Prestaties verbeteren Onze output en impact Rabobank Rabobank behaalde nettowinst van 2.024 miljoen euro De Nederlandse economie groeide met 2,1 in 2016. Zowel de consumentenbestedingen als de export droegen bij aan deze groei. De kredietverlening aan particuliere klanten daalde met 1,0 miljard euro tot 424,6 miljard euro, exclusief de aanpassing van de omvang van de kredietportefeuille private cliënten ultimo 2015 ter grootte van 8,3 miljard euro. Ondanks deze daling verstrekten we in 2016 nog steeds kredieten aan veel van onze particuliere en zakelijke klanten, in de vorm van leningen, financiële garanties, kredietbrieven of andere leninggerelateerde financiële instrumenten. De daling was hoofd zakelijk het gevolg van verschillende succesvolle transacties om de balans te verlichten. Mede vanwege de lage spaarrentes bleven de extra aflossingen op hypotheken hoog, wat eveneens bijdroeg aan de krimp van de kredietportefeuille. De toevertrouwde middelen namen met 10,1 miljard euro toe tot 347,7 miljard euro, exclusief de aanpassing ultimo 2015 van 8,3 miljard euro. Dat de economie aantrekt blijkt ook uit de dalende kosten kredietverliezen, die met 723 miljoen euro afnamen tot 310 miljoen euro. Dit is gelijk aan 7 basispunten van de gemiddelde kredietportefeuille, aanzienlijk lager dan het langjarig gemiddelde van 36 basispunten. De lagere kosten kredietverliezen hadden een positief effect op het nettoresultaat van de Rabobank. In 2015 leidde een bijzondere waardevermindering van goodwill met betrekking tot onze, in de Verenigde Staten gevestigde, dochteronderneming RNA tot een vermindering van het nettoresultaat van 604 miljoen euro. Dit jaar werd het nettoresultaat negatief beïnvloed door de waardevermindering van het belang van de Rabobank in Achmea ter waarde van 700 miljoen euro, hogere bedrijfslasten in verband met de aanvullende voorziening voor het toepassen van het herstelkader voor MKB-rentederivaten, en hogere reorganisatiekosten. Daarnaast hadden de verhoogde bijdrage aan het resolutiefonds en een eerste ex-antebijdrage aan het depositogarantiestelsel (DGS) een negatief effect op het nettoresultaat. De nettowinst van de Rabobank daalde met 190 miljoen euro naar 2.024 miljoen euro. Het onderliggende bedrijfsresultaat vóór belastingen bedroeg 4.090 (3.592) miljoen euro, een stijging van 498 miljoen euro ten opzichte van 2015. Bij de berekening van de onderliggende winst is een aanpassing gemaakt voor de bijzondere waardevermindering van het aandeelbelang van de Rabobank in Achmea, de boekwinst op de verkoop van Athlon, de voorziening voor rentederivaten, reorganisatie kosten, de fair value items hedge accounting en structured notes, en de bijzondere waardevermindering van goodwill voor RNA in 2015. Het rendement op geïnvesteerd kapitaal (ROIC) bedroeg 5,2% (6,0%). Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Daling kredietportefeuille private cliënten De verkoop van delen van de hypotheekportefeuille en vervroegde aflossingen op woninghypotheken hebben bij gedragen aan de afname van de kredietportefeuille private cliënten van de lokale Rabobanken in 2016. Obvion heeft een deel van de portefeuille met Nederlandse woninghypotheken verkocht en heeft 1 miljard euro op haar hypotheekportefeuille gesecuritiseerd. In deze transactie zijn de meer achtergestelde tranches eveneens aan investeerders verkocht, waardoor zij niet in de balans zijn opgenomen. Bij vastgoedfinancier FGH Bank 27 Onze output en impact: Prestaties verbeteren

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 28