Prestaties verbeteren Onze output en impact Binnenlands retailbankbedrijf Verder economisch herstel resulteert in sterke onderliggende winst De nettowinst van het binnenlands retailbankbedrijf daalde van 1.321 miljoen euro in 2015 naar 1.127 miljoen euro in 2016. Deze daling kan worden toegeschreven aan hogere bedrijfslasten, voor namelijk vanwege een aanzienlijke stijging van de reorganisatiekosten (325 miljoen euro) en de aanvullende voorziening na aansluiting van de Rabobank bij het herstelkader voor de MKB-rente- derivaten (514 miljoen euro). Deze daling werd deels gecompenseerd door de lage kosten krediet- verliezen. Gecorrigeerd voor de aanvullende voorziening als gevolg van de aansluiting van de Rabobank bij het herstelkader voor de MKB-rentederivaten en voor de reorganisatiekosten, steeg de onderliggende winst van binnenlands retail banking met 268 miljoen euro naar 2.366 (2.098) miljoen euro ten opzichte van 2015. In 2016 hield het positieve economisch sentiment aan, resulterend in een groei van de Nederlandse economie met circa 2,0%. Zowel de stijging van de export en de consumentenbestedingen als de daling van werkloosheid droegen bij aan de groei. Bedrijven waren echter nog terughoudend met investeringen. De binnenlandse kredietportefeuille van de Rabobank nam met 3% af tot 275,8 miljard euro. De portefeuilledaling was het gevolg van de verkoop van delen van de hypotheekportefeuille en het relatief hoge niveau van extra aflossingen op bestaande hypotheken. De toevertrouwde middelen namen met 8,1 miljard euro toe tot 223,3 miljard euro. De economische ontwikkelingen en lage hypotheekrente leidden tot stijgende prijzen en een toename van het aantal verkopen op de Nederlandse huizenmarkt in 2016. Het marktaandeel van de Rabobank en Obvion op de Nederlandse woninghypotheekmarkt steeg tot 20,5%. Het marktaandeel in kredietverlening aan de sectoren handel, industrie en dienstverlening (HID) daalde naar 41,3%, terwijl het marktaandeel in kredieten aan particulieren afnam tot 33,8% en het marktaandeel in kredieten aan de food- en agrisector 84,2% bedroeg. De personeelskosten daalden fors van 2.134 miljoen euro in 2015 naar 1.798 miljoen euro in 2016. De reductie van 6.076 fte's (intern) is grotendeels het gevolg van het Performance Now programma, dat is gericht op efficiëntieverbetering en klantfocus bij de lokale Rabobanken. Een onderdeel van dit programma, de 'Digitale Bank', werd geïntroduceerd om de digitalisering van haar diensten te versnellen (lees hier meer over digitalisering). De Rabobank gaf ook vorm aan haar Bankieren voor Nederland visie (zie hier voor meer informatie), waarin de bijdrage van de organisatie aan welvaart en welzijn in Nederland wordt beschreven. In lijn met de economische ontwikkelingen daalden de kosten kredietverliezen naar 25 miljoen euro. Eerder genomen voorzieningen voor defaults bleken voldoende en het aantal nieuwe defaults was beperkt. De kosten kredietverliezen bedroegen 1 basispunt van de gemiddelde kredietportefeuille, ver onder het langjarig gemiddelde van 23 basispunten. Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 34 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 35