Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 KPI: Het percentage zakelijke klanten dat aangeeft dat duurzaamheid naar tevredenheid is besproken in het klant- gesprek neemt jaarlijks toe. Klanten die de Rabobank een goede gesprekspartner voor duurzaam/maatschappelijk ondernemen vinden Als per zakelijke klantgroep 2016 2015 2014 Bedrijven met minder dan 1 miljoen euro omzet (n=1.998) 14 10 nb Bedrijven met meer dan 1 miljoen euro omzet (n=3.001) 15 11 nb De cijfers over 2016 zijn gebaseerd op 48 van de 103 deel nemende banken in Nederland (een stijging ten opzichte van 34 in 2015) en niet al onze klanten hebben de vragenlijst ont vangen. Dit betekent dat het geen representatief onderzoek is. Daarom is het moeilijk om de gegevens van de verschillende jaren met elkaar te vergelijken. Daarnaast bleef de Rabobank de klanttevredenheid ten aanzien van duurzaamheid onder zake lijke klanten op dezelfde manier meten, maar de segmentatie van onze klanten is aangepast. Ook dat maakt de cijfers minder goed vergelijkbaar. Toch blijven we deze cijfers beoordelen als indicatoren voor de ontwikkeling van de klanttevredenheid. De gepresenteerde cijfers tonen het percentage van de klanten dat de stelling 'De Rabobank is een goede gesprekspartner voor duurzaam ondernemen' heeft beoordeeld als 'heel goed'of'uitstekend'. In 2017 willen we de meting van de klanttevredenheid ten aanzien van duurzaamheid opnemen als standaardvraag voor onze zakelijke klanten in Nederland. Excellente dagelijkse bankdiensten Onze bancaire diensten vormen de basis voor optimale klant gerichtheid. Klanten hebben behoefte aan financiële oplossingen en goed advies. Vragen van klanten moeten snel, in één keer en via het door hen gewenste kanaal worden afgehandeld. Alle dagelijkse bankdiensten zouden, idealiter, online beschik baar moeten zijn. Dichterbij onze klanten Excellente klantfocus houdt in dat we de verwachtingen van onze klanten overtreffen. We willen ervoor zorgen dat klanten bij ons blijven bankieren door ze op belangrijke momenten te ondersteunen. Het aantal fysieke contactmomenten in de vesti gingen is gedaald, maar klanten stellen nog steeds prijs op een persoonlijk gesprek wanneer belangrijke financiële beslissingen genomen moeten worden. Dat betekent dat we investeren om de klantervaring extra bijzonder te maken op die momenten waarop we de klant wél zien. We investeren niet in nieuwe ves tigingen, maarzorgen wel in het hele land voor nieuwe fysieke contactpunten. Denk hierbij aan bezoek aan huis of bij het bedrijf van de klant en met aanwezigheid in winkels of online. Hypotheek binnen een week In mei 2016 lanceerde de Rabobank een nieuwe dienst, 'hypotheek binnen een week', om potentiële huizenkopers snel zekerheid te kunnen geven. Ook potentiële kopers met een variabel inkomen en zzp'ers kunnen erop rekenen dat er binnen een week een getekende hypotheekofferte ligt. Deze nieuwe dienst leverde ons de Gouden Spreekbuis 2016 en de Bronzen Effïe 2016 op. Volgens het Effïe-juryrapport is de Rabobank er goed in geslaagd de boude belofte van een hypotheek binnen een week waar te maken. De jury compli menteerde de Rabobank met haar interne organisatie, scherpe inzichten, gedurfde strategie en goede uitvoering, en voegde eraan toe dat de unieke propositie de dalende trend van het marktaandeel heeft doorbroken. MKB-financiering in één dag De Rabobank biedt MKB-ondernemers met een financie- ringsvraag tot 1 miljoen euro en een goed plan binnen één dag duidelijkheid over hun fïnancieringsaanvraag. Met een antwoord binnen één dag spelen we in op de behoefte van klanten aan snelheid en duidelijkheid. In 2016 ontvingen we 12.600 aanvragen, en het aantal online aanvragen groeit. In december 2016 diende 38% van onze klanten hun fïnancie ringsaanvraag 1 miljoen euro) online in. In september 2016 organiseerde de Rabobank de 'Dag van het Nieuwe Financieren'. Tijdens dit landelijke evenement konden klanten deelnemen aan workshops, hun ondernemingsplannen pitchen en nieuwe vormen van financiering ontdekken. In totaal verstrekken de lokale Rabobanken dagelijks 58 miljoen aan financieringen aan MKB-ondernemingen. Dit bedrag bestaat voor 83% uit leningen en voor 17% uit doorlopende kredieten. Nieuwe initiatieven met alternatieve financierings bronnen gelanceerd De Rabobank investeert graag in haar klanten. We kijken ook naar nieuwe soorten diensten en financiële oplossingen. Dat betekent dat we klanten ook adviseren over oplossingen die we niet zelf financieren. Crowdfunding is daar een goed voorbeeld van. In onze rol als financieel adviseur zijn we in 2016 raamovereenkomsten aangegaan met verschillende platformen voor crowdfunding. In mei 2016 lanceerde de Rabobank een pilot onder de naam Rabo Co, waarbij MKB-ers geld lenen van vermogende klanten van de bank. Deze vorm van 'peer-to-peer lending' is een aan vulling op bestaande financieringsvormen zoals het regulier bankkrediet en crowdfunding. Rabo Co brengt ondernemers en vermogende klanten van de bank samen. Ondernemers plaatsen hun fïnancieringsaanvraag op het platform en ver- 22 Rabobank Jaarverslag 2016

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 23