Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance De doelstellingen en de gerealiseerde cijfers voor 2016 worden gepresenteerd in de onderstaande tabel. Samenvatting doelstellingen financieel kader2012-2016 Bedragen in miljarden euro's Gerealiseerd 2016 Doelstelling 2016 Rentabiliteit Rendement tier 1 -vermogen 5,8% 8% Kapitaal Common equity tier 1 -ratio 14,0% 14% Kapitaalratio 25,0% >20% Liquiditeit Loan-to-depositratio 1,22 <1,30 De loan-to-depositratio kwam uit op 1,22 en bleef daarmee binnen de doelstelling van 1,30 of lager. De common equity tier 1-ratio verbeterde tot 14,0%, in lijn met de doelstelling van 14%. De kapitaalratio was met 25,0% ruim boven de doelstel ling van ten minste 20%. Het rendement op tier 1-vermogen, de nettowinst gerelateerd aan het tier 1-vermogen aan het begin van het jaar, kwam uit op 5,8% (6,5%), terwijl de doel stelling 8% was en deze doelstelling dus niet werd behaald. De belangrijkste oorzaken hiervoor zijn de negatieve invloed van de bijzondere waardevermindering van het aandeelbelang van de Rabobank in Achmea op het bedrijfsresultaat voor belas tingen, en de invloed van de reorganisatiekosten en de aanvul lende voorziening door het toepassen van het herstelkader voor MKB-rentederivaten op de bedrijfslasten. Credit ratings van de Rabobank In 2016 bleven de credit ratings van de Rabobank bij alle rating bureaus ongewijzigd. Momenteel hanteert S&P een 'A+'-rating, Moody's een 'Aa2'-rating, Fitch een 'AA-'-rating en DBRS een 'AA'-rating. De Rabobank beschikt over een grote buffer eigen en achtergesteld vreemd vermogen, die bescherming biedt aan niet-achtergestelde obligatiehouders. Dit wordt door alle rating bureaus als een belangrijke factor beschouwd bij het bepalen van de rating. Als we naar de grootste commerciële banken (op basis van balanstotaal) wereldwijd kijken, dan staat de Rabobank in de top-10 van banken met de hoogste rating van S&P, Moody's en Fitch. Binnen Europa staat de Rabobank in de top-3. De ratingbureaus zien de nieuwe bestuursstructuur (met ingang van 1 januari 2016) van de Rabobank als een positieve verandering; de kosten en inefficiency worden teruggedrongen, terwijl de transparantie wordt vergroot. Alle bureaus zien de leidende positie van de Rabobank in de Nederlandse bankensector en in de internationale food- en agrisector als belangrijke ratingfactoren. Beide nemen een centrale plaats in ons Strategisch Kader 2016-2020 in. Andere belangrijke onderdelen van onze strategie, zoals verdere balansoptimalisatie en verbeterd verdienvermogen, werden ook meegewogen door Moody's en S&P. Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 In 2016 bleef de 'Outlook' bij alle ratingbureaus 'Stable', met uitzondering van Moody's die de 'Outlook' in november 2016 bijstelde van 'Stable' naar 'Negative'. Moody's stelt dat de handhaving van de credit rating de verwachte verbeteringen voortvloeiend uit het lopende herstructureringsprogramma weerspiegelt, terwijl de negatieve 'Outlook'de uitvoerings risico's, die inherent zijn aan de transformatie, weerspiegelt. Een ijzersterke bank zijn en blijven is één van de pijlers in de strategie van de Rabobank, en de verbetering van de krediet waardigheid leidt tot hogere ratings. Dit is wenselijk omdat hogere ratings het voor de Rabobank mogelijk maken om op de kapitaalmarkt funding aan te trekken tegen aantrekkelijke voorwaarden. O Lees hier meer over de credit ratings van de Rabobank. Duurzaamheidsratings van de Rabobank De Rabobank rekent duurzaamheid tot haar kernwaarden. Wij zijn van mening dat onze bank een bijdrage moet leveren aan duurzame ontwikkeling. Daarom implementeren we het programma Samen Duurzaam Sterker. Op het terrein van duurzaamheid worden onze activiteiten door twee onafhanke lijke ratingbureaus beoordeeld: Dow Jones Sustainability Index en Sustainalytics. Dow Jones Sustainability Index Rating 2016 2015 2014 Positie 7 5 12 Totaalscore 91 87 83 Sustainalytics 2016 2015 2014 Positie 2 van de 396 11 van de 422 40 van de 382 Totale ESG-score 85 (Industry Leader) 80 (Industry Leader) 70 (Outperformed We zijn trots op onze sterk verbeterde scores, die voor ons de effectiviteit van ons Samen Duurzaam Sterker-programma bewijzen. Niettemin blijven we ons onverminderd inspannen om onze duurzaamheidsprestaties verder te verbeteren. 26 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 27