Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Tot 2015 werden mutaties in de 'creditspread' van de Rabobank opgenomen in de winst-en-verliesrekening. Creditspreads zijn de resultante van de waargenomen kredietwaardigheid van de Rabobank en van sectorspecifieke ontwikkelingen, ontwik kelingen in de thuismarkt en de bredere macro-economische vooruitzichten. Hierdoor kunnen zij betrekkelijk instabiel zijn. In 2016 heeft de Europese Commissie de International Financial Reporting Standard 9 (IFRS 9) goedgekeurd. Bij deze verslag- gevingsstandaard dienen waardeveranderingen als gevolg van mutaties in de creditspread te worden uitgesloten van de winst en-verliesrekening. De Rabobank heeft ervoor gekozen om dit specifieke onderdeel van IFRS 9 vervroegd toe te passen, aange zien deze wijziging leidt tot een vermindering van de volatiliteit in de winst-en-verliesrekening. Tot en metjuni 2016 werd de nettowinst met 63 miljoen euro gedrukt als gevolg van waarde veranderingen die het gevolg zijn van veranderingen in de creditspread van de Rabobank. Als gevolg van de vervroegde toepassing vanaf 1 januari 2016 is het negatieve bedrag van 365 miljoen euro voor heel 2016 verwerkt in 'other comprehen sive income' in het eigen vermogen. In 2016 werden de first-day gains op een aantal nieuw uit te geven obligaties gedeeltelijk gecompenseerd door een negatief herwaarderingsresultaat als gevolg van rentevolatiliteit. Het nettoresultaat op structured notes daalde met 125 miljoen euro naar 150 (275) miljoen euro. Als gevolg van de onrust in Griekenland zorgden de oplopende creditspreads in 2015 voor een hoger resultaat op structured notes. Hedge accounting Hedge accounting kan worden toegepast onder IFRS om financiële volatiliteit te verminderen in de geconsolideerde winst-en-verliesrekening. Deze volatiliteit is het gevolg van waarderings- en classificatieverschillen tussen enerzijds voor verkoop aangehouden activa die worden gewaardeerd tegen reële waarde, verstrekte kredieten en uitgegeven schulden die worden gewaardeerd tegen de geamortiseerde kostprijs, en anderzijds de hieraan gelieerde, tegen reële waarde gewaar deerde afdekkingsderivaten in de winst-en-verliesrekening. IFRS biedt niet de mogelijkheid om hedge-accountingrelaties voor alle soorten economische hedges aan te wijzen. Als gevolg van deze onvolmaaktheden en beperkingen in de toepassing van hedge accounting kan, ook als het risico economisch is afgedekt, financiële volatiliteit in de geconsolideerde winst en-verliesrekening niet volledig worden voorkomen door het toepassen van hedge accounting. Bedrijfslasten stegen met 6% Personeelskosten daalden met 6% De totale personele bezetting bij de Rabobank (inclusief externe medewerkers) daalde met 6.446 fte's naar 45.567 (52.013) fte's in 2016, voornamelijk als gevolg van het grootschalige reorga nisatieprogramma Performance Now in Nederland. De verkoop van Athlon en personeelsreducties bij WRR in Ierland, Australië, Nieuw-Zeeland en Chili droegen tevens bij aan deze daling. De grootste personeelsreductie heeft plaatsgevonden bij de lokale Rabobanken. Naast de personeelsreductie heeft de verso bering van de secundaire arbeidsvoorwaarden bijgedragen aan een afname van de personeelskosten naar 4.521 (4.786) miljoen euro. Andere beheerskosten stegen met 25% De andere beheerkosten stegen naar 3.635 (2.916) miljoen euro in 2016, vanwege de aanvullende voorziening van 514 (150) miljoen euro, nadat de Rabobank het herstelkader voor de MKB- rentederivaten had doorgevoerd (voor meer informatie zie hier). De totale reorganisatiekosten bedroegen 515 (245) miljoen euro in 2016. Per 31 december 2016 bedroeg de omvang van de reorganisatievoorziening op de balans 461 (354) miljoen euro. Deze toename van de reorganisatiekosten kan hoofdzakelijk worden toegeschreven aan boventalligheid bij de Rabobanken in mindere mate bij FGH Bank, DFF en ACC Foan Management. De digitalisering van diensten leidde tot een vermindering van de personele bezetting en een afname van het aantal kantoren. De herwaardering van vastgoed in eigen gebruik heeft eveneens bijgedragen aan de toename van de andere beheers kosten. Dit komt door de lagere bezettingsgraad van de lokale kantoren. De toename van de andere beheerskosten werd deels gecompenseerd door de vrijval van een juridische voorziening bij WRR. Afschrijvingen daalden met 1 Als gevolg van lagere afschrijvingen op immateriële vaste activa daalden de afschrijvingen naar 438 (443) miljoen euro. Bijzondere waardevermindering van goodwill en investeringen in geassocieerde deelnemingen In 2016 stond het bedrijfsresultaat vóór belastingen onder druk door de waardevermindering van het belang van de Rabobank in Achmea ter waarde van 700 miljoen euro. De vooruitzichten voor de toekomstige winstgevendheid van Achmea zijn ver slechterd in 2016, waarbij rekening wordt gehouden met recente ontwikkelingen in de zorgverzekeringsmarkt en de resultaatontwikkeling gedurende de eerste zes maanden van 2016. Deze factoren, in combinatie met het verslechterende zakelijke klimaat voor Nederlandse verzekeraars de afgelopen jaren, gaven aanleiding tot mogelijke waardeverminderingen 32 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 33