Voorwoord De Rabobank heeft in 2016 haar transitie voortvarend ingezet. We zijn een leidende, klantgeoriën- teerde coöperatieve bank in Nederland en in food en agri wereldwijd. We willen een substantiële bijdrage leveren aan het welzijn en de welvaart in Nederland en aan het duurzaam voeden van de wereld. Ik ben er trots op dat - dankzij de grote inzet van onze medewerkers - alle bedrijfsonderdelen, in binnen- en buitenland, betere prestaties hebben laten zien en dat de klanttevredenheid onder onze 8,7 miljoen klanten gestegen is. Door de ontwikkeling die wij in 2016 hebben doorgemaakt, kijken wij met vertrouwen vooruit. Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Tevreden klanten Onze strategie richting 2020 kent drie pijlers: een excellente klantbediening, een verbetering van onze financiële resul taten en een flexibele en sterkere balans. Op alle drie terreinen hebben we in 2016 gedaan wat we van plan waren te doen. Dankzij de inzet van onze medewerkers, investeringen in digita lisering, organisatieaanpassingen en verbeteringen in service en productaanbod is onze klantentevredenheid omhooggegaan. Onze marktaandelen in Nederland zijn gestegen of op een hoog niveau gebleven en in het buitenland hebben we onze positie van leidende food- en agribank verder uitgebouwd. In 2016 hebben we vele nieuwe initiatieven genomen om onze klantbediening te verbeteren en te innoveren. Dat wij onze klanten nu de mogelijkheid bieden om binnen een week een hypotheek af te sluiten, is daarvan een goed voorbeeld. Klanten met een hypotheek bieden we sinds 1 juli 2016 rentemiddeling aan. Zakelijke klanten met een kredietbehoefte kleiner dan 1 miljoen euro bieden we binnen een dag duidelijkheid over hun fïnancieringsaanvraag. In sectoren als de glastuinbouw, de varkenshouderij en de melkveehouderij vervult de Rabobank een regierol bij het vinden van oplossingen voor structurele problemen. We nemen hierin samen met de sector onze verantwoordelijkheid. Voor onze Wholesale-klanten hebben we een leidende rol in vele belangrijke (food- en agri-) transacties kunnen vervullen, zowel in Nederland als internationaal. Global Finance Magazine riep ons recentelijk uit tot Best Commodity Finance Bank. Voor het internationale rurale bedrijf was 2016 ook een zeer succesvol jaar, met hoge klanttevredenheidsscores en groei van de kredietportefeuille. Een van de hoogtepunten was het Farm to Fork-evenement in Australië over innovatie in het food- en agridomein, illustratief voor onze inzet om klanten te verbinden en kennis te delen. Nieuwe coöperatieve structuur Op 1 januari 2016 hebben wij onze nieuwe coöperatieve struc tuur ingevoerd, die ons klantgerichter en doelmatiger maakt. Lokale Rabobanken richten zich binnen de nieuwe aansturing optimaal op de bediening van onze Nederlandse klanten. Taken die hieraan ondersteunend zijn, voeren we waar mogelijk centraal uit. Deze beweging hebben we in 2016 met succes ingezet. Goede resultaten, sterke bank In financieel opzicht kende 2016 twee gezichten. Dankzij een goed operationeel resultaat kwam de nettowinst uit op 2.024 miljoen euro. Door de aantrekkende economie zagen we de kosten kredietverliezen sterk dalen en we wisten kosten besparingen te realiseren. Het resultaat werd sterk neerwaarts beïnvloed door eenmalige posten zoals reorganisatiekosten, een extra voorziening voor de compensatie van zakelijke klanten met een rentederivaat en afboekingen op het belang in Achmea. Onderliggend bedroeg het bedrijfsresultaat voor belastingen 4.090 miljoen euro, 14% meer dan in 2015. Een sterke kapitaalpositie is een van de voornaamste pijlers onder de strategie van de Rabobank. We streven in 2020 naar een common equity tier 1-ratiovan minimaal 14%en naareen totale kapitaalratio van minimaal 25%. Ook in 2016 hebben we onze kapitaalbuffers verder versterkt. Dit is mede te danken aan de verkoop van Athlon. Door de recente uitgifte van nominaal 1,5 miljard euro nieuwe Rabobank Certificaten voldoen wij ook met onze fully loaded common equity tier 1-ratio versneld aan onze doelstelling van minimaal 14% en anticiperen we op een mogelijke verhoging van de kapitaaleisen. De balans is in 2016 verlicht, onder andere door de verkoop van hypothecaire leningen aan beleggers en de verdere focus op kernactiviteiten. 2 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 3