat aantrekt, maar waarin tege lijkertijd mondiaal sprake is van economische en politieke onzekerheid. In Europa zullen de gevolgen van de Brexit en de uitslagen van de verkiezingen in Nederland, Duitsland en Frank rijk een rol spelen. Al met al geeft de ontwikkeling die de Rabobank in 2016 heeft doorgemaakt, vertrouwen voor 2017. Wij zijn onze klanten en medewerkers zeer dankbaar voor hun grote betrokkenheid bij de coöperatieve Rabobank. We leven in een wereld die te maken heeft met grote onzekerheden voor zowel individuele burgers als voor de maatschappij als geheel. Het is binnen die context dat wij een rotsvaste plaats zien voor een coöperatieve bank die invulling geeft aan de wensen en doelen van onze particuliere en zakelijke klanten in Nederland en in food en agri wereldwijd. 3 Voorwoord

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 4