Prestaties verbeteren Onze output en impact Rabobank Financiële resultaten De Rabobank opereert in een uitdagende omgeving die wordt gekenmerkt door veranderende klant behoeften, ontregeling door innovatie, nieuwe concurrenten, veranderende economische omstandig heden, marktvolatiliteit en strengere regelgeving. Het huidige monetaire beleid van de ECB maakt een langdurig lage rente zeer waarschijnlijk. Dit beperkt de mogelijkheden van banken om hun rente marges te handhaven ofte ver bete ren. Tegelijkertijd worden de kapitaaleisen aangescherpt. Regel geving zoals de voorgestelde hervormingen voor Basel III, minimumvereiste voor eigen vermogen en de in aanmerking komende passiva (minimum requirement for own funds and eligible liabilities - MREL) en totaal verliesabsorberend vermogen (total loss absorbing capacity -TLAC), zijn gericht op het in stand houden van een stabiel, concurrerend en toegankelijk banksysteem. Als gevolg van deze regelgeving wordt de Rabobank geconfronteerd met hogere kapitaaleisen en een hogere risicoweging van activa. De Rabobank wil meer winst inhouden, maar het toevoegen van ingehouden winsten aan de reserves leidt slechts tot een beperkte toename van het beschikbare kapitaal. Daarom moet de Rabobank de stijging in haar kapitaalbehoefte beperken door de balans te reduceren en flexibiliseren. We moeten de balans flexibel houden om toekomstige groei voor onze klanten mogelijk te maken. Dus we blijven nieuwe diensten ontwikkelen om in te spelen op klantbehoeften, maar dan zonder de druk op onze balans te verzwaren. Rekening houdend met deze ontwikkelingen en uitdagingen, en zonder ons doel om een ijzersterke bank te blijven uit het oog te verliezen, hebben we de volgende financiële doelen gesteld voor de periode tot 2020. Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Update realisatie financiële doelstellingen In de onderstaande tabel staan de ambities zoals geformuleerd in het Strategisch Kader 2016-2020 en de gerealiseerde doel stellingen op 31 december 2016 en 2015. Samenvatting doelstellingen financieel kader 2016-2020 Bedragen in miljarden euro's Gerealiseerd 2015 Gerealiseerd 2016 Ambitie 2020 Rentabiliteit ROIC 6,0% 5,2% >8% Efficiencyratio (inclusief toezichtsheffingen) 65,2% 70,9% 53%-54% Kapitaal Common equity tier 1-ratio 13,5% 14,0% >14% Kapitaalratio 23,2% 25,0% >25% Funding liquiditeit Wholesale funding 203 189 <150 De Rabobank wil hogere kapitaal ratio's bereiken door meer winst in te houden, de balans te reduceren en extra kapitaal aan te trekken. Om de groei van het common equity tier 1 -vermogen door winstinhouding te faciliteren, is een rendement op geïnvesteerd kapitaal (ROIC) van ten minste 8% noodzakelijk. De ROIC wordt berekend door de gerealiseerde nettowinst na belang derden te relateren aan het kernvermogen (gerealiseerd tier 1-vermogen vermeerderd met de in de balans opgenomen 24 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 25