Prestaties verbeteren Onze output en impact Vastgoed Gunstige ontwikkelingen in de vastgoedmarkt In 2016 nam het aantal transacties op de Nederlandse, Duitse en Franse vastgoedmarkten toe, de vraag naar woningen was groter dan het aanbod en er werden relatief weinig nieuwe woningen gebouwd. In bepaalde regio's leidde dit tot krapte in het woningaanbod, waardoor de huizenprijzen met ongeveer 5% stegen in 2016. Voor gebiedsontwikkelaar BPD resulteerden deze omstandigheden in een stijging van het aantal verkochte woningen van 18% tot 9.905. Bij Bouwfonds Investment Management (Bouwfonds IM) werden verschillende nieuwe fondsinitiatieven ontwikkeld en werden niet-strategische activiteiten verder afgebouwd. Per saldo resulteerde dit voor Bouwfonds IM in een lichte daling van het beheerd vermogen tot 5,9 miljard euro. In 2016 werd Rabo Real Estate Finance gelanceerd. Dit is een nieuwe financieringsorganisatie voor vastgoed gevormd door FGFH Bank en de Rabobank. FGFI-klanten die passen binnen de vastgoed strategie van de Rabobank werden afgelopen jaar overgedragen naar de Rabobank. Daar gaan we in 2017 mee verder en we doen ons uiterste best om voor een naadloze migratie van klanten te zorgen. De integratie van FGH Bank binnen de Rabobank heeft geleid tot een personeelsreductie. De dotatie aan de voorziening, gevormd voor deze reductie, verhoogde de andere beheerskosten. Op 31 december 2016 bedroeg de kredietportefeuille 11,3 miljard euro, een daling van 4,0 miljard euro. Deze daling leidde tot lagere rentebaten. Het resulterende lagere brutoresultaat werd ruimschoots gecompenseerd door de lagere kosten kredietverliezen, die met 165 miljoen euro afnamen tot min 75 miljoen euro. Dit is gelijk aan min 54 basispunten van de gemiddelde kredietportefeuille, ver onder het langjarig gemiddelde van 94 basispunten. Het nettoresultaat van het segment vastgoed steeg met 108 miljoen euro tot 288 miljoen euro. FGH Bank is verantwoordelijk voor net meer dan de helft van het resultaat van het vastgoedsegment. Rabo Vastgoedgroep droeg 129 miljoen euro bij aan het nettoresultaat over 2016, ten opzichte van 26 miljoen in 2015. Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Profiel vastgoed Rabo Vastgoedgroep, FGH Banken Rabo Real Estate Finance vertegenwoordigen het vastgoedsegment van de Rabobank. Rabo Vastgoedgroep bestaat uit BPD en Bouwfonds IM. BPD is verantwoordelijk voor het ontwikkelen van woningen en Bouwfonds IM richt zich op vastgoedinvesteringen. Rabo Vastgoedgroep is actief in Nederland en, op een veel kleinere schaal, in Frankrijken Duitsland. Rabo Real Estate Finance is een nieuwe financieringsorganisatie voor vastgoed waarin de vastgoedkennis en -expertise van FGH Bank en de Rabobank samenkomen. Dankzij de kennis van bankzaken van Rabo Real Estate Finance, haar brede aanbod van pro ducten en diensten en grote netwerk binnen Nederland, is de Rabobank een sterke speler in de Nederlandse commerciële vastgoedmarkt. BPD BPD ontwikkelt integrale woongebieden, kleinschalige multi functionele projecten en openbare voorzieningen. BPD streeft naar een gecontroleerde groei in economisch sterke regio's door de lokale aanwezigheid in Nederland, Frankrijk en Duitsland. Zij ambieert hierbij een marktconform rendement 47 Onze output en impact: Prestaties verbeteren

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 48