Toelich ting resultaaton twikkeling Vooruitblik Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Totale baten stegen met 5% De totale baten van WRR en Treasury stegen in 2016 tot 3.609 (3.436) miljoen euro. Een sterke batenstijging is vooral zichtbaar in de regio's Noord-Amerika en Europa. Bij WRR waren de commerciële rentemarges stabiel. Onder andere de negatieve rentestand, de relatief vlakke rentecurve en de hogere kosten voor het in stand houden van onze liquiditeitsbuffer resulteerden in een daling van de rentewinst uitTreasury-activiteiten. Als gevolg hiervan daalde de rentewinst tot 1.974 (2.270) miljoen euro. De kredietportefeuille van WRR nam toe en verder lag de focus bij WRR, in lijn met haar strategie, op het vergroten van provisiegenererende business. Dit had als gevolg dat de provisiewinst steeg tot 538 (513) miljoen euro.Ten opzichte van 2015 presteerde Markets beter en ook de vrijval van een vreemde valuta reserve in verband met het sluiten van het Rabobank- kantoor op Curagao droeg bij aan de stijging van overige resul taten tot 1.097 (653) miljoen. Bedrijfslasten daalden met 3% De bedrijfslasten van WRR daalden in 2016 tot 2.254 (2.331) miljoen euro. Ondanks de waardestijging van de Amerikaanse dollar, bleven de personeelskosten min of meer stabiel op 1.137 (1.123) miljoen euro, vanwege kostenbesparende initiatieven met betrekking tot ons prestatieverbeterprogramma Performance Now. Voorbeelden van deze initiatieven zijn onder meer een verdere standaardisatie van de organisatie en een ver eenvoudiging van het IT-landschap. De andere beheerskosten daalden tot 1.023 (1.101) miljoen euro, voornamelijk vanwege de vrijval van een juridische voorziening. Onder invloed van lagere afschrijvingen op zelfontwikkelde software daalden de afschrijvingen tot 94 (107) miljoen euro. Kosten kredietverliezen daalden met 52% De kosten kredietverliezen van Wholesale, Rural Retail werden meer dan gehalveerd in 2016 en daalden tot 255 (526) miljoen euro. Voor Wholesale lieten alle regio's, met uitzondering van Azië, in 2016 forse dalingen zien in de kosten kredietverliezen ten opzichte van 2015. Vooral in Nederland daalden de kosten kredietverliezen tot onder het langjarig gemiddelde vanwege de verbeterde economische omstandigheden. Voor Rural Retail kan de daling hoofdzakelijk worden toegeschreven aan de uitzonderlijk lage kosten kredietverliezen van ACC Loan Management. De totale kosten kredietverliezen bedroegen 26 (53) basispunten van de gemiddelde kredietportefeuille en lagen daarmee ver beneden het langjarig gemiddelde van 59 basispunten. In 2017 zal de Nederlandse economie naar verwachting groeien en voor de wereldwijde economie wordt een groei van 3,1 verwacht. In de Verenigde Staten trekt de groei licht aan, terwijl voor de Eurozone een sterke groei is voorspeld. Dit zal een positief effect hebben op Nederland, aangezien meer dan twee derde van de toegevoegde waarde van de Nederlandse export wordt gerealiseerd in Europa en Noord-Amerika. Wel zijn de internationale onzekerheden toegenomen als gevolg van de gewijzigde buitenlandse en handelspolitiek van de Verenigde Staten. Ook rondom de voorgenomen uittreding van het Verenigd Koninkrijk uit de Europese Unie bestaan nog veel onzekerheden. En hoewel dit moeilijk te meten is, dragen ook de potentiële impact van een groeiend anti-EU-sentiment in verschillende lidstaten en de verkiezingen in landen zoals Frankrijk, Duitsland en ook Nederland bij aan een onzekere omgeving. De Chinese economie lijkt zich te stabiliseren, maar er zijn nog volop uitdagingen. Ook in 2017 richt Wholesale, Rural Retail zich op versterking van de positie van de Rabobank als leidende bank voor Nederlandse grootzakelijke klanten en versterking van onze leidende positie als food- en agribank wereldwijd. De totale baten van Wholesale, Rural Retail zullen naar verwachting licht stijgen dit jaar, dankzij hogere provisiebaten. We verwachten dat de effïciencyratio verder zal verbeteren. De kredietportefeuille zal verder worden afgestemd op de Banking for Food visie en voor rural banking verwachten we een groei van de portefeuille. 42 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 43