Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Rural banking richt zich op het aanbieden van financiële oplossingen voor de spe cifieke behoeften van boeren en hun gemeenschappen in een geselecteerd aantal landen met een belangrijke food- en agrisector (F&A). Internationaal bedient de Rabobank klanten binnen de food- en agrisector, variërend van telers tot de industriële sector. Door onze combinatie van diepgaande kennis en een wereldwijd netwerk zijn we de leidende food- en agribank in de wereld. Met specialisten per sector bedienen we de hele voedselwaardeketen. We adviseren onze klanten en prospects in deze sectoren en bieden toegang tot financiering, kennis en ons netwerk. De Rabobank is actief in de belangrijkste voedselproducerende landen, zoals de Verenigde Staten, Australië, Nieuw-Zeeland, Brazilië en Chili, en in landen met een hoge voedselconsumptie. Onze visie op mondiale voedselzekerheid en de rol van de Rabobank hierin, zoals beschreven in onze Banking for Food visie, vindt u hier. Kredietportefeuille naar regio ultimo 2016 v Noord-Amerika Australië en Nieuw-Zeeland Europa Nederland Latijns-Amerika Azië Kredietportefeuille naar sector in miljarden euro's 32% 19% 15% 14% 12% 31-12 31-12 31-12 31-12 2013 2014 2015 2016 Food en agri HID Particulieren Bij Rabobank Food Agribusiness Research and Advisory (FAR) zit een internationaal team analisten die voortdurend kennis genereren over belangrijke food- en agri- sectoren en de trends en kwesties die hierbinnen spelen. Deze kennis wordt gebruikt binnen de bank en gedeeld met onze klanten en stakeholders. Daarnaast faciliteert wholesale banking de internationale activiteiten van middelgrote Nederlandse klanten, in samenwerking met de lokale Rabobanken. Rabo International Business Network (RIBN) desks - verspreid over vijf continenten - richten zich specifiek op deze ondersteuning. Het RIBN geeft klanten toegang tot een wereldwijd netwerk van potentiële partners en klanten. Klik hier voor meer informatie over het Rabo Inter national Business Network. Behalve de resultaten van Wholesale, Rural en Retail worden de resultaten vanTreasury gepresenteerd binnen het segment wholesale banking en internationaal rural- en retail bank bed rijf. Treasury is een gecentraliseerde functie die verantwoordelijk is voor prudentieel beheer van liquiditeitsrisico's, aantrekken van korte- en langetermijn- fïnanciering, plaatsen van kapitaal en beheer van zekerheden. Kredietportefeuille WRR groeide met 1 In 2016 nam de totale kredietportefeuille van WRR toe met 1% tot 105,2 (104,0) miljard euro. De omvang van de kredietportefeuille van WRR per eind 2015 is met 4,8 miljard euro naar boven bijgesteld als gevolg van een wijziging in waarderingsgrondslagen met betrekking tot de netting van cash pools. Wanneer het effect van deze wijziging in waarderingsgrondslagen buiten beschouwing wordt gelaten, steeg de kredietportefeuille met 5,6 miljard euro. Het totaal van de leningen aan de sectoren handel, industrie en dienstverlening (HID) steeg tot 38,9 (35,7) miljard euro. In lijn met onze Banking for Food visie steeg de omvang van de kredietverlening aan de food- en agrisector tot 63,9 (60,0) miljard euro. Per eind 2016 vormde de omvang van de kredietverlening aan de food- en agrisector 61% (61%) van de totale kredietportefeuille van dit bedrijfsseg- ment. De kredietverlening aan particulieren kwam uit op 2,4 (3,5) miljard euro. Nederlands en internationaal wholesale banking De kredietverlening aan grote Nederlandse bedrijven nam in 2016 met 1 toe tot 14,3 (14,2) miljard euro, in lijn met de Bankieren voor Nederland visie. 51,3 (47,0) miljard euro van de WRR-kredietportefeuille werd verstrekt aan bedrijven buiten Nederland, in lijn met de Banking for Food visie. 40 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 41