Inhoudsopgave Voorwoord Bestuursverslag Corporate governance Consolidated Financial Statements Company Financial Statements Pillar 3 Typische duurzame producten voor particuliere klanten zijn: verantwoorde beleggingsfondsen en de Groenhypotheek, die gericht is op verlaging van de CO,-uitstoot in woningen en gelijktijdige verhoging van het wooncomfort. Voor dit soort producten is het noodzakelijk dat onze medewerkers begrijpen wat duurzaamheid inhoudt en hun kennis over dit onderwerp delen met klanten tijdens gesprekken. Zie voor meer informatie het hoofdstuk 'Werken aan duurzaamheid met onze klanten'. Voor klanttevredenheid onder particuliere klanten hebben we de volgende KPI's geformuleerd: KPI: In 2020 vindt meer dan 80% van de particuliere klanten uit kwetsbare groepen dat ze bij de Rabobank hun bankzaken goed kunnen afhandelen. Tevreden klanten uit kwetsbare groepen J Aantal klanten in dat 'tamelijk tevreden'en 'redelijk tevreden'is (n=938) 2016 2015 Bij de Rabobank kunt u uw bankzaken moeite loos en zonder problemen afhandelen 72 73 In 2016 hebben we onze dienstverlening aan kwetsbare groepen voortgezet via het programma Samen Bankieren. Dit programma is erop gericht om ook kwetsbare klanten in Nederland toegang te blijven bieden tot bankdiensten. In het najaar hebben we een televisiecampagne gelanceerd om het grote publiek over deze diensten te informeren. Dit heeft echter nog niet geleid tot hogere tevredenheidscijfers.Toch gaan we verder met het programma, we verwachten dat de effecten beter zichtbaar zullen zijn in 2017 en we zijn van mening dat deze diensten onderdeel zijn van de identiteit van onze coöperatieve bank. KPI: Het percentage particuliere en private banking-klanten dat aangeeft dat ze goed geadviseerd zijn over mogelijkheden om hun financiën bij hun ambities te laten aansluiten en bediend zijn met de daarbij passende producten, neemt jaarlijks toe. KPI: Het percentage van de particuliere en private banking- klanten dat geïnteresseerd is in duurzaamheid en aangeeft dat dit onderwerp naar tevredenheid is besproken in het klantgesprek neemt jaarlijks toe. Tevreden particuliere en private banking-klanten3 Aantal klanten in dat 'ja' antwoordde (n=553) 2016 2015 Het onderwerp duurzaamheid is in het afgelo pen jaar tijdens een adviesgesprek met de klant besproken 4 5 Aantal klanten in dat aangaf dat duurzaam heid is besproken en dat 'tamelijk tevreden'en 'redelijk tevreden' is (n=30) Hoe tevreden zijn klanten over de wijze waarop dit onderwerp met hen is besproken? 89 88 In 2016 zijn er wederom veel inspanningen geleverd om duurzame producten en diensten te ontwikkelen voor onze particuliere klanten. We introduceerden de Groenhypotheek en lanceerden een campagne over verantwoord beleggen. Meer informatie over deze onderwerpen vindt u in het hoofd stuk'Werken aan duurzaamheid met onze klanten'. Daarnaast zijn we begonnen met het trainen van onze financieel adviseurs om duurzaamheid in klantgesprekken aan de orde te stellen. Hiermee zullen we in 2017 doorgaan. Wij menen dat deze activiteiten hebben bijgedragen aan hogere klanttevreden- heidsscores voor duurzaamheid zoals genoemd in de twee bovenstaande KPI's. We zien wel dat duurzaamheid maar met een relatief klein percentage klanten (4%) is besproken, dat strookt niet met onze inspanningen. We streven ernaar dit percentage in 2017 te verhogen. Aan de andere kant gaf 89% van de klanten met wie duurzaamheid is besproken aan dat ze tevreden waren over de manier waarop het onderwerp is besproken. Zakelijke klanten Jaarlijks meten we het percentage zakelijke klanten dat aangeeft dat duurzaamheid naar tevredenheid is besproken in het klant- gesprek. In Nederland doen we dat voor klanten van de lokale Rabobanken na ieder klantcontact via de zogenaamde lokale klantmonitor. Tevreden particuliere en private banking-klanten2 Aantal klanten in dat 'tamelijk tevreden'en 'redelijk tevreden' is (n=1.160) 2016 2015 De Rabobank geeft mij goed advies over hoe ik mijn financiële zaken kan regelen zodat deze optimaal aansluiten bij mijn wensen 48 44 De producten die de Rabobank mij adviseert passen goed bij mijn persoonlijke wensen 55 52 1 Bron: Miles Research. Gemeten in Nederland. Antwoordcategorieën: tamelijk tevreden, redelijk tevreden, neutraal, redelijk ontevreden, tamelijk ontevreden, geen mening 2 Bron: National NPS Benchmark. Gemeten in Nederland. Antwoordcategorieën: tamelijk tevreden, redelijk tevreden, neutraal, redelijk ontevreden, tamelijk ontevreden, geen mening 3 Bron: National NPS Benchmark Antwoordcategorieën: tamelijk tevreden, redelijk tevreden, neutraal, redelijk ontevreden, tamelijk ontevreden, geen mening 21 Onze output en impact: Prestaties verbeteren

Jaarverslagen Rabobank | 2016 | | pagina 22