Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 op geïnvesteerd vermogen binnen een passend risicoprofiel. BPD is marktleider in Nederland. In Frankrijk is de organisatie actief onder de naam BPD Marignan en in Duitsland als BPD Immobilienentwicklung. Bouwfonds IM Bouwfonds IM is het onderdeel dat verantwoordelijk is voor het management van vastgoedfondsen binnen Rabo Vastgoedgroep. Bouwfonds IM creëert duurzame waarde door vermogen van haar klanten in vastgoedfondsen onder te brengen en deze fondsen actief te beheren. Bouwfonds IM richt zich specifiek op beleggingsproducten in vijf sectoren: commercieel vastgoed, woningen, parkeergarages, communicatie-infrastructuur en landbouw boerderijen. Rabo Real Estate Finance en FGH Bank In 2015 werd bekendgemaakt dat FGFI Bank zou worden geïnte greerd binnen de Rabobank. Alle kennis, expertise en net werken op het gebied van commercieel vastgoed van FGFI Bank en de Rabobank worden samengebracht binnen één vastgoed organisatie. Fliervoor werd in november 2016 Rabo Real Estate Finance opgericht. De missie van de Rabobank is om de (lokale) samenleving duurzaam te ondersteunen en een maatschappe lijke rol van betekenis te spelen. Daar draagt het financieren van commercieel vastgoed aan bij. Kennis van vastgoed en van de vastgoedmarkt is hiervoor cruciaal, net zoals kennis van en ervaring met het financieren van vastgoed. De ambitie van Rabo Real Estate Finance is om binnen de vastgoedfinancierings- markt een topspeler te blijven, ook al nemen we stappen om het aandeel van onze activiteiten in deze sector enigszins te beperken. Rabo Real Estate Finance fungeert als een partner en faciliteert vastgoedklanten bij het ondernemen in toekomstbestendig vastgoed en bij het behalen van een gezond rendement. Middels Rabo Real Estate Finance leveren we vastgoedklanten de best passende financieringsoplossingen voor ontwikkeling, bouw, transformatie, uitponding en vastgoedbeleggingen. FGFI-klanten die binnen onze vastgoedstrategie passen, worden geleidelijk overgedragen van FGFI Bank naar de Rabobank om een soepele overgang te waarborgen. De verplichtingen ten opzichte van klanten die niet binnen deze strategie passen worden nagekomen door FGFI Bank. Duurzaamheid De strategische pijlers voor de duurzame ontwikkelingsdoelen voor 2020 van de Rabobank zijn: particuliere en zakelijke klanten ondersteunen bij duurzaamheid, duurzame landbouw en voedselzekerheid stimuleren, en het versterken van lokale gemeenschappen.. Voor Rabo Vastgoedgroep betekent maatschappelijk ver antwoord ondernemen dat vastgoed de samenleving in het algemeen ten goede moet komen. Ons beleid voor maat schappelijk verantwoord ondernemen (MVO) zet uiteen hoe wij met onze stakeholders, en de maatschappij in brede zin, willen samenwerken. Onze ambitie is om een toppositie te bereiken op het gebied van duurzaamheid binnen de vastgoedsector. De belangrijkste onderwerpen voor onze groep hebben wij vertaald naar vier pijlers: duurzaam vastgoed, integer onder nemen, verantwoorde bedrijfsvoering en maatschappelijke betrokkenheid. De Rabobank streeft naar toekomstbestendig vastgoed in een markt die, ondanks recente positieve economische berichten, nog steeds wordt gekenmerkt door structurele overcapaciteit en leegstand. We adviseren en verzorgen financiële maatwerk constructies die renovatie of transformatie mogelijk maken. Dit dringt de leegstand terug en helpt in veel gevallen (onnodige) nieuwbouw te voorkomen. Met deze benadering krijgen gebouwen vaak nog een tweede of derde leven. Bovendien helpt het ons om het gebruik van schaarse open ruimte, grond stoffen en materialen te beperken. Deels naar aanleiding van het ondertekende Convenant Aanpak Leegstand Kantoren hebben we onze focus verschoven van bouw naar transformatie. In recente jaren zijn we betrokken geweest bij de financiering van meer dan 160 miljoen transformaties, waarbij in totaal circa 1,5 miljoen vierkante meter kantoorruimte uit de markt is gehaald en een nieuwe bestemming heeft gekregen. Daarbij gaat het niet alleen om bekende locaties in de Randstad, maar ook om vele andere projecten. We ondersteunen niet alleen specifieke projecten, we dragen ook bij aan de ontwikkeling van kennis over renovatie en kwaliteit van leven. Fliervoor zijn we actief betrokken bij het Nationaal Renovatie Platform (NRP). Ook stimuleert ons project 'De Nieuwe Winkelstraat' lokale initiatieven om leegstand van winkels tegen te gaan. Ons duurzaamheidsprogramma Samen Duurzaam Sterker noemt vermindering van de C02-uitstoot als een belangrijke factor in de strijd tegen klimaatverandering. Vastgoed biedt volop moge lijkheden om de uitstoot terug te dringen. BPD heeft in 2016 een aantal projecten geïnitieerd en aan verschillende projecten deelgenomen. In Wageningen, bijvoorbeeld, worden in de wijk Nieuw Kortenoord woningen ontwikkeld die de populaire jaren '30 bouwstijl combineren met energiezuinige verwarmings systemen op geothermische energie. De woningen verbruiken geen gas, maar alleen elektriciteit. Naast een gemeenschappe lijke energievoorziening genereren veel woningen hun eigen groene stroom met behulp van zonnepanelen. 48 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 49