- Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Het nettoresultaat stond onder druk door hogere bedrijfslasten in verband met de aanvullende voorziening door het toepassen van het herstelkader voor MKB-rentederivaten en vanwege de hogere reorganisatiekosten. Daarnaast drukten de verhoogde bijdrage van de Rabobank aan het resolutiefonds en de ex-ante- bijdrage aan het depositogarantiestelsel (DGS) het nettoresul taat met 106 miljoen euro. De kosten kredietverliezen daalden in 2016 naar 310 (1.033) miljoen euro en hadden daarmee een positief effect op het nettoresultaat. Onderliggende resultaatverbetering op koers De onderliggende resultaatverbetering ligt op koers om de doelstellingen van het Strategisch Kader 2016-2020 te realiseren; dit blijkt uit de ontwikkeling van het onderliggende bedrijfs resultaat vóór belastingen. Het onderliggende bedrijfsresultaat vóór belastingen bedroeg 4.090 miljoen euro, een stijging van 498 miljoen euro ten opzichte van 2015 (3.592 miljoen euro). Bij de berekening van de onderliggende winst is een aan passing gemaakt voor de bijzondere waardevermindering van het aandeelbelang van de Rabobank in Achmea, de boekwinst op de verkoop van Athlon, de voorziening voor rentederivaten, reorganisatiekosten en de fair value items hedge accounting en structured notes. De onderliggende winst voor 2015 is tevens gecorrigeerd voor de bijzondere waardevermindering van goodwill voor RNA. De Rabobank heeft 749 miljoen euro van haar resultaat toe gevoegd ter versterking van haar vermogen in 2016. De totale belasting bedroeg 694 (655) miljoen euro. Het effectieve belastingtarief bedroeg 26% (23%). Totale baten stegen met 2% Rentewinst daalde met 4% De rentewinst kwam uit op 8.743 (9.139) miljoen euro. De kredietverlening bij de lokale Rabobanken en FGH Bank daalde en dit resulteerde in een lagere bijdrage aan de rente winst. Bij Wholesale, Rural Retail waren de commerciële rentemarges stabiel. Onder andere de negatieve rentestand, de relatief vlakke rentecurve en de hogere kosten voor het in stand houden van onze liquiditeitsbuffer resulteerden in een daling van de rentewinst uitTreasury-activiteiten. De rentewinst van DLL is stabiel gebleven. De gemiddelde rentemarge, die wordt berekend door de gemiddelde rentewinst voor 2016 te delen door het gemiddelde balanstotaal over de overeenkomstige periode, is gedaald van 1,33% naar 1,29%. Provisies stegen met 7 De provisiewinst is gestegen naar 1.918 (1.892) miljoen euro in 2016. Bij het binnenlandse retailbankbedrijf daalde de provisie winst voor verzekeringen. Bij WRR steeg de provisiewinst in lijn met de strategie om meer activiteiten te ontplooien die provisie opleveren, en als gevolg van de groei van de kredietportefeuille. Bij DLL resulteerde de groei van de kredietportefeuille in een hogere provisiewinst. Deze stijging werd deels tenietgedaan door de daling van de provisiewinst in het vastgoedsegment, als gevolg van de afsplitsing van Fondsenbeheer Nederland, dat nog tot juni 2015 bijdroeg aan de provisiewinst. Overige resultaten stegen met 8% In 2016 zijn de overige resultaten gestegen naar 2.144 (1.983) miljoen euro, hoofdzakelijk als gevolg van de verkoop van Athlon. Deze verkoop leidde voor DLL tot een boekwinst van 251 miljoen euro. Voor meer informatie over deze verkoop wordt verwezen naar het hoofdstuk Leasing. Daarnaast droeg de verkoop van hypotheken bij de lokale Rabobanken bij aan de stijging van de overige resultaten. Bij WRR presteerde Markets beter dan in 2015 en ook de vrijval van een vreemde valuta reserve in verband met het sluiten van het kantoor van de Rabobank op Curagao, droeg bij aan de stijging van de overige resultaten. De stijging van de overige resultaten werd gematigd door de lagere (reguliere) resultaten op ons belang in Achmea en lagere resultaten op structured notes en hedge accounting. Structured notes Het brutoresultaat van structured notes en hedge accounting daalde met 170 miljoen euro naar 106 (276) miljoen euro. Structured notes zijn obligaties die zijn uitgegeven met opti- onaliteit en/of andere besloten derivaten, die voornamelijk zijn gekoppeld aan rentestanden, inflatie of aandelen, of die een optionele aflossing bevatten en die zijn uitgegeven in een groot aantal verschillende valuta. De voornaamste doelstelling is om langetermijnfïnanciering te verkrijgen onder gunstigere voorwaarden dan de voorwaarden die van toepassing zijn bij de uitgifte van reguliere obligaties. Dit is mogelijk doordat struc tured notes worden verkocht aan beleggers en op hun verzoek worden gestructureerd ('reverse enquiry'). Daarnaast draagt de uitgifte van structured notes bij aan de diversificatie van het fundingprofïel van de Rabobanken biedt het de mogelijkheid tot uitgifte op grond van niet-standaard voorwaarden. Om de volatiliteit in de winst-en-verliesrekening te beperken, met uit zondering van het own credit risk, wordt fair value accounting toegepast op deze obligaties. Ontwikkeling van onderliggend bedrijfsresultaat vóór belastingen Bedragen in miljoenen euro's 2016 2015 Bedrijfsresultaat vóór belastingen 2.718 2.869 Bijzondere waardevermindering belang Rabobank in Achmea en waardevermindering goodwill RNA 700 604 Boekwinst op de verkoop van Athlon -251 Voorziening voor rentederivaten 514 150 Reorganisatiekosten 515 245 Hedge accounting en structured notes -106 -276 Onderliggend bedrijfsresultaat vóór belastingen 4.090 3.592 31 Onze output en impact: Prestaties verbeteren

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 32