Vooruitblik Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 van het belang in Achmea. De toets om vast te stellen of deze mogelijke waardeverminderingen daadwerkelijk hadden plaats gevonden, heeft geleid tot neerwaartse bijstellingen van de boekwaarde van het belang in Achmea. Onder invloed van de waardevermindering van goodwill werd het bedrijfsresultaat vóór belastingen met 623 miljoen euro gedrukt. Dit bedrag had voor 604 miljoen euro betrekking op Rabobank National Association (RNA) in de Verenigde Staten. Kosten kredietverliezen slechts 7 basispunten Met 310 (1.033) miljoen euro waren de kosten kredietverliezen in 2016 aanzienlijk lager dan in 2015. Bij vrijwel alle bedrijfs onderdelen hebben zich verbeteringen voorgedaan. Als gevolg van het economisch herstel in Nederland en de economische groei wereldwijd, presteren alle bedrijfsonderdelen beter. Dit heeft geleid tot aanzienlijke vrijval van voorzieningen voor kredietverliezen. Andere factoren die hebben bijgedragen aan deze positieve ontwikkeling zijn onder andere beter dan voor ziene dekkingswaarden en adequate eerder gevormde voor zieningen. Gerelateerd aan de gemiddelde kredietportefeuille bedroegen de kosten kredietverliezen 7 (24) basispunten. Dit is uitzonderlijk laag en valt aanzienlijk onder het langjarig gemiddelde (periode 2006-2015) van 36 basispunten. De niet-presterende leningen bedroegen per 31 december 2016 18.530 (19.503) miljoen euro. Er is sprake van een dekking van 40,7% (43,5%) wanneer de voorziening van 7.542 (8.478) miljoen euro wordt gerelateerd aan de niet-presterende leningen. In procenten van de private kredietportefeuille bedroegen de niet-presterende leningen per 31 december 2016 4,4% (4,6%). De afname van de voorziening voor krediet verliezen is het resultaat van aanzienlijke afboekingen voor een bedrag van meer dan 1,5 (2,3) miljard euro. Voor meer informatie over dit onderwerp wordt verwezen naar de Pillar 3-rapportage. De economische groei in Nederland zal naar verwachting aanhouden in 2017. De consumptie zal toenemen dankzij een stijging van het beschikbare besteedbaar inkomen van Nederlandse huishoudens. De huizenprijzen zullen nog verder stijgen in 2017, want de hypotheekrente blijft waarschijnlijk laag en de vraag is nog steeds groter dan het aanbod. Net als in 2016 zal de lage spaarrente bijdragen aan extra hypotheek aflossingen en een verdere groei van het consumenten vertrouwen zorgt er naar verwachting voor dat het aantal woningtransacties hoog blijft. De huidige geopolitieke situatie is een risicofactor waarmee we rekening moeten houden in 2017. De onzekerheden met betrekking tot de wereldwijde economie zijn toegenomen. Daarnaast moeten we rekening houden met de politieke en economische onzekerheden als gevolg van Brexit en de verkie zingen in verschillende EU-landen. Ondanks deze risico's is de verwachting dat de wereldwijde economie zal groeien, en zelfs sneller zal groeien dan in 2016. Net als in 2016 zal de lage rente-omgeving extra aandacht vragen in 2017. Voor een bank is een lage rente-omgeving in zijn algemeenheid uitdagend voor de rentabiliteit. Verplichtingen zonder of met een zeer lage rentevergoeding (zoals rekening courant tegoeden) en eigen vermogen zijn minder rendabel bij lage rentes. In 2016 was de rente zelfs negatief, zowel op het korte als het langere deel van de curve. Daarnaast gaat een lage rente-omgeving vaak gepaard met een afvlakking van de curve, waardoor een bank minder resultaat maakt op de transformatie van korte verplichtingen naar langere activa. De Rabobank staat nog steeds voor 100% achter de voorge nomen herstructureringsmaatregelen, die onvermijdelijk zullen leiden tot een verdere reductie van het aantal medewerkers in 2017 en een daling van de bedrijfslasten. Afstemming van de marges op het risicoprofiel van verstrekte leningen en kredieten zullen bijdragen aan hogere inkomsten. De kosten kredietverliezen zullen naar verwachting onder het langjarig gemiddelde blijven. In het onwaarschijnlijke geval van een economische neergang in Nederland zouden de kosten krediet verliezen echter substantieel kunnen stijgen. Hogere kapitaal- eisen leiden tot een lager rendement op eigen vermogen in de bancaire sector. Er worden langetermijnmaatregelen genomen om de operationele kosten onder controle te houden en het nettoresultaat te verbeteren. Verhoging van de efficiëntie en effectiviteit zijn belangrijke thema's voor verdere resultaat verbetering. De toezichtshefhngen zullen naar verwachting ongeveer gelijk blijven ten opzichte van 2016. 33 Onze output en impact: Prestaties verbeteren

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 34